Kukkamaahani mökillä on ilmestynyt uusi kukka. Se on aivan sinivuokon värinen ja kokoinen, siinä on viisi terälehteä ja keskellä on kolo.Se sen lehdet ovat soikeat, kiiltävät ja noin 2cm pitkät ja pareittain. Se matelee pitkin maata ja siellä täällä nostaa noin 10 cm korkean varren missä on myös lehtiä ja päässä on tämä todella viehättävä kukka. Naapurit eivät tunnistaneet joten sen on täytynyt tulla mullan tai kukkasipulien mukana. Mikä tämä kaunis kukka on?
Mikä kukka?
5
587
Vastaukset
- riesa ja kauhu eli
pikkutalvio ? Se on mukava vain jos rajaat sen kasvun, laita muovia tai katetta sen juurien ympärille, ettei se ikinä pääse leviämään. Jos et sitä tee, se tukehduttaa ja kuristaa rautalankamaisella juuristollaan koko perennapenkin. Se vie elintilan muitten perennojen kasvamiselta. Se pureutuu multaan joka ikisen suuntaan ja takertuu kuristamaan joka ikisen perennan juuren, ettei niitten juuret juuret pysty kasvamaan, eli muu kukat tukehtuvat ja kärsivät ja lopulta häipyvät kokonaan. Kaunis ? Ehkä se kukka ? Muuten vihoviimeinen. Se sopii johonkin paikkaan, missä se saa levitä maanpeittokasvina ihan vapaasti. Muuten se on "tappajakasvi", jos sinun kukkasi nyt sitten se on ?
on kaunis, eikä mikään riesa, kun istutat sen astiaan. Koriin seinälle, aitaan, puunoksasta roikkumaan. On kaunis koko kesän.
- vcxmnfa
marja-liisa41 kirjoitti:
on kaunis, eikä mikään riesa, kun istutat sen astiaan. Koriin seinälle, aitaan, puunoksasta roikkumaan. On kaunis koko kesän.
TPAZku qnppyzghdgnw, [url=http://pesuldbbhxhr.com/]pesuldbbhxhr[/url], [link=http://zgkjfefckkcd.com/]zgkjfefckkcd[/link], http://xabczainuykj.com/
- tyyppisiä ?
jos on , se tappaja pikkutalvio.
- kukkii juuri nyt
Kaunis sininen kukka oikeassa paikassa,pikkutalvio ja kuvia siitä . http://images.google.fi/images?hl=fi&q=pikkutalvio&btnG=Etsi kuvia&gbv=2&aq=f&oq=
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?553173Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552359Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä312355Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari892252Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa1082156Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721872Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971633Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http601399Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1421352Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1821277