Puhelin(adsl)pistokkeen asennus

Tuomas79

Muutin juuri kerrostaloasuntoon, jonka edellinen asukas oli tapetoidessaan poistanut huoneiston puhelinpistokkeen. Nyt pitäisi saada adsl toimimaan, mutta ongelmana on, etten tiedä mitkä johdot kytken asennettavaan pistokkeeseen.

Talo on 70-luvulla rakennettu, seinästä tulevasta lyijy(?)eristetystä piuhasta löytyy vaihtoehdot punainen, valkoinen, sininen ja punavalkoinen. Mitkä siis yhdistän mihinkin puhelinpistokkeen napaan?

9

3824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Triine

      Sininen vasemmalle ja valkoinen oikealle.

    • naapurilta värit

      talon keskuskaappiin tuskin pääsee katsomaan.

    • RP68

      Sininen ja valkoinen. Parin löytää myös mittaamala miltä väliltä löytyy jännite (DC), olettaen tietysti , että yhteys keskukseen on kunnossa. Kytkentä kolminapaisen puhelinpistorasian kahteen lähinnä toisiaan oleviin napoihin. Napaisuudella ei ole väliä.

    • Tuomas79

      ...näillä vinkeillä, mutta kiitos kuitenkin. Tuleeko muita ideoita?

      • kytkentä

        tehty? eli liittymä ostettu toimitettu


      • mahdollista??

        Miten olet onnistunut tilaamaan ADSL-liittymän niin ettei asentaja ole käynyt toteamassa että signaalia tulee oikeaan huoneistoon oikeaan rasiaan?


    • käytä
      • jennykkä

        Ihmettelen suuresti sitä että kun joku pyytää täällä apua ilmiselvään ongelmaan, niin aivan varmasti jossain vaiheessa joku nero vastaa että KVG!?

        Eiköhän suurin osa näistä ihmisistä pyydä neuvoja SIKSI ETTEI OLE LÖYTÄNYT JÄRKEVIÄ LINKKEJÄ KO. ASIASTA.... Kannaattaa itsekin tarkistaa linkkivinkkinsä ennenkuin viisastelee toisen "avuttomuudesta". Esim. näistä aiemnmin mainituista linkeistä en ainakaan minä löytänyt ratkaisua nimenomaan tähän ongelmaan, kyllähän niissä puhelinpistokkeista puhutaan.... Avaudun siksi että tämä ei ole ensimmäinen kerta kun jonkun neuvojen pyytelyä pidetään typeränä, eikös tämä NETTI sitä varten ole!!?? V:tuttaa toisten puolesta!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      90
      7502
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      121
      6237
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4357
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      230
      2990
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      91
      2608
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      18
      1818
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1348
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      165
      1334
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      741
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      676
    Aihe