Omistamme kerrostaloasunnon johon kuuluu yksi autokatos.Toinen autokatos on ollut meillä vuokralla vuosikaudet.Sen omistaa pankki.
Siinä on vuokra ollut 45e vuodessa.
Nyt pankista soitettiin että pitäisi tulla tekemään uusi autokatoksen vuokrasopimus kun vuokra nousee 240 euroon.
Tai ostaa voi tonnilla.
Asumme maalla.
Eikö vuokran korotus ole kohtuuton?
Onko laillistakaan?
Kiskontaa
4
907
Vastaukset
- auto kadun varressa
1. Palstan nimi on "kiinteistöt". Koskee siis kiinteistöjä. Asunto-osake ei ole kiinteistö. Myöskään autokatospaikka ei ole kiinteistö.
2. Kysynnän ja tarjonnan laki ja kapitalismin henki jne. Ei missään laissa ole säädetty autokatospaikkojen vuokrasääntelystä. Teidän täytyy vain miettiä, että onko autokatospaikka teille 240 euron arvoinen. Tai sitten tonnin arvoinen. Jos ei ole, ette allekirjoita uutta sopimusta vaan viette auton katoksesta pois. Olkaa onnellinen, että teillä on edes yksi katospaikka. Läheskään kaikissa taloyhtiöissä ei ole ollenkaan autokatospaikkoja, eikä välttämättä edes yhtä autopaikkaa per asunto.
3. Mitä merkitystä asiaan on sillä, että asutte maalla?
4. Ihan uteliaisuuttani kysyn, että kauanko vuokra on ollut tuon 45 euroa/vuosi?- väärä ...
paikka kysymykselle.
Tiedän ettei kaikissa asunnoissa (paitsi ehkä juuri maalla on:) ole katospaikkaa ja ollaan tyytyväisiä kun yksikin omistetaan.
Pankki omistaa katospaikoista kolme kappaletta ja on vuokrannut niitä.
Siksi mainitsin että asutaan maalla että osaa suhteuttaa hintaa.Kaupungissa kun kaikki maksaa huomattavasti enemmän.
Mietin vaan jos joku ois tiennyt että voiko vuokraa noin valtavasti nostaa.
Mutta ilmeisesti siis voi.
Vuokra on ollut n.5 vuotta tuo 45e/v.
Ollaan jo ilmotettu ettei autoamme pidetä (mies sitten krapailee) enää autokatoksessa hinnan plumpsahdettua tuohon.
Kiitos kuitenkin kun jaksoit vastata vaikka olenkin aivan väärässä paikassa!:) - loppujen lopuksi
väärä ... kirjoitti:
paikka kysymykselle.
Tiedän ettei kaikissa asunnoissa (paitsi ehkä juuri maalla on:) ole katospaikkaa ja ollaan tyytyväisiä kun yksikin omistetaan.
Pankki omistaa katospaikoista kolme kappaletta ja on vuokrannut niitä.
Siksi mainitsin että asutaan maalla että osaa suhteuttaa hintaa.Kaupungissa kun kaikki maksaa huomattavasti enemmän.
Mietin vaan jos joku ois tiennyt että voiko vuokraa noin valtavasti nostaa.
Mutta ilmeisesti siis voi.
Vuokra on ollut n.5 vuotta tuo 45e/v.
Ollaan jo ilmotettu ettei autoamme pidetä (mies sitten krapailee) enää autokatoksessa hinnan plumpsahdettua tuohon.
Kiitos kuitenkin kun jaksoit vastata vaikka olenkin aivan väärässä paikassa!:)Eikö se katos kannattaisi ostaa nyt, kun vielä myyvät tonnilla sen..? Sitten ei tarvitsisi krapata eikä jatkossa maksaa pankille yhtään mitään. Jos myytte asunnon myöhemmin, kaksi autokatospaikkaa nostavat asunnon arvoa ainakin teoreettisesti.
- sa on...
loppujen lopuksi kirjoitti:
Eikö se katos kannattaisi ostaa nyt, kun vielä myyvät tonnilla sen..? Sitten ei tarvitsisi krapata eikä jatkossa maksaa pankille yhtään mitään. Jos myytte asunnon myöhemmin, kaksi autokatospaikkaa nostavat asunnon arvoa ainakin teoreettisesti.
Ollaan jätetty myös tarjous autokatoksesta,
katsotaan nyt jos vaikka menisi läpi vielä.
Asunto 106m2 joten kaksi autokatospaikkaa olisi juuri myyntitilanteessa eduksi.
Vaikkei tarkoitus olekaan muuttaa mutta eihän sitä koskaan elämän kulusta tiedä...
Poikakin tulee vielä ajokortti-ikään.
Ihan periaatteesta sanottiin että pitäkää katoksenne kun vuokrannousu oli noin törkeä!:)
Eikös siitä tule yli 400% korotus.
Toivottavasti pienempi tarjous kuitenkin menee läpi.Tonni on kuitenkin tililtä pois iso raha,ainakin meillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82738Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642652- 1842501
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n122024Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari201983Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541828Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691558Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http181145Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?691139Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta741004