Yötyön vaikutus kilpirauhashormoneihin??

Yötöitä tehnyt

Kyllä yötyöllä on vakavat seuraukset ja se aiheuttaa varmasti vaikka ja mitä, kuten mm. lapsettomuutta, sydäntautia, erektiovaikeuksia, masennusta jne. Siitä ei vain puhuta julkisesti, koska suomen pitää pyöriä 24h/vrk ja vähintään viisi päivää viikossa menestyäkseen edes jotenkin ja jotta saadaan isot eläkkeet maksettua ja herralle painetta perstaskuun.
Ennen ei ihmiset sairastaneet niin paljoa mielenterveyttä jne, mutta ei moni tehnyt kyllä yöllä töitäkään. Ja lisäksi ennen tehtiin työtä liukuvalla työajalla!

Mielestäni yötyöt tulisi kieltää lailla sellaisilla aloilla missä se ei ole ihan välttämätöntä ihmishenkien suojaamiseksi jne.

Laitetaanko yhdessä kansalaisadressi Brysseliin ja paljastetaan tämä suomen ihmisriisto ja tilanne?

8

5037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahsaad

      Kyllä teidän yötyöläisten vain pitää jaksaa puurtaa öiseen aikaan. Minä kun paahdan aamuruuhkassa 9:ksi töihin, haluan pullani tuoreena. Itse voisin tehdä konttorihommiani aivan hyvin vaikka 21-03 välisenä aikana, mutta kun muut yhteistyökumppanit toimivat 9-15 välillä, niin silloin on pakko painaa.

    • ismo...la

      On yötyöstä yli 20v. kokemusta,enkä ole havainnut lapsettomuutta, sydäntautia, erektiovaikeuksia, masennusta jne. Työvuoro klo:00:00-08:00. Kaksi viikkoa (14vrk) työtä,kaksi viikkoa vapaata. Jos yötyöstä jotain haittaa on,niin sosiaaliset suhteet hieman kärsii. Olen kaksi viikkoa "poissa". Tiesitkö,joka yö suomessa on noin 30000 ihmistä työssä? Jos he kärsisivät em.vaivoista,siitä varmasti puhuttaisiin julkisesti.

      • Masista pukkaa

        Mienaatko että 30000 ihmistä vain yötyössä? On kai niitä enemmän, koska kaikkihan niitä tekee nykyisin.

        Sullahan on hyvä homma jos pääset noin helpolla. Missä olet töissä, minäkin haluan tuollaiset työvuorot?

        Meillä on niin paska ja kuluttava yötyö, että olisin valmis vaihtamaan hommia.


      • McMm

        Kello 23.00—06.00 välillä työskentelee säännöllisesti tai epäsäännöllisesti 350 000 suomalaista palkansaajaa.
        Koko palkansaajakunnasta yötyötä tekee säännöllisesti 12 prosenttia miehistä ja 8 prosenttia naisista, epäsäännöllisesti 11 prosenttia miehistä ja 7 prosenttia naisista.
        Tiedot ovat EU:n työvoimatutkimuksesta vuodelta 1998. Eli,luvut ovat ehkä suuremmatkin.


    • minä mielelläni

      teen vaikka pelkkää yötä 22-06, koska silloin on todella hiljaista eikä tartte juosta pää kolmantena jalkana niinkuin päivävuoroissa. Saa istua pitkät tovit ja rupatella työkaverin kanssa, kun pakolliset hommat tehty. Vihdoinkin olen oppinut: tyhmä paljon töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä..Ainakin meillä.

    • Yötyötä on aina ollut

      Aikanaan jo uittomiehet tekivät ympäripyöreää työpäivää ja ei ne tunteneet 8 tunnin yövuoroa, monesti siihen tehtiin aamu ja iltakin lepäämättä. Tehtaissa on aina ollut yötöitä esim: lämmittäjillä, silloin kun puilla ja hiilellä tehtaita pyöritettiin. Ei yötyö ole mikään uudenaikainen muoti, aina on yötyötä joku tehnyt. Nykyajan ihmisten mielenterveysongelmat johtuvat siitä kun ei kestetä vaikeuksia ja kaikki pitäisi saada kuin "manulle illallinen". Ennen ihmisten piti tehdä kovasti töitä tullakseen toimeen ja silloin ei pikkumurheita ruvettu vatvomaan. Sota-aikanakin olisi ollut kyllä aiheita mielenjärkkymiseen, mutta onneksi sen ajan ihmiset olivat rautaa ja laittoivat kaikesta huolimatta Suomen pyörimään sodan jälkeen. Nykyajan ihmiset ovat "velliperseitä" jotka ei kestä vastoinkäymisiä vaan heti aletaan vinkumaan mielenterveydestä, ettei tarttis mennä töihin vaan pääsis sosiaalihuollon huoltoon. Ennenaikaan "kunnan leipä" oli häpeä. Olisi tässä itselläkin ollut syitä ruveta poraamaan mielentervesongelmista kun on ollut murhetta, mutta alhaalta on vain yksi tie, ylöspäin.

      • Jeti

        Nykyajan mielenterveysongelmat johtunevat paljölti vapaa-ajan lisääntymisestä. Itsellänikin olen huomannut masennusoireita juuri silloin kun ei mitään tekemistä ole työ vie ajatukset pois turhista asioista.Depressio on pitkälti elintasosairaus.


    • ....................

      Masennus syventynyt yötyöstä, mutta kun ei nyt maatakaan ole tarjolla koulutuksesta huolimatta...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      43
      3050
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      40
      2271
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      61
      2180
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      88
      2052
    5. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      59
      1768
    6. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      19
      1636
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      70
      1520
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      44
      1305
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      132
      1246
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1007
    Aihe