Nyt naurattaa. Kokoomuksen Anna_Leena Hemming on raivoissaan saamasta kritiiksitä sen jälkeen, kun mateli OBS-ohjelmassa pakkorutosin edessä. Hän on poistattanut ainakin tämän Helsingin saniomien keskustelusta:
"Hs: Pakkoruotsi/pakkovenäjä-sunnuntaikeskustelu:
"Ryhdistäytykää, poliitikot
Uuteen kielipolitiikkaan | 22.10.2009 20:40
Luulen, että koskaan eivät toimittajat ole joutuneet kokemaan myötähäpeää niin paljon kuin tänään. Päivällä radio Vegan ruotsinkielisessä keskustelussa oli kokoomuksen Lassi Kilponen, joka myytiin täysin huutokaupalla Espoon kouluasioissa. Toimittaja Patric Schauman ei saanut mitään selvää hänen puheestaan, mutta silti oli Kilposen pitänn tulla esittämään, että suomen-ja ruotsinkielisten koulujen tuli yhdistyä, taloudellisista syitä. Vastakeskustelija Stig Kankkonen käänsi, tilaisuuden saatuaan, koko keskustelun sille tielle, että "suomenkielisten oppilaiden tulee päästä osalliseksi sivistävästä ruotsin kielestä ja kulttuurista jollakin tavalla, mutta ei tuomalla suomea ruotsinkielisin kouluihin". Voin kuvitella, miten ammattiatitoista, edes jonkinlaiseen toimivaan journalismiin pyrkivää toimittajaa ahdisti rankasti, kun joutui johtamaan tuota keskustelua ja näkemään, miten kokoomuslainen mateli kuin koira pakkoruotsin edessä.
Saman iltana, äsken, käytiin toinen, yhtä häpeällinen keskustelu, jossa OBS:n toimittaja, Jonas Jungar joutui todistamaan epäuskoinen hymy huulillaan, miten Ruotsinopettajien johtaja Sisko Harkoma ja kokoomuksen Anna-Leena Hemming laskeutuivat ruotsinkielisyyden nuoleskelussaan niin alas kuin vain ikinä pystyivät. Jungarin kasvoista paistoi myötähäpeä, koska FST:ssäkin työskentelevät unnistaa, milloin poliitikko ja opettaj natavat kaikkensa saatuaan siitä runsaan palkan. Liikaa on liikaa. Onko, hyvät kokoomustlaiset teille nyt tullut niin paljon vaalirahaa RKP:ltä, ennen vaalilain voimaantuloa, että täytyy pinnistellä nöyristelyssä äärimmilleen, niin kauan kuin voi? Miten paljon Harkoma onkaan saanut matkarahoja ja muuta toimessaan? Muuten ei voi selittää sitä alaamaisuuden, kumartelun, mielistelyn ja p rs-nuolemisen määrää, minkä hän tänään esitti. Antakaa jo armoa meille suomenkielisille, te RKP:n lakeijat. Kehoitan katsomaan OBS:n ja hämmästelemään. Pohjanoteeraus suomalaisten poliitikkojen pakkoruotsin p.. .snuolennassa, Maailmanennätys."
Hemming poistatti tämän HS.stä keskustelusta
6
503
Vastaukset
- tyhmin ämmä ikinä
Hemming raivoaa Kokoomuspalstallakin, nimettömänä. Huutaa, että "vihaatte kieliä!"
- derPAAVO
"Minä uskon ruotsin kieleen ja sen tarpeellisuuteen. Pienet lapseni käyvät ruotsinkielistä koulua, jotta saisivat sen hyödyn, mitä kaksikielisyys ja kielitaito ylipäätään tuovat. Harmittelen, että oma osaamiseni on niin heikkoa – vuosikymmenten takainen pakkoruotsi Lahdessa ei kannustanut eikä antanut riittäviä eväitä nykytarpeisiin. Uskon myös siihen, että suomalaisten pitäisi osata paljon muutakin kuin englantia, harva sitä edes oikeasti osaa niin, ettei päästäisi huijaamaan liikesuhteissa ja kansainvälisissä neuvotteluissa.
Se on erityisesti sääli, että kovimmin ruotsia tuntuvat vihaavan ne, jotka eivät suomen lisäksi osaa kunnolla yhtään kieltä. Pakkoruotsia on helppo syyttää, mutta luulenpa että useat eivät lukisi mitään kieltä, jos ei olisi pakko. Oltaisiin vaan täällä päreen valossa ja ihmeteltäisiin mistä niitä vientituottoja saataisiin maahan."
