niin, olen etsinyt kaikkialta kesätyötä.
Olen ilmoittautunut mainosten jakoon, mutta sekään
ei ole taattu paikka.
Olen pitkään etsiskellyt kaikkea netistä..yms..
mutta kaikki työt vaan näyttää olevan vanhemmille
kuin itse olen.
Tarvitsen kipeästi rahaa ja kesäduunia.
Olen 15-vuotta ja asun helsingissä..
Mistä voisin hakea paikkoja??
Oikeasti tarvitsen apua..auttakaa...
ja http://www.mol.fi :ssä ei ollut yhtään mtn.
ei sitten tarvii vittuilla, mitä sekin hyödyttää.






Näin
Ota itteäs niskasta kiinni ja kiertele yrityksissä kyselemässä.kiitos, mutta miten...
niin..miten?Katsonko puhelinluettelosta jotain yrtityksiä?
vai miten???
(kaikki ei tiedä kaikkea))
En tiedä missä asut
En tiedä missä asut, mutta jos lähelläsi on kauppakeskus tms., mene suoraan kysymään siellä olevista kaupoista!Ihan rohkeasti vain, ne yleensä muistaa paremmin jossain kaupassa suoraan, jos olet käynyt kysymässä!
Saa käyttää päätään ;)
Työpaikat kiven alla
Moi! Valitettvasti voin todeta itsekkin ~saman ikäisenä että:1. Parhaimmat paikat ovat todennäköisesti jo menneet nopeimmille
2. Jos sulla ei ole "suhteita" jonnekkin yritykseen=turha edes haaveille
3. Pieni ikä ->ei myönnetä vakuutuksia ->firmat ei ota suo duuniin
4. Jos omistaisit edes T-Kortin ja olisit kysellyt ennen joulua oisit päässy ehkä Stadin duunariks ajaa traktoria johonki rakennusvirastoon korkeintaan.
5. Huolimatta kohdista 1-4 yritä kuitenkin. Yrittänyttä ei laiteta, ja parempi myöhään kun ei milloinkaan sekä ahkeruudesta palkitaan. Ennemmin tai myöhemmin. Usko pois!
Tsemppiä!
niin no..
kiitos vastauksistanne.ainakin yritän ja vaikka en saisikaan työpaikkaa
niin tiedän että yritin enkä kadu mitään..
Yrittäminen kannattaa aina, mutta on eri asia
onnistuuko.Joskus on silti pakko onnistaa vaikka
ei siltä tunnu..
Kannattaa kysyä
kaupungilta. Täällä pohojoanmaalla on ainaki niin et koulusta voi hakee kaupungille. Ei varmaan mikää unelma duuni. Tai sitte seurakunnilleHelsingin kaupunki
Yleensä joka kaupunki laittaa lehteen ilmoituksen avoimista kesätyöpaikoista joihin voi hakea.Käyppä helsingin kaupungin webbi sivuilla, tai seuraile lehtiä.
kyl
annan sulle töitä jos sua kiinnostaa laita sähköposti osottees ni otan suhu yhteytookkei
nappikset ei toimi kunnolla..niin, etta en ma sellasia toita tee!!
siis kukapa tyhma antais mailinsa ja
sinne tulis sitten viesti jostain pornojutuista.
vai tarkoititko oikeasti jtn ihan tavallista tyota..
tai sitten vaan ajattelen kaksimielisesti..
mut mita tarkoitit OIKEASTI??
ihan
oikeeta työtä millasta haluat,mis asut?laita maili ossa tai joku mist saan sut kiinnituli
esim erikokoiset elintarvikeliikkeet. Niissähän tarvitaan hyllyköiden täyttäjiä ( niitä just nuoret tekevät kun tutustuvat työelämään ) ja toisena hampurilaispaikat ym. Ne voivat tarvita paikan siistijää , joka siivoaa ja pesee astiat ym sekalaista hommaa...Seurakunta tarvii hautausmaan hoitajia, kaupunki puistojen siistijöitä jne. Suurin osa hommista luvattu, mutta kannattaa silti kysyä...Suoraan liikkeisiin, reipas käytös ja siisti ulkoasu ja kysymään vastavaa johtajaa tms..Kesällä mansikanpoimintaa on taatusti, mutta kauempana...Tsemppiä!kiitos..
kiitos kaikille vastanneille ja onneavaan muillekkin paikkojen etsijille!
maili: Just_Me_3@luukku.com
jaa
alle 18-vuotiaat eivät saa olla tekemisissä kuolleiden kanssa, oli sitten kyse hautausmaasta tms..Täältä löytyy töitä nuorille!
4h-liitto tarjoaa monenlaisia töitä nuorille. se tarjoaa myös muutaman tunnin koulutuksen työlajiin.http://www.4h-liitto.fi/p/-48/882.html
Juupa juu...
eipä tuo 4h liitto auttanut yhtään. Sieltä ei löydy töitä, joilla vois oikeesti tienata.. Hei halloo.. dogsitteri ? Catsitteri !? Hevostenhoitaja ?! Kerhonhoitaja !? Mitä helvettiä ?!!?!ai 4h:n keikat eivät ole työtä?
Jos itse olisin 15v. enkä olisi löytänyt töitä, niin tekisin kyllä mieluusti keikkaa esim juuri 4h:n kautta. Eihän siitä juurikaan tunteja tule, mutta kyllä tuon ikäisenä se muutama sata euroakin oli rahaa (nimenomaan omaa rahaa eikä vanhempien!) Sitäpaitsi alle 16 vuotiaille tuskin maksetaan paljoakaan..puheiden perusteella keskimääräinen tuntipalkka varmaankin sitä kuuden euron luokkaa, ellei allekkin.PALKASTA
ensinnäki minimipalkka on jos et sattunu tietää nii siin 6.20e luokka suurinpiirtein. Ja kyllä alle 16 vuotiaille iha hyvin maksetaan =)Hyvää kokemusta
Itse olen 4H:n dogsitteri ja minusta siintä saa ihan tarpeeksi palkkaa. Ei alle 18- vuotiaiden kannata alkaa nirsoilla töistä! HALOOLastenhoitoa!
