Hei. Olisko jollakulla tietoa Massey Ferguson 35 (3 sylinterinen diesel) vuosimallia 1961 kansipulttien kiristymomentista?
Googletusta on kokeiltu ja aika nihkeästi on suomalaisilla sivustoilla infoa asiasta. Englanninkielisillä sivustoilla löytyi vain korjauskäsikirjaa myytävänä.
terv
tiedosta kiitollinen




Tiukkuus
Kannenpultit 7,6-8,3 kpm A 3.152, AD 3.152 ja 3.152X koneelle. Öljyä pultit ja puhdista kierteet kannesta ennen kiristystä. Käytä kone lämpimäksi ja kiristä uudelleen. Venttiilit 0,30 mm molemmat kylmänä.Kiitosta vaan
Kiitoksia neuvosta. Olisin arvellut lonkalta kannen pulteille tiukempaakin kiristystä, mistä muuten nappasit nämä arvot?kirjasta
Tiedot on peräisin vanhasta koulukirjastani: Käytännön koneenkorjaus 2 , Altti Hirvimäki toimittanut v. 1968. Niin, ei se momentti niin kova ole 7/16" pultille ole. Neloskoneella olevan, C 23 , 35 ferkun kannelle on jo 13,8- 14,5 kpm.