Asensin Ubuntu Linuxin pari vuotta sitten ja haluaisin alkaa oppia ohjelmoimaan. Latasin Synapticillä gcc:n ja tahtoisin alkaa oppia ohjelmoimaan? Lainasin kirjastosta kaksi kirjaa Päivi Hierasen C ja oliohjelmointi, sekä Stanley ja B. Lipmanin c . Ensimmäisen luin 200 sivua, kunnes putosin kärryiltä. Toista kirjaa en jaksanut lukea kuin kolme sivua.
Etsiskelisin sellaista kunnon ohjelmointikirjaa Pythonista, Ajaxista, C:stä, C :sta englanniksi tai suomeksi. Mitä kirjaa te palstalaiset suosittelisitte minulle? Voitte myös antaa linkkejäkin tavoitteenani on tulla maailman parhaimmaksi ohjelmoijaksi.
Haluaisin ryhtyä OpenSourcekoodaajaksi
5
983
Vastaukset
- grrr49
Kannattaa googlailla TKK:n , TTKK:n, ammattikorkeiden ja muiden koulujen kurssimateriaaleja netistä. Niissä käytetyt kirjat voivat myös olla lukemisen arvoisia. Kannattaa muuten kielten opettelun sijasta opetella ohjelmoimaan.
- g3e4r
Tässä hullunhauska C -opas: www.nic.funet.fi/c opas/index.html
- Koodari
Tervetuloa ohjelmoinnin maailmaan. Mielestäni ensiksi kannattaa opetella ohjelmoinnin perusmenetelmät, eli mitä on muuttujat, funktiot, oliot jne. Kun nämä käsitteet on sisäistänyt, kannattaa opetella, miten ne saadaan toimimaan toistensa kanssa. Samalla kannattaa opetella perustietorakenteet, kuten listat, pinot ja puut. Näin pystyt suunnittelemaan ohjelmasi yleisellä tasolla. Kun tämä on tehty, voit miettiä millä ohjelmointikielellä homma on helpointa toteuttaa.
Pythonin alkeiskirjaksi suosittelen Dive into Pythonia ja C:n alkeiskirjaksi C Primes Plus. C :sta ei ole kauheasti kokemusta.
Avoimen lähdekoodin kehityksessä on tietysti omat niksinsä. Jos aloitat oman projektin, niin voit vapaasti valita kielen ja suunnitella ohjelman rakenteen. Jos taas haluat ylläpitää olemassaolevia projekteja, niin ensiksi pitää opetella käyttämään paketinhallintajärjestelmää, jota projekti käyttää. Sitten täytyy tutustua, miten asiat tehdään ohjelmassa. Jos dokumentointia ei ole, niin varmaankin ohjelman kehittäjä pystyy neuvomaan, jos hänellä on aikaa vastata kysymyksiin. Jos ei ole, niin ohjelma tulee kääntää ja ajaa jollakin debuggerilla. Sitten voit ajaa ohjelmaa rivi kerrallaan ja tutkia, miten ohjelma toimii. Kun keksit, miten ohjelmaa voidaan parantaa, kirjoitat uuden koodin tai muokkaat vanhasta bugit pois. Sitten käännät ohjelman ja testaat, että kaikki toimii kuten pitää. Jos teet korjauksen johonkin kirjasto-ohjelmaan, on syytä testata myös, että kirjastoa käyttävät ohjelmat toimivat kuten pitääkin.
Tämän jälkeen voit lähettää tekemäsi parannuksen patchinä yleensä projektin kotisivuilla. Jos teet ohjelmaan useita hyväksi havaittuja muutoksia, niin saatat päästä projektin koodaajaksi, jolloin voit paketinhallintajärjestelmän kautta muokata ohjelmaa nopeammin kuin patchien avulla.
Mutta välillä taas koodatessa jää jumiin ja ongelmat ei tunnu ratkeavan. Debuggerien lisäksi voit käyttää Valgridiä, jolla ohjelmista etsitään muistivuotoja. Voit myös tehdä erillisiä yksikkötestejä, jotka testaavat ohjelman osia automaattisesti.
Toisaalta jos putosin kirjaa lukiessa kärryiltä, niin kannattaa miettiä kannattaako ruveta koodariksi. Mielestäni kirjojen lukeminen on huomattavasti helpompaa kuin C-ohjelmien tekeminen toimiviksi. Tosin mulla on vain parin kuukauden kokemus C:stä joskus 1990-luvulta. Koodaus vaatii mielestäni enemmän sitkeyttä ja tahtoa ottaa asioista selvää kuin mitään muuta. Netistäkin löytyy materiaaleja ja asiantuntijoita, joilta voi saada apua ongelmiin. Tosin monet saattavat olla niin kiireisiä, että eivät jaksa ottaa selvää koodistasi, vaan antavat korkeintaan idean siitä, minkä tyyppinen ratkaisu ongelmaan voisi toimia.- keksa1
jollain Cllä tai C .
Lisäksi oppilaitoksissa saatu ala-arvoinen opetus voi vielä vaikeuttaa oppimista. "Jos ei toimi *muuttuja, niin kokeile &muuttuja..."
Java, Python ja ehkä jopa C# on minusta hyviä kieliä jolla aloittaa.
Täytyy taas tässä lopuksi ihmetellä, mikä ihmeen saa aloittelijat luulemaan, että EI kannattaisi aloittaa c :lla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh821985Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1131708- 1801296
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 56610
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472