jos lapsi eroaa kirkosta, niin onko hänellä enää kummeja vai poistuuko niidenkin nimet sieltä jostain rekisteristä?
kirkosta eroaminen
4
698
Vastaukset
- ei kirkkoja
Ei poistu tieto siitä, että ovat kummejasi. Mutta sehän on silti vain paperilla. Se merkitsee ovatko kummeja tosielämässä. Mutta kummeja et saa tuollakaan pois, jos sitä nyt ajat takaa...tai mitä ikänään tuolla tarkoitit...
- ...
Vaikka emme kuulu kirkkoon eikä lapsia ole kastettu, olemme silti pyytäneet heille kummit, jotka ovat aivan yhtä hyviä kummeja, kuin kirkon kirjoihin merkityt kummit ovat kastetuille lapsille. Esikoista harmittaakin, että kummit eivät kuulu kirkkoon, koska hän ei voi pyytää heitä kummeikseen nyt kun hänet tullaan kastamaan rippikoulun jälkeen.
Kai se kummisuhde on hyvä ihmissuhteena, ei merkintänä paperilla? Jos kummisuhde ei toimi, ei siitä paperimerkinnästä ole hyötyä jos ei haittaakaan. Ei tule vastaan missään myöhemmässä elämän vaiheessa, ei kysellä perukirjoituksessa tms. - KummiKoo
Ei ne mistään rekistereistä poistu, kummit ovat aina kummeja. Jos kummilapsi eroaa kirkosta niin silloin on hyvä keskusteluaihe kirkkoon kuuluvan kummin kanssa syvällisemmin, eikä vaan ”mitäkuuluu ja onko koulut menneet hyvin”. Pitää tentata kummia elämänkatsomusasioista. Hyvä kummi kyllä vastaa ja voi olla eri mieltäkin mutta hänen tehtävänsä on tukea kummilastaan elämän mutkikkailla poluilla.
- kirkosta eronnut
Jos kummilapsi eroaa kirkosta, on kummit epäonnistuneet. Kummien tehtävä on kirkollinen kasvatus, omien vanhempien tukena.
Minusta minulla ei ole enää kummeja, koska olen eronnut kirkosta. Jos saan lapsia, heille ei todellakaan tule kummeja, nimikkovanhempia sensijaan voi tulla nimiäisissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh811973Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1001695- 1801286
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6666- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472