Olen menossa toukokuussa Englantiin ja haluan tietää mikä käytäntö siellä on juomarahojen suhteen? Onko ravintolalaskun hinta esim. "oikea" vai onko siihen lisättävä jonkin verran extraa? Entä hotellissa?
Vastaukset 7
- sibyllavon
katsoa, yleensä ei ole lisätty. Noin 10 % olen antanut tippiä. Hotellissa olen jättänyt huoneeseen sopivan summan lähtiessäni, ei 10 % laskusta, pari puntaa riippuen myös oleskelun pituudesta.
- kokemuksia...
Muistan, kun parikymmentä vuotta sitten oleskelin Lontoossa ja kävin siellä kampaajalla permanentissa.
Hiusten pesijälle annettiin juomaraha, henkilölle joka permanenttasi hiukset samoin ja vielä lopuksi henkilölle joka kuivasi ja föönasi ne. En tiedä ovatko ajat muuttuneet, mutta kuten edellinen vastaaja mainitsi, niin noin 15% on ihan hyvä jättää, sama koskee Yhdysvaltoja. - ...
laskuun on jo lisätty "service charge", jolloin tippiä ei tarvitse jättää. Jos ei ole niin yleisesti jätetään 10%-15%. Pubeissa, missä ruoka tilataan tiskiltä ei palvelumaksua ole lisätty, eikä tippiäkään myöskään odoteta/anneta.
Hotelleissa ei ole tapana antaa tippiä, paitsi jos on joku hienompi hotelli, missä tavarat kannetaan asiakkaan puolesta siinä asiakkaan edessä. Jos huone ei ole hotelliin mennessä valmis ja palattua laukut on kannettu sisään silloin ei tarvitse antaa tippiä. Kuitenkin on hyvä muistaa, ettei missään vaiheessa ole pakko antaa tippiä. Eri asia on odottaako henkilökunta sitä.- kelpaa
britille... Kyllähän tippiä on tapana jättää ravintoloissa paitsi juuri pubityyppisissä paikoissa. Määrää voi ja on kai tarkoituskin sovitella palvelun sujumisen mukaan. Tippiä varten ei yleensä tarvitse itse ruveta kaivamaan kolikoita vaan sopivan tipin voi valikoida vaihtorahoista jos on maksanut käteisellä.
- lontoon kävijä
Niin ja jos liikut taksilla niin taksikuski yleensä odottaa sellaista 10 % lisää jo maksettuun reissuun... Ele on aika huomaamaton, mutta käsi ojentuu maksun jälkeen odottamaan tippiä...
- tippejä...
ansaitse!!! Kyllä yleensä "palvelu" on aivan surkeaa Lontoossa. Jos palvelu on ollut edes kohtuullista eli puolet huonompaa kuin Suomessa niin olen antanut heti 20% tippiä. Tosin aika halvalla olen toistaiseksi selvinnyt.
- Viikko lontoossa
Juuri oltiin viikko lontoossa eikä tosiaankaan osattu jättää tippiä. Siis pitivät meitä varmaan todella töykeinä kun jätimme aina vaan punnan tai kaksi tippiä. Ja mitä palvelun huonouteen tulee niin meillä palvelu oli aina kyllä todella hyvää. Puolet parempaa kuin suomessa. Syömässäkin ollessa tarjoilijat tulivat aina kyselemään että onko kaikki hyvin ja maistuuhan ruoka. Samaa aloitteellisuutta tarvittaisiin suomessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5991517Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44837Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl473713Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll11642- 38580
- 42576
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29538Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37500- 29478
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE154461