No niin, sorry etten ole päässyt kirjoittamaan pitkään aikaan mutta minulla on noin 25 kilometrin matka kirjastoon, haja-asutusaleella kun asun maaseudulla tällä hetkellä. Tosin kuten kaikki hindut tietävät, metsässä tai maaseudulla asuminen kehittää ihmisessä hyvyyttä, tai no jaa...kun landepaukkuja katselee ei aina ole asiasta niin vakuuttunut.
Melkein arvasin että olet ollut tekemisissä Krishna-liikkeen kanssa, niinhän lähes jokainen hindu suomessa, jos ei muuten niin nyt ainakin sunnuntaijuhlien kautta.
Itse olen kyllästynyt puimaan liikkeen plus- ja miinuspuolia. Homma toimii miten toimii ja sillä siisti.
Kadehtien luin sinun kuvailujasi siitä, kuinka saat yhteyden Krishnaan ja kuinka hän on muuttanut elämäsi.
Minä vuosina olit Krishna-liikkeen jäsen?
Oliko sinulla guru valkattuna?
Satuimmekohan koskaan törmäämään liikkeen tilaisuuksissa, mene ja tiedä?
En ole koskaan itse ajatellut sitä eroa, joka on Gitan ja Caitanya Caritamritan välillä; painotusero ainakin löytyy. Mutta kuten Krishna sanoo Gitassa "yogiman api sarvesam... :kaikista joogista paras on se, joka palvoo minua rakastavasti ja aina ajattelee minua..." Caitanya oli siis Gitan lausunnon mukaan joogi, ja paras kaikista joogeista. Bhaktin historiasta tuskin löytyy niin intensiivistä Krishnan palvojaa kuin Caitanya.
Mitä tulee Gitaan, se sisältää uskomattoman paljon tietoa siitä, kuinka ihminen voi omien voimavarojensa mukaan kehittyä henkisessä elämässä. "Jos et kykene tähän, niin tee sitten näin..."
Itse olen todennut jääneeni Gitan progressivisessa asteikossa Jnanaan: "hanki tietoa ja tule näin riippumattomaksi".
Joskus saan pienen oivalluksen Krishnan pyhän nimen voimasta: haree krishna, haree krishna! Mutta bhaktin ytimestä olen luultavasti yhtä kaukana kuin sika Buckinghamin palatsista.
vaisnavalle3
2
171
Vastaukset
- esjotes
mä olen elänyt hidulaisten elämäntapojen mukaan ja harjoittanut hindulaisia menoja ( mm. patanzalin joogasutria ) vuodesta 1978 saakka , mutta en ole koskaan kuulunut krisna liikkeeseen , mua on jotenkin vierastanut heissä joku teeskentely, yritetään olla jotain mitä ei olla.
maalla on mukava asua, mutta maalaisten suvaitsemattomuus voi ottaa joskus koville - Vaisnava
Terve taas, Balarama (tms.) ;)
yoginam api sarvesam
mad-gatenantar-atmana
sraddhavan bhajate yo mam
sa me yuktatamo matah
"Ja korkeimpana kaikista joogeista minä pidän sitä, joka on syvimmällä sisimmässään keskittynyt minuun ja palvelee minua täynnä uskoa ja rakkautta."
Caitanya oli epäilemättä tällainen joogi, ja jos kuulostin siltä että väheksyin häntä, olen todella pahoillani. Kaikki kunnia Caitanyalle! Tarkoitin vain sanoa, että Krishna ja Radha saattavat olla monille ihmisille innostavampia ja enemmän "elämässä kiinni" olevia esikuvia kuin Caitanya. Ja sitten taas toisille (kuten ISKCONin jäsenille) juuri Caitanya on paras esikuva.
Krishna-liikkeessä olen pyörinyt noin yhdeksän vuoden ajan, välillä enemmän, välillä vähemmän riippuen siitä, kuinka kaukana olen asunut Helsingin temppelistä ja kuinka kiireinen. Virallinen jäsen en kuitenkaan ole koskaan ollut. Gurukseni valitsisin Bir Krishna Goswami Maharajan, joka on aivan mahtava ihminen ja jonka kanssa olen nytkin aktiivisessa kirjeenvaihdossa. Mitään ISKCONin initaatiota en kuitenkaan ole koskaan halunnut käydä läpi. Ties vaikka olisimmekin törmäilleet liikkeen tilaisuuksissa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1544836On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole192119Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi351996Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä161869- 1141857
- 931678
Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma461337- 671202
- 1191151
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka271093