Hei
Rakastan Aschanin leipomon tekemää satukakkua. Tietääkö kukaan edes lähelle olevaa reseptiä tähän maailmankaikkeuden parhaimpaan herkkuun?
Aschan-tyyppinen satukakku
5
2925
Vastaukset
- vähärasvaisempaa
Satukakku on hirmu rasvaista. Kun tekee mieli makiaa palaa kahvin kanssa, niin kannattaa syödä esimerkiksi laihdutusleivoksia. Niitä voi ottaa hyvällä omallatunnolla vaikka kaksi!
Esim Liidel on myynyt laihdutusleivoksia.
Ja kun syö laihdutusleivoksen, niin voi käyttää kahvissa aitoa sokeria, eikä hermesetasta.- ei laihduta
Ei kai kukaan kakkua tai leivosta syö laihtuakseen. Kakkua syödään ehkä kerran kuussa, kahvia lipitetään helposti litra päivässä. Jos omatunto vaivaa, on paljon hyödyllisempää jättää sokeri jokapäiväisestä kahvista pois.
- satukakkua
Mulla on ohje tuohon satukakkuun, mutta just nyt en löydä, kun saan käsiini niin julkistan, se on todella hyvää
- macaroni&cheese
Aschanin satukakkua rasvaisempaa leivonnaista ei olekaan. Kokeile vaikka marenkipohjaisia kakkuja, jos täytteessä ei ole rasvaa, saat täysin rasvattoman kakun. Maista ihmeessä vaikkapa Branderin Budapest-rullaa!
- joopa joo,
Jos haluan Aschanin satukakkua, niin en osta mitään diettileivonnaista.
Stockan pakasteallas on varma paikka hankkia ko. herkkua. Väliaikoina maistuu perinteinen reikäleipä.
Ja marenkikakussa on niin paljon sokeria, että ei siitä tule kevyttä vain siksi ettei se paina kovin paljoa. Suhteessa vähäkalorisin leivonnainen on pullataikinaan tehty marjapiirakka, jossa marjoja ei sokeroida kovin paljoa (esim. mustikkapiirakka täyttää ehdot) ja ratkaisevaa on piirakkapalan koko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82748Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642662- 1842511
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n122034Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari211987Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541838Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691558Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231162Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?691139Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta821036