Vanhasen äly-

vapaa ehdotus

Pääministerimme Matti Vanhanen pohtii, että vastaisuudessa tarkkuusaseita, tarkoittaa kai pistooleita saisi säilyttää vain ampumaradoilla, eikä säilyttää niitä kotona.

Olipas tyhmä ja ajattelematon lausunto.
Pyritäänkö suomalaiset riisumaan tämän Jokelan yksittäistapauksen johdosta aseista vai?

Esim. Sveitsissä ihmisillä on suhteessa enemmän aseita kuin Suomessa.
Sveitsi ei kuulukaan EU:hun.

Nyt ollaan ylireagoimassa ja pahasti!
Haluaako EU riisua ihmiset aseista??

Mitäs ne metsästäjät, loukkupyytäjät, jotka tarvitsee pistoolin lopetus aseeksi??

Kieltäkää perhana sitten kaikki veitset ja puukot myös!
Autotkin tappaa satoja kertoja enemmän kuin pistoolit!

Ei pitäisi tämän yksittäis tapauksen johdosta, mennä vaikkeuttamaan kymmenien tuhansien vastuullisten metsästäjien ja urheiluampujien harrastusta!

2

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lunnollinen mummo

      on kaikkien etu että käsiaseet kerätään pois lukkojen taakse ampumaradalle turvaan.MITÄ SINÄ SILLÄ KOTONA TEET HANKI VAIKKA SEMMOINEN LEIKKIPYSSY REPLIKA JA LAITA SE SINNE TYYNYN ALLE.

      • amp-rata yli 100km päässä t...

        Tuleeko mummo vahtimaan ampumaradalle pyssyjä ja rakentamaan niitä varten olevan tilan ???
        Kyllä pääministerillä wei paljon päätä pakota kun tuollaista päästää suustaan,meinaa taasen keskustan tapaisesti pestä vastuun muille ja huomion samalla viedä pois niistä todellisista syistä,mitä pitäisi tutkia eli MIKÄ OLI AUVISEN TODELLINEN SYYT TEKOIHINSA ?? Se ei varmasti ollut nuorten metsästäjien syy tekoon vaan jokin siellä petonilähiöiden ongelmista ja se pitäisi tutkia.
        Jos ne ovat niitä psykologisia juttui,se tulee valtiolle kalliimmaksi kuin tehdä laki että,tulee lisää katkeroutuja nuoria.Taitaa Butin olla neuvonantajana Vanhasella,hajoita ja hallitse


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe