Naisten huono kohtelu on Islamin säänöjen vastaista. Islamin musliminaisille määrittelemä rooli on selkein todiste arvolle ja oikeuksille, joita nainen Islamissa nauttii. Naiseus ei vapauta häntä yhdestäkään niistä keskeisistä tehtävistä, jotka hän jakaa miesten kanssa, joista tärkein on Luojan, maailmankaikkeuden Herran palvominen. Jumala viisaudessaan on säätänyt, että kaikki elävät olennot on luotu pareittain, ja että oma lajimme eli ihmislaji ei tee tässä poikkeusta. Kumpikin sukupuoli mies ja nainen, on luotu täydentämään toisiaan, erikoistumaan ja vastaamaan tietystä tehtävästä paremmin kuin toinen sukupuoli.
Vaikka länsimaisissa yhteiskunnisaa on ollut tarkoitus saada naisille tasa-asvoa, yritys tehdä heistä myös täysin samanlaisia, on pakottanut naiset matkimaan miehiä ja väheksymään tai ylikorostamaan naisellisuuttaan. Länsimaissa naista kannustetaan toisaalta kilpailemaan miesten kanssa ja tulemaan miesten kaltaiseksi ja toisaalta kannustetaan kilpailemaan toisten naisten kanssa miesten huomiosta mm. paljastamalla vartalonsa. Tämä aiheuttaa naisille suuria henkisiä paineita, joista musliminainen on vapaa.
Iso osa länsimaisista naisten vapauksista liityy paheisiin ja Islamissa taas hyveisiin. Esimerkiksi pukeutuminen perustuu Islamin keskeiseen hyveeseen, ujouteen ja länsimaissa itsekorostukseen. Islamissa naisilta ei kielletä mahdollisuutta koulutukseen ja työntekoon. Esimerkiksi naisella on oikeus päättää avioliitostaan, pitää ansaitsemansa varallisuus ja saada aviomieheltään arvostusta ja hellyyttä.
Islam tarjoaa ratkaisun sille miesten ja naisten välistä suhdetta koskevalle kysymykselle, jonka länsimainen yhteiskunta kohtaa. Ongelmana onkin se, ettei musliminaisten roolia ja oikeuksia esitetä totuudenmukaisesti.
Teksti on pätkä Islamin aika ry:ltä Islam suomessa tekstistä. Yhdistyksen kotisivut: islaminaika.com. Kannattaa käydä katsomassa, lisäksi yhdistyksen nettisivuilla on muitakin artikkeleita Islamia koskevissa aiheissa :D
Onnellista päivänjatkoa kaikille, ja kiitos kun luit tämän tekstin!
Alistaako Islam naista
26
1120
Vastaukset
- ½½½½½
PISTE.
- muslimineiti
Kiitos "asiallisesta" viestistäsi. Tämä on keskustelu- ei haukkumispalsta.
- ittes
!!!!!!!!!!!!!!
- Abdullah80
Älä nyt. On paljon hauskempi tappa sinut!
- Jake "Kafir" Waits
Abdullah80 kirjoitti:
Älä nyt. On paljon hauskempi tappa sinut!
Tapahtuuko tämä silloin, kun Suomessa on 80 % muslimeja?
- Jake "Kafir" Waits
"Esimerkiksi naisella on oikeus päättää avioliitostaan"
Päättikö 6-vuotias Aisha avioliitostaan Muhammadin kanssa?
Mitä ihmettä ne ovat ne pakkoavioliitot, joista aina uutisoidaan? (ai niin, ne liittyvät paikalliseen kulttuuriin!;D)
Sitten muslimineiti tarjoaa linkkiä entisen natsin Risto "Abdullah" Tammen puolueen sivulle!- muslimineiti
Islamin mukaan naisella on oikeus päättää avioliitostaan, pakkoavioliitot eivät ole sallittuja, koska Islamin mukaan avioliittoon tulee olla kummankin osapuolen suostumus.
- Jake "Kafir" Waits
Onko Koraanissa mainintaa naisten tasa-arvosta?