Siihen kaivataan nuorempiakin!Hain n. 50 paikkaan kesätöihin. Olen siis 15 (vielä kesälläkin) (tosin työskennellyt jo kerhonohjaajana, 2 viikon tet mäkissä ja 9,9 keskiarvo) mutta 15 kuitenkin. Niin siis hain TODELLA moneen paikkaan ja kirjotin hakemuksia TODELLA monta tuntia. Se kuitenkin kannatti ja hakemus mansikanpoimijaksi tärppäsi. Siinä tuli sitten vähän mutkia matkaan, jonka seurauksena työnantaja piti minulle lyhyen haastattelun puhelimessa ja sain mansikanpoimijan paikan sijasta asiakaspalvelijan/myyjän paikan (: Ihanat työvuorot, hyvä palkka, työpaikka skobamatkan päässä. Ja olen 15.
Eli kannattaa vaan hakea kaikkeen maholliseen! Vaikka ei ois ihan lemmpariduunilta kuulostava niin kaikkien on pakko alottaa jostain, jotta saa työkokemusta. Sitten voi olla että sattumalta sattuu niinkuin minulle (: jos olisin nirsoillut poimijan paikasta, en ikinä olisi saanut asiakaspalvelijan paikkaa.
PS. Lehtien jakoa en tässä kuitenkaan tarkoita, se on "tyhmien" nuorten hyväksikäyttöä !!!!
olen 14 vuotta ja asun pirkkalassa
juu siis olisin todella kiinnostunut kesätöistä täytän heinäkuussa 15 ja olen ollut paljon tekemisissä pikkulasten kanssa joten sellainenkin kesä työ kävisi ilomielin. tai ihan mikä työ vain. pienellä palkalla.mistä löysit..
Sanoit et hait ainakin 50een paikkaan.. Voisitko vähän tiedustella.. mistä sinä oikein löysit niin paljon työpaikkoi 15 vuotialle? :D Asutko helsingissä? Jos niin, niin voisitko suositella jotain työpaikkoi? En tarkalleen asu helsingissä. Mul on sinne kahden tunnin ajomatka. Oks mun tilanteeseen mitään vaihtoehtoi.. ?Nuorillekin (15 v) joustavaa kesätyötä tarjolla Hyvillä Lehdillä
Hei!Hyvillä Lehdillä on jatkuva rekry päällä, nyt myös kesätyörekry. Niillä on paljon toimistoja eri puolella Suomea. Saavat palkata myös 15-vuotiaita. Se lehdenmyynti puhelimessa on turhaan turhan dissattua hommaa. Plussapuolet:
- luotettava työnantaja (maksaa palkat ajallaan, pitää huolta työntekijän lainmukaisista eduista)
- voi itse melko joustavasti vaikuttaa omaan työaikaansa
- ahkera ja hyvä myyjä pääsee hyville palkoille
Hakemuksen voi täyttää verkossa Hyvien Lehtien nettisivuilla.
Onnea työnhakuun!
itse asiaan mulla ei oo mitään sanottavaa, vaikka oonkin samanikäinen. harmi.
Siinä meni elämästä hukkaan 4kk-_-
Noi laskut on vaiket toss alhaal :S (läppä)
Näin sanoo työsuojeluhallinto.
u know
Yleensä kesällä firmoissa on vielä hyviä kampanjoita,jotka myy hyvin niin palkkaakin tulee mukavasti.
Olisiko kenelläkään mitään hajua minne 15 ja 13 vuotiaat tytöt täältä Turusta voisi löytää hyvän kesäduunin ku tuntuu et kukaan ei haluu ottaa meitä. Help neuvoja.
Kysyppä töitä isosta kartanosta jonka omistaa Björn Wahlroos. Tämä Nalleksikin kutsuttu on niin huolestunut että nuoret eivät halua töitä, niin varmasti hän mieluusti palkkaa sinut ja kaikki kaverisikin töihin. Tämä ko. heppu
saa niin mahtavat tukiaiset kaiken muun rikkauden lisäksi, että ei varmaan kitsastele palkanmaksussakaan.
ja muut sai ton suunilleen viikossa.
Tässä vihje yritä saada se pysymään mahdollisimman pitkään puhelimessa lopulta se yleensä suostuu jos saat sen pysymään
Eli siis puhelinmyyntihommia suosittelen ja kyllä suakin vielä onnistaa, posiitivinen ja luja asenne ja hymyilen ehteenpäin!
Kesällä joutuu oottaa sitä paikkaa joku 2,5kk hakemuksen jättämisen jälkeen siis ainakin itse jouduin oottaa joku puolvuot.
Sinä et ole liian nuori kaikissa kesätyö hakemuksissa vähimmäis ikä on toi 15
Itse kuitenkin hain aktiivisesti ja pääsin 11v mansikkamaalle siis jo!
Ja tämä on yksin liiankertaisesti liian myöhä hakea kesätyöpaikkaa parhaat menee jo helmikuun alussa kun niiden haku on alkanu tammikuun viikolla 2.
Semmoset keskvertoja saa ehkä viel huhtikuun puolesvälis ja siit eteenmpäin pelkkii paskoi duunei kaikkii vanhusten hoitamista :S
Siis joo kyl jos haluut pakolla rahaa on noita vanhusten hoitopalveluita joissa on viellä paikkoi nytkin ja ne on sitää paskaaduuniii