Teknokiestä tehokkain on LISP

döR+!F

Harva sillä vaan osaa kooodata no miksei XML.

3

1360

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsite "kieli" ja "keinokieli" (eivätkö pohjimmiltaan kaikki kielet ole keinokieliä, vai onko olemassa joku "luonnollinen, absoluuttinen kieli"): mikä on kieli?

      Ohjelmointikielissä on rajoitetusti varattuja sanoja, käyttäjä joutuu määrittelemään suuren joukon funktioita ja muuttujia, tyyppejä. Puhekielissä, joita keinokieletkin ovat, nämä funktiot, muuttujat, tyypit ovat jo valmiiksi määritetyinä, vaikka jossakin määrin voi kyllä määritellä uusiakin.

      Lojbanin lähin tunnettu sukulainen ohjelmointikielten joukossa on kai Prolog, mutta kyllä Lispiinmin voi verrata.

      Mutta mitä tarkoittaa "teknokieli"?

      XML ei ole ohjelmointikieli eikä puhekieli vaan ascii-muotoisen datarakenteen syntaksi, eikä siis oikeastaan mikään "kieli".

      • sekä Lispiä

        että Prologia. Mielenkiintoisia molemmat, mutta minusta kyllä jälkimmäinen noista jostain syystä vetää pidemmän korren kun todella monimutkaisia asioita yrittää käsitellä.

        Tässäpä muuten uusi keksitty kieli klingonin ja Keski-Maan haltijakielten seuraan:
        http://www.learnnavi.org/


      • sekä Lispiä kirjoitti:

        että Prologia. Mielenkiintoisia molemmat, mutta minusta kyllä jälkimmäinen noista jostain syystä vetää pidemmän korren kun todella monimutkaisia asioita yrittää käsitellä.

        Tässäpä muuten uusi keksitty kieli klingonin ja Keski-Maan haltijakielten seuraan:
        http://www.learnnavi.org/

        Ihan kiva, että elokuvan tueksi on tehty fiktiokieli. Tietysti, koska kyseessä on on "primitiivinen" kulttuuri, myös kielestä puuttuvat teknokulttuurin mahdollisesti kehittämät arkkitehtooriset, kieliopilliset "hienostuneisuudet". Pieniä kivoja seikkoja näkyy olevan lisätty, kuten oktaalilukujärjestelmä.

        Toivottavasti seuraavaksi tehdään elokuva, jossa humanoidit ovat jonkinverran ihmiskuntaa edellä ja kieli on sen mukainen: looginen, formaali, tinkimättä silti esteettisistä arvoista.

        Muuten, minua on aina viehättänyt R2D2:n viserryskieli ja olen pohdiskellut ajatusta mahdollisimman suoraviivaisesti mäpätä lojbanin ASCII-muoto esim. pentatooniseksi melodia-aakkosiksi (yksi ASCII-merkki: kaksi peräkkäistä nuottia, ei siis puhelimen dual-tone, jota ei yksin voi viheltää). Jos jossakin vaiheessa saan botin ymmärtämään ja puhumaan lojbania, tätä vihellyskieltä voisi käyttä fyysisen pikku robotin kommunikaatiokielenä. Dekooderi-enkooderi olisi helpohko toteuttaa softalla ja pian oppisi muutenkin ymmärtäämään vastauksia, vaikka oma vihellys ei taipuisikaan ymmärrettäväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      47
      2974
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2808
    3. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2666
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2611
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2590
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      106
      2163
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      52
      2039
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      142
      1890
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1832
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      22
      1715
    Aihe