Vastaus:
Ylistys kuuluu Allaahille.
ENSIKSI:
Tämä sana – tasa-arvo – jota monet ajattelijat sekä idässä että lännessä puoltavat monilla elämän alueilla on sana, joka perustuu poikkeuksiin ja ymmärryksen puutteeseen – erityisesti silloin, kun puhuja liittää tämän idean tasa-arvosta Koraaniin ja islamiin.
Yksi asioista, jotka ihmiset ymmärtävät väärin, on se, kun he sanovat, että "islam on tasa-arvon uskonto". Mitä heidän pitäisi sanoa, on että islam on oikeuden uskonto.
Sheikki Ibn 'Uthaymeen (Olkoon Allah hänelle armollinen) sanoi:
Tässä meidän pitäisi huomata, että on olemassa ihmisiä jotka puhuvat tasa-arvosta oikeuden sijaan, ja tämä on virhe. Meidän ei pitäisi sanoa tasa-arvo, koska tasa-arvo viittaa ettei ole mitään eroja kahden välillä. Tämän epäoikeudenmukaisen tasa-arvon vaatimuksen johdosta he alkoivat kysyä, mikä on naisen ja miehen välinen ero? Joten he tekivät miehistä ja naisista saman, ja sitten kommunistit kysyivät, mikä on hallitsijan ja alamaisen ero? Kenelläkään ei ole mitään valtaa keneenkään toiseen, ei edes isällä poikaansa ja niin edelleen.
Mutta jos me sanomme oikeus, mikä tarkoittaa antamista jokaiselle sen, mikä kullekin kuuluu, tämä virhe ei enää päde, ja käytetty sana on oikein. Koraanissahan ei sanota, että Allaah edellyttää tasa-arvoa, vaan pikemminkin Koraani sanoo:
"Tosiaan, Allaah edellyttää oikeutta"
[al-Nahl 16:90]
"Ja kun tuomitsette, tuomitkaa oikeudenmukaisesti"
[al-Nisa’ 4:58]
Ne, jotka sanovat, että islam on tasa-arvon uskonto, valehtelevat islamista. Pikemminkin islam on oikeuden uskonto, mikä tarkoittaa niiden kohtelua tasa-arvoisesti, jotka ovat tasa-arvoisia ja niiden erottelemista, jotka ovat erilaisia.
Kukaan, joka tietää islamin uskonnon, ei sanoisi, että islam on tasa-arvon uskonto. Pikemminkin on fakta, että Koraani itse kieltää tasa-arvon kuten seuraavissa jakeissa:
"Sano: 'Ovatko ne jotka tietävät samanarvoisia kuin ne jotka eivät tiedä?'"
[al-Zumar 39:9]
"Sano: 'Onko sokea tasa-arvoinen näkevän kanssa? Tai pimeys valkeuden kanssa?'"
[al-Ra’d 13:16]
"Tasa-arvoisia teidän joukossanne eivät ole ne, jotka kuluttivat ja taistelivat ennen Mekan valloitusta niiden kanssa, jotka tekivät niin myöhemmin."
[al-Hadeed 57:10]
"Tasa-arvoisia eivät ole uskovista ne, jotka istuvat kotona, paitsi ne, jotka ovat vammautuneita (onnettomuudesta tai sokeita tai rampoja) niiden kanssa, jotka yrittävät ja taistelevat kaikkensa Allahin puolesta – uhraten heidän elämänsä ja henkensä"
[al-Nisa’ 4:95]
"Ei edes yksikään kirjain Koraanissa kannata tasa-arvoa, vaan oikeutta. Tulet myös toteamaan, että ihmiset hyväksyvät sanan oikeus. Minäkin koen, että olen parempi kuin "tämä mies" tiedon, omaisuuden, hurskauden ja hyväntekeväisyyden termein. Minä en pitäisi siitä, että "hän" olisi tasa-arvoinen minun kanssani.
Jokainen mies tietää, että olisi ei-hyväksyttävänä, jos me sanoisimme, että nainen olisi tasa-arvoinen miehen kanssa."