PIENET LAPSENI KÄYVÄT RUOTSINKIELISTÄ KOULUA, JOTTA SAISIVAT SEN HYÖDYN, MITÄ KAKSIKIELISYYS JA KIELITAITO YLIPÄÄTÄÄN TUOVAT. Näin siis kirjoittaa Hanna-Leena Hietanen avioituessaan Hemming ja antaa ymmärtää, että ainoastaan ruotsin osaaminen olisi kielitaitoa. Miksi suomalaisen pitäisi tyytyä englannin ja muiden suurten kielten osaamattomuuteen, että tällaiset rkp:n juoksupojat saisivat tahtonsa läpi? Ruotsissa ja muissa pohjoismaissa panostetaan ennenkaikkea hyvään englannin osaamiseen niin Hemming haluaisi rajoittaa suomalaisten kieliopintoja pakolla opetettavaan ruotsin murteeseen. Tuskinpa tällä ruotsin murteella kovinkaan paljoa kansainvälisiä, sen enempää poliittisia kuin taloudellisiakaan neuvotteluita käydään. Kyllä englantia käytetään ympäri maailmaa yhteisenä kielenä jos kommunikointi ei muuten onnistu. Juuri perustettu ja kokoontunut Aasian maiden ihmisoikeusjärjestökin käytti yhteisenä kielenään englantia, ei siellä kommunikoitu suomenruotsilla. - varmaan näin
derPAAVO kirjoitti:
"Minä uskon ruotsin kieleen ja sen tarpeellisuuteen. Pienet lapseni käyvät ruotsinkielistä koulua, jotta saisivat sen hyödyn, mitä kaksikielisyys ja kielitaito ylipäätään tuovat. Harmittelen, että oma osaamiseni on niin heikkoa – vuosikymmenten takainen pakkoruotsi Lahdessa ei kannustanut eikä antanut riittäviä eväitä nykytarpeisiin. Uskon myös siihen, että suomalaisten pitäisi osata paljon muutakin kuin englantia, harva sitä edes oikeasti osaa niin, ettei päästäisi huijaamaan liikesuhteissa ja kansainvälisissä neuvotteluissa.
Se on erityisesti sääli, että kovimmin ruotsia tuntuvat vihaavan ne, jotka eivät suomen lisäksi osaa kunnolla yhtään kieltä. Pakkoruotsia on helppo syyttää, mutta luulenpa että useat eivät lukisi mitään kieltä, jos ei olisi pakko. Oltaisiin vaan täällä päreen valossa ja ihmeteltäisiin mistä niitä vientituottoja saataisiin maahan."
PIENET LAPSENI KÄYVÄT RUOTSINKIELISTÄ KOULUA, JOTTA SAISIVAT SEN HYÖDYN, MITÄ KAKSIKIELISYYS JA KIELITAITO YLIPÄÄTÄÄN TUOVAT. Näin siis kirjoittaa Hanna-Leena Hietanen avioituessaan Hemming ja antaa ymmärtää, että ainoastaan ruotsin osaaminen olisi kielitaitoa. Miksi suomalaisen pitäisi tyytyä englannin ja muiden suurten kielten osaamattomuuteen, että tällaiset rkp:n juoksupojat saisivat tahtonsa läpi? Ruotsissa ja muissa pohjoismaissa panostetaan ennenkaikkea hyvään englannin osaamiseen niin Hemming haluaisi rajoittaa suomalaisten kieliopintoja pakolla opetettavaan ruotsin murteeseen. Tuskinpa tällä ruotsin murteella kovinkaan paljoa kansainvälisiä, sen enempää poliittisia kuin taloudellisiakaan neuvotteluita käydään. Kyllä englantia käytetään ympäri maailmaa yhteisenä kielenä jos kommunikointi ei muuten onnistu. Juuri perustettu ja kokoontunut Aasian maiden ihmisoikeusjärjestökin käytti yhteisenä kielenään englantia, ei siellä kommunikoitu suomenruotsilla.Hemmingin mies ei nuole sille orgasmia, jos annaleena ei nuole pakkoruotsia...
- sinkku?
varmaan näin kirjoitti:
Hemmingin mies ei nuole sille orgasmia, jos annaleena ei nuole pakkoruotsia...
Hemming on eronnut miehestään
- sepä selvitty
sinkku? kirjoitti:
Hemming on eronnut miehestään
No ilmankos Anna-Leena on kielen puutteessa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645623Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411359Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776664Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23325Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132594Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22583Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350