Ja missä hinnoissa se pyörii ? Minkälaisia siellä nuo auto verstaat ovat ? Osaako he ?
Onnistuuko viros auton maalaminen ?
16
7599
Vastaukset
- rehellistä peliä
virossa autonkorjaus on niin rehellistä kauppaa, ettei mm. kuittia tarvi tehdä ollenkaan.
- nyrkkipajat
halua kuittia kirjoittaa. Virossa kannattaa maalauttaa auto. Se on siellä paljon halvempaa ja ainakin minun muutaman kerran kokemuksellani voin sanoa, että työt on tehty jopa paremmin kuin Suomessa.
- maalausta vailla
nyrkkipajat kirjoitti:
halua kuittia kirjoittaa. Virossa kannattaa maalauttaa auto. Se on siellä paljon halvempaa ja ainakin minun muutaman kerran kokemuksellani voin sanoa, että työt on tehty jopa paremmin kuin Suomessa.
pohjatyötä ei ole paljon, muuta kuin vanha kiilto pois, ja uusi tilalle.
- Tallinnan
maalausta vailla kirjoitti:
pohjatyötä ei ole paljon, muuta kuin vanha kiilto pois, ja uusi tilalle.
laitakaupungille tai pienille paikkakunnille, niin saat edullisemmin maalautettua. Minä maalautin pari vuotta sitten yhden Hiacen kokonaan pohjatöineen ja hinta jäi noin 350:een euroon.
- bbbbbbbbbbbbbbbbbb
Tallinnan kirjoitti:
laitakaupungille tai pienille paikkakunnille, niin saat edullisemmin maalautettua. Minä maalautin pari vuotta sitten yhden Hiacen kokonaan pohjatöineen ja hinta jäi noin 350:een euroon.
eivät kaiketi osaa,kautta aikain kaikki virolaiset käyneet maalauttamassa autonsa suomessa
- sieltä Virostahan
bbbbbbbbbbbbbbbbbb kirjoitti:
eivät kaiketi osaa,kautta aikain kaikki virolaiset käyneet maalauttamassa autonsa suomessa
ne varakkaat vanhan autonromun maalausta tarvitsevat asiakkaat tulevat maksamaan kalliita hintoja Suomeen. Ja virolaisten autojen vakuutus maksaa mielellään paljon suuremmat kulut täällä.
- maalausta vailla
Tallinnan kirjoitti:
laitakaupungille tai pienille paikkakunnille, niin saat edullisemmin maalautettua. Minä maalautin pari vuotta sitten yhden Hiacen kokonaan pohjatöineen ja hinta jäi noin 350:een euroon.
kuin verikoiria haukkua loksuttavat. Miksihän ? Onko he niin kadeellisia, vai mistä lie johtuu?
- 20vkokemuksella
maalausta vailla kirjoitti:
kuin verikoiria haukkua loksuttavat. Miksihän ? Onko he niin kadeellisia, vai mistä lie johtuu?
Maalautin 90-luvulla neljä harrasteautoa kolmessa eri maalaamossa (Saku, Paide, Tartto) ja olen ollut tyytyväinen. Yksi oli vaatimaton, mutta niin oli tarvekin. Kaksi oli sellaista että tekivät hommia vakuutusyhtöille, ruotsalaisillekin.
Mikä oli extraa, niin pyytämättä maalasivat luukut alapuoleltakin ja tekivät alustasuojauksen, vielä laivalla tippui öljyä.
Kerran jouduin maksamaan ALV:n Suomen tullissa. Nyt se maksetaan jo Virossa kun olemme molemmat EU:ssa.
Nykyisistä hinnoista en tiedä,mutta jos olisi maalautettavaa, veisin sinne, hieman Tallinaa kauemmaksi.
Maalit ja sävyt löytyvä tietenkin maalikaupoista kuten meilläkin.
Hommaan voi sisällyttää lisätöitä halvalla, peltitöitä, pohjamaalausta jne. Samanlaista autojen korjaus on siellä kuin täälläkin.