[Sharh al-‘Aqeedah al-Waasitah, 1/180-181]
Tämän perusteella islam ei pidä miestä ja naista tasa-arvoisina silloin kun heidän pitäminen tasa-arvoisina johtaisi epäoikeudenmukaisuuteen jotakuta heitä kohtaan, koska tasa-arvo, joka on sopimaton, on vakava epäoikeudenmukaisuuden muoto.
Koraani käskee naisia pitämään erilaisia vaatteita kuin miehet johtuen eri sukupuolten eroista houkutella vastapuolta. Miesten houkutusarvo naisiin on pienempi kuin naisten houkutusarvo miehiin, joten naisten tulee käyttää eri vaatteita kuin miesten. Ei ole mitään järkeä sanoa naisille, että he paljastaisivat kehostaan kohtia, joita miesten on lupa paljastaa, koska heidän kehojensa houkutukset ovat erilaiset – kuten tulemme selittämään.
TOISEKSI:
Seuraavissa asioissa sharian mukaan miehiä ja naisia tulee käsitellä eri tavalla:
1 – Qiwaamah (kotitalouden johtajuus)
Allaah sanoo:
"Miehet ovat naisten suojelijoita ja elättäjiä, koska Allaah on antanut toisille enemmän ja koska miehet kuluttavat omaisuudestaan naisten hyväksi."
[al-Nisa’ 4:34]
Ibn Katheer (Olkoon Allah hänelle armollinen) sanoi:
"Allah sanoo >> Miehet ovat naisten suojelijoita ja elättäjiä…>…koska Allaah on antanut toisille enemmän… ja koska miehet kuluttavat omaisuudestaan naisten hyväksi.>Miehet ovat naisten suojelijoita ja elättäjiä…- muslimineiti
Tarkoitan tasa-arvolla sitä, että mies ja nainen ovat samanarvoisia, kumpikaan ei ole toista arvokkaampi. Anteeksi, jos olette sitä mieltä että käytin väärää sanaa, mutta sitä yritin sanalla tarkoittaa.
- Jake "Kafir" Waits
muslimineiti kirjoitti:
Tarkoitan tasa-arvolla sitä, että mies ja nainen ovat samanarvoisia, kumpikaan ei ole toista arvokkaampi. Anteeksi, jos olette sitä mieltä että käytin väärää sanaa, mutta sitä yritin sanalla tarkoittaa.
kertoessasi islamista. Minä vain liitin tämän islamin oppineen vastauksen tasa-arvosta yhteisen hyvän vuoksi.
"Tarkoitan tasa-arvolla sitä, että mies ja nainen ovat samanarvoisia, kumpikaan ei ole toista arvokkaampi."
Miksi sitten Muhammadin mukaan miehelle on annettu enemmän järkeä, ja Muhammadin mukaan helvetissä enemmistö on naisia? - Submitter
Jake "Kafir" Waits kirjoitti:
kertoessasi islamista. Minä vain liitin tämän islamin oppineen vastauksen tasa-arvosta yhteisen hyvän vuoksi.
"Tarkoitan tasa-arvolla sitä, että mies ja nainen ovat samanarvoisia, kumpikaan ei ole toista arvokkaampi."
Miksi sitten Muhammadin mukaan miehelle on annettu enemmän järkeä, ja Muhammadin mukaan helvetissä enemmistö on naisia?Katso tämä.Ei ole kovin pitkä ja selittää ainakin tuota naisen ja miehen eroa.
http://www.youtube.com/watch?v=FEcNaVkQUx4&feature=related - Jake "Kafir" Waits
Submitter kirjoitti:
Katso tämä.Ei ole kovin pitkä ja selittää ainakin tuota naisen ja miehen eroa.
http://www.youtube.com/watch?v=FEcNaVkQUx4&feature=relatedNainen vahvisti uskovansa, että Muhammad oli oikeassa.
Miehet ovat muka yleisesti ottaen älykkäämpiä, ja naiset tyhmempiä, mutta naisten tyhmyys ei suinkaan tarkoita sitä että nainen olisi CUCCOO!
