Onko Oulussa tai kohtuullisen matkan päässä Oulusta mitään suhteellisen halpaa tilaa, jossa voisi tehdä itsenäisesti syväpainografiikkaa? Oulussa ei ilmeisesti ole omaa taidegraafikoiden järjestöä? Muutto on pian edessä, mutta työtila puuttuu!
Taidegrafiikan työtila Oulussa?
3
3736
Vastaukset
- taiteilijaseura
Oulun taiteilijasura 63 ry., jolta voi kysellä asiaan liittyvistä. Grafiikanpajan perustamisesta on ollut huhuja.
Työhuonetilanne on heikohko, mutta vapaita tiloja voisi löytyä esim. Hiukkavaaran entisiltä kasarmeilta. Kiinteistöä vuokraa Sponda, vuokrat parin sadan hujakoilla, tilat isoja eli sopivat hyvin esim. jaettavaksi.
Limingan taidekoulussa 30km Oulusta etelään on erinomaiset syväpainografiikan välineet. Sinne voi mennä työskentelemään myös osaksi lukuvuotta tai vaikkapa kuukaudeksi kerrallaan. Opetus- ja materiaalimaksut ovat huokeahkot.
Joillakin taiteiljoilla on omia grafiikanpajoja, tietoa näistä saa myös taiteilijaseuralta.
Tervetuloa Ouluun. :)- Työtilaton
Olisi varmaan pitänyt painottaa enemmän halpuutta: tällä hetkellä maksan työtilastani noin 350 e vuodessa, eikä minulla yo-opiskelijana ole paljon kalliimpaan varaa. Limingan taidekoulua olen kyllä harkinnut, mutta onhan sekin varsin kallis (minulle). Pitänee silti kysellä taiteilijaseuralta.
- taidekoululla
Työtilaton kirjoitti:
Olisi varmaan pitänyt painottaa enemmän halpuutta: tällä hetkellä maksan työtilastani noin 350 e vuodessa, eikä minulla yo-opiskelijana ole paljon kalliimpaan varaa. Limingan taidekoulua olen kyllä harkinnut, mutta onhan sekin varsin kallis (minulle). Pitänee silti kysellä taiteilijaseuralta.
"opetusmaksu" oli ainakin viime vuonna 50€/vk. Materiaalimaksu oli alle 10€. Nämä voivat toki muuttua täksi vuodeksi.
Kyllähän muutamassakin viikossa saa aika paljon aikaan jos on luonnokset valmiina ja tekee kovasti töitä. :) Harkitsemisen arvoista, jos ei muuta paikkaa löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82758Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642662- 1842511
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n132035Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari211997Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541838Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691558Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231162Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?701152Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta821036