- Mrtt
Nostetaas vähän vanhaa keskustelua.
Elikkä, olen itse suunnitellut vieväni autoni viroon maalattavaksi kun hinnat Suomessa on aika suolaisia. Joten onko kukaan maalauttanut autoaan Virossa viime aikona (2009-2010) ja osaisi näin ollen suositella jotain hyvää paikkaa ja kertoa vähän muutenkin miten homma meni ja paljon maksoi.- automaaler
maalautti volvonsa takapuskurin virossa (tallinnassa, kadaka teen lopussa oli verstas. autotorin vieressä).
hinta ei ollut kova, mutta... valkoinen puskuri oli maalattu ilmeisesti jollain verstaan nurkasta löytyneellä valkoisella maalilla, eikä sävy ollut ollenkaan oikea. kaverini kyllä hermostui aika pahasti, enkä tiedä maksoiko mitään siitä maalauksesta. olin autoa hakemassa pois sieltä ja lopulta puskuri maalattiin suomessa ammattimiehen toimesta. - eroa...????
Luulisi sentään, että Virossa maalataan autoja samaan tapaan kuin Suomessa.
Onkohan hinnassa kovin suuri ero?
Jotkut maalauttavat autoja Venäjällä, esimerkiksi Viipurissa. Ammattitaitoisia verstaita ja maalaamoja löytyy. Hinta on huomattavasti edullisempi, kuin Suomessa. - vaihtanut..
eroa...???? kirjoitti:
Luulisi sentään, että Virossa maalataan autoja samaan tapaan kuin Suomessa.
Onkohan hinnassa kovin suuri ero?
Jotkut maalauttavat autoja Venäjällä, esimerkiksi Viipurissa. Ammattitaitoisia verstaita ja maalaamoja löytyy. Hinta on huomattavasti edullisempi, kuin Suomessa.tuulilaseja useita, huoltoja useita, pari kolarikorjausta ja kaikkea muuta vielä. Kaikki on mennyt erittäin hyvin mutta tänne aina eksyy näita onnettomia ketkä eivät ole edes käyneet virossa ja kertovat täällä kokemuksista mitkä ovat keksittyjä. Varmasti löytyy huonoa palvelua virossa,suomessa ja 120 muussa maassa mutta jos osaa aivoja käyttää niin löytää aina hyvän paikan maassa kuin maassa. Silti suosittelen perussuomalaiselle että tekee kaikki huollot ja muut asiat suomessa koska muu maailma on tavalliselle suomalaisella liian outo ympäristö että siellä selviäisi hengissä.
- Jaak Urke
Hinta-arviota on vähän hankala tehdä autoa näkemättä. Ota yhteyttä, voit lähettää esimerkiksi kuvia ([email protected]), joiden pohjalta teemme tarjouksen. Hintatasomme on Suomea huokeampi ja laadusta emme tingi.
http://www.autolaige.ee/fin.html
- Karmo
Autojen maalaustyöt Virossa, Tallinn
www.artelliauto.ee - Maalatka kotona vaan
Täh h*lvettiä te finnit tänne Viroon tulette. Onhan tä joku p*rkelen parasiittimaa, niin kun tässä forumissa aina lukee. Olemme tyhmijä, juoppoja, laiskoa, p*skaisia ja mitä vaan. mutta v*ttu kun pitä jotain halvalla saada niin sitä sitten juostan Tallinkin laivaan että vaan saisi pari euroa halvemalla. Ja sitten nopeasti kotona taas forumin ja kirjoitelemaan kun s**tanan parasiitimaa tä Viro olikaan.
P*rkelen puliukot, pysykää vaan siellä Finland-eldoradossa ja antaka n'kruen olla täällä. H*lvetin idiootikansa nuo finnit - VANHA TEEMA
Kas te küsimuse kuupäeva ka vaatate?
maalausta vailla13.12.2009 - PEAAEGU KOLM AASTAT TAGASI KÜSITUD!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi842745On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole612642Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712601Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952551Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu892085Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl502012Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1411866Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk531572Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?171498Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve361485