Toki naisistakin löytyy yksilöitä, jotka ovat CUCCOO!
- kysymystä:
Saako musliminainen täysin vapaasti valita puolisonsa?
Saako musliminainen täysin vapaasti valita mitä haluaa opiskella ja valita sen jälkeen työpaikkansa esimerkiksi Afganistanissa?- Jake "Kafir" Waits
>Saako musliminainen täysin vapaasti valita puolisonsa?>
Täysin vapaasti!:)
http://en.wikipedia.org/wiki/Taqiyya#Sunni_view
>Saako musliminainen täysin vapaasti valita mitä haluaa opiskella ja valita sen jälkeen työpaikkansa esimerkiksi Afganistanissa?>
No Afganistanissa on eri laki ja se ei ole islamin laki.
http://en.wikipedia.org/wiki/Taqiyya#Sunni_view
Näistä kaikista huomaamme, että islaam on iiiihana rauhan uskonto, joka ei alista naisia.
Speech is a means to ends. If a praiseworthy end can be achieved by both truth and falsehood, then lying is forbidden. If a praiseworthy end can be achieved only by lying, then it is permissible provided that the achievement of the intended goal is permissible. - muslimineiti
Islamin mukaan saa valita, ja molempien osapuolten täytyy haluta liittoa. Sitä mitä esim.Afganistanissa tapahtuu, en osaa sanoa. Varmasti siellä on perheitä, jotka sortavat naisiaan ja niitä, jotka noudattavat Islamin sääntöjä. Aivan kuin joka maassa!
- svale
muslimineiti kirjoitti:
Islamin mukaan saa valita, ja molempien osapuolten täytyy haluta liittoa. Sitä mitä esim.Afganistanissa tapahtuu, en osaa sanoa. Varmasti siellä on perheitä, jotka sortavat naisiaan ja niitä, jotka noudattavat Islamin sääntöjä. Aivan kuin joka maassa!
.."Afganistanissa tapahtuu, en osaa sanoa. Varmasti siellä on perheitä, jotka sortavat naisiaan ja niitä, jotka noudattavat Islamin sääntöjä. Aivan kuin joka maassa!"
..Mutta Afanistan on hieman suurempi kuin useimmat maat ja väkeä on hieman enemmän.."aivan kuin joka maassa"?!Huomaan että et siellä ole käynyt(en naiselle suosittelekaan)Miksi valita julma ja naista alisteisesti kohteleva uskonto?
Tiedät hyvin että Afganistanissa naisella ei ole mitään oikeuksia eikä asemaa.Helppo kotosestaan kirjoitella tänne,ei vaaraa,tiedät vallan hyvin islamilaisen tasavallan realiteetit mutta on niin helppoa kieltää.Mikset kokeillut wiccalaisuutta?
Sekin on kiva harrastus,eikä pyri vahingoittamaan ketään?
- Herätkää
jo, pahvit!! Miten te alistetut musliminaiset jaksatte?? Kyllä kaikki jo tietää että teidän miespuoliset pitää teitä ainoastaan pimppinä!!!
- tuosta.
http://www.rationalistinternational.net/article/20041120_fi.html
Tässä pätkä artikkelista:
"Vuonna 1993 tuhansia naisia raiskattiin islamilaisittain ja enemmän kuin 500 surmattiin. Naisia on surmattu, koska he eivät käyttäneet hijabia eli huntua tai koska he kieltäytyivät pukemaan huntua käskettäessä, koska he kieltäytyivät suostumasta Iranin tyyliseen väliaikaiseen avioliittoon, mentyään naimisiin ulkomaalaisen miehen kanssa, tai koska he tekivät työtä ja asuivat itsenäisesti. Uhrien ikä vaihtelee yhdeksästä 69 vuoteen. Naiset usein raiskataan ja heitä kidutetaan ennen murhaamista. Tuhannet ovat vankeina islamilaisissa leireissä ilman mitään laillista syytä. On huomionarvoista, että ennen kuin Islam valtasi Algerian, naisilla oli arvostettu asema yhteiskunnassa."- Submitter
- artikkeli.
Submitter kirjoitti:
Siellä se on selitetty.
- Jake "Kafir" Waits
Submitter kirjoitti:
ja lopeta jo se valehteleminen.
- svale
Submitter kirjoitti:
Iranissa seurasin sivusta kun arvon mullah solmii viikon pituisen avioliiton prostituoidun kanssa.Siinä tuli kaikki uskonnolliset velvoitteet täytettyä?!_:- ..Miten olikaan niiden naisten oikeuksien kanssa islamissa_antaa olla
- Submitter
svale kirjoitti:
Iranissa seurasin sivusta kun arvon mullah solmii viikon pituisen avioliiton prostituoidun kanssa.Siinä tuli kaikki uskonnolliset velvoitteet täytettyä?!_:- ..Miten olikaan niiden naisten oikeuksien kanssa islamissa_antaa olla
ei ole hyväksyttävää sunnimuslimeilla.Se on ehdoton nono.Avioliitto pitäisi solmia siinä tarkoituksessa että se on ikuinen.
Misyar taasen on sunneilla hyväksytty joissain paikoissa mutta siitä ei ole yksimielisyyttä onko sallittua vai ei . - Jake "Kafir" Waits
Submitter kirjoitti:
ei ole hyväksyttävää sunnimuslimeilla.Se on ehdoton nono.Avioliitto pitäisi solmia siinä tarkoituksessa että se on ikuinen.
Misyar taasen on sunneilla hyväksytty joissain paikoissa mutta siitä ei ole yksimielisyyttä onko sallittua vai ei .esiinny yhdenkään islamin lahkon kohdalla siitä, pitäisikö seurata pelkästään Koraania ja unohtaa hadithit.
- svale
"Iso osa länsimaisista naisten vapauksista liityy paheisiin ja Islamissa taas hyveisiin. Esimerkiksi pukeutuminen perustuu Islamin keskeiseen hyveeseen, ujouteen ja länsimaissa itsekorostukseen. Islamissa naisilta ei kielletä mahdollisuutta koulutukseen ja työntekoon. Esimerkiksi naisella on oikeus päättää avioliitostaan, pitää ansaitsemansa varallisuus ja saada aviomieheltään arvostusta ja hellyyttä."
Islam tarjoaa ratkaisun sille miesten ja naisten välistä suhdetta koskevalle kysymykselle, jonka länsimainen yhteiskunta kohtaa. Ongelmana onkin se, ettei musliminaisten roolia ja oikeuksia esitetä totuudenmukaisesti."
Ei millään pahalla mutta huomaan että et ole juurikaan vieraillut saatikka asunut missään islamilaisessa tasavallassa.
Useimmista islamilaisista tasavalloista ihmisoikeudet puuttuvat kokonaan tai osittain..Puhumattakaan mistään naisten oikeuksista!
Olkoon oikeusjärjestelmä esimerkkinä(kyllä,naisellakin on oikeus oikeuteen)
Mitä muslimit aikovat tehdä sharia-oikeutensa kanssa? Aikovatko he luopua siitä, aikovatko he päivittää sen länsimaisen oikeuskäsityksen tasalle ja vastaamaan sitä - vai syttyvätkö he raivoisaan vihaan ja haluavatko he nousta väkivaltaan ja sotaan täysin eettisesti ja funktionaalisesti ylivoimaisesta länsimaista oikeuskäsitystä vastaan?
Muutama juttu vielä jotka ovat kyseisissä maissa hoitamatta:
Uskonvapaus, oikeusturva, sananvapaus, mielipiteenvapaus, omaisuuden turva, äänioikeus, yhdistymisvapaus, oikeus intimiteettiin, oikeus itsemääräämisoikeuteen, oikeus omaan seksuaalisuuteen, oikeus omaan identiteettiin, kotirauha ja oikeus olla yksilö. - lainailijatar
lue ja kommentoi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000035498303
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721902Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1461191
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako188546- 54519
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337452