Taas alkoi paskaisen lumikasan valohoito. Ei löydy toista vastaavaa Suomesta eikä koko maailmasta.
Mitenkä paskalumikasa mahdetaan sijoittaa sen jälkeen kun kaupungintalon paraatitorille tulee se putkitaide? Kasataanko lumi sen putkitaiteen päälle? Vai perusturvan oven eteen? Kartanon eteen? Kunnanviraston portaitten eteen?
Tuskin sitä mahdollisuutta on olemassa että kaupungin julkisivun sijaan sontalumikasaa ei tehtäisi ollenkaan vaan vietäisiin kauhavehkeellä saman tien kartanon alapuolelle.
Lumenkaatopaikka
13
1048
Vastaukset
- sulla
Kyllä siihen jouttaa lunta kasata. Ja vaikka sontaa. kaupungintalin julkisivua on kiillotettu tarpeeksi veroeuroilla, joten joutaa sulaa roskineen siihen paikkaan. Oikeestaan tartteekko sitö aukeaa edes aurata talvella. Riittää että lapioioivat polut virastoje oville.
- linnan rakentanut
Polut olisivat paljon siistimpi juttu. Kannatetaan. Pienellä lumilingolla sitäpaitsi kevyen luokan homma hoidettavaksi.
Miksei kaupungilla muuten ole talutettavaa lumilinkoa. Yksi heppu jos hääräilisi sellaisen kanssa hankalat paikat, niin eivät olisi 50000 maksaneet valaisimet aina vinossa kaupungintalon ympäristössä.
- oksennus kevääseen
Lunta eivoi luvallisesti kuskata minne vaan. Ellei lunta kasata kiinteisön alueelle se on kuljetettava ympäristöviranomaisen hyväksymälle lumenkaatopaikalle. Pihoilta ja parkkipaikoilta aurattu lumi sisältää aika paljon roskaa ja jätettä. Siltatien varressa juuri junaradan ylittävän sillan rampin kupeessa on ollut useana vuonna lumenkaatopaikka (laillinen?). Käyppä siellä katsomassa ja yökkailemssä keväälla. Lohduton näky.
- kummastelen vaan
Miksi kaupungin työtekijät kuseskelevat, paskovat ja heittelevät roskia kaupungintalon ympäristöön? Meillä lapsetkin osaavat elää siivosti niin, että lumikasat ovat hiekotussepeliä lukuunottamatta puhtaita.
- linnan rakentanut
Huhupuheitten mukaan on toinenkin paskalumikasa kaupungintalon edessä. Se löytyy Rovaniemeltä.
- homesieni
ruma lauta kasa siinä oikeen Kartano? voi j. Oikenko tosiaan joku on ehdottanu ylöjärvelle pormestaria?
mää ku luulin että ylöjärven kaupungiksi nimittäminen olis ollu vuosi tuhannen vitsi, mutta että pormestari. voi toinen j.- Oksetti
Ruma mikä ruma. Siksi juuri se ruma mikä voidaan siitä poistaa kannattaa poistaa. Tosin se p*askalumikasa peittää osan siitä rumasta "kartanosta".
Se vietiin muuten pois siitä. Se kasa. Kiitos kaikille, joilla on silmää ja tahtoa. Sanotaan että porraspäästä talo tunnetaan. Niin myös kaupungintalo. - arkkiatri
Oksetti kirjoitti:
Ruma mikä ruma. Siksi juuri se ruma mikä voidaan siitä poistaa kannattaa poistaa. Tosin se p*askalumikasa peittää osan siitä rumasta "kartanosta".
Se vietiin muuten pois siitä. Se kasa. Kiitos kaikille, joilla on silmää ja tahtoa. Sanotaan että porraspäästä talo tunnetaan. Niin myös kaupungintalo.Rakennus on muuttunut rumaksi siinä vaiheessa, kun siitä tehtiin kunnantalo ennen sitä edellistä kunnantaloa. Olisiko joskus 50-luvulla. Rakennuksesta poistettiin iso kuisti keskeltä ja puhkaistiin kaksi sisäänkäyntiä ikkunoitten kohdalta. Myös ikkunoitten ympärillä olevat rakenteet on jossain vaiheessa kavennettu. Jokainen muototietoinen näkee, että ikkunat ovat ikään kuin liian pienet ja alhaalla. Ikkunoitten pieliin kuuluu oikeasti leveämmät laudat ja yläosan rakennelman tulisi olla lähes puoli metriä korkea.
On ennenkin osattu pilata rakennuksia.
Ihmettelen myös sitä painunutta nurkkaa. Miksi sitä ei tunkata ylös?
- Pohjalainen.
Valaisinpollarit vinksin vonksin siinä Ylöjärven pisimmän töyssyn kohdalla. Penan pompun kohdalla. Portaat siistimättä. Paskalumikasa jököttää taas ylväänä taivasta tavoitellen. Velttoa touhua.
Porraspäästä talo tunnetaan.- Y-veronmaksaja
Tuo lumi siihen sulaa. Mitä tuota suotta muualle kuskaamaan.
Porraspäästään tunnethaan nekki pohojalaastaloot joissa raktorin ja tojotanraarot on seisoneet vuosikymmenet pihamaalla.
- ihailija.
se läjä sopii siihen mainiosti
- <3
...on lumikasa tää. Viestejä on jo kolmelta vuodelta ja ne näyttävät sopivan ihan hyvin yhteen. Kuten myös kyseinen lumikasa sopii paikoilleen ja sulaa keväällä. Peace, man!
- Tahtoo kasat pois
Vuosi vierähti ja ilme on aivan hyvä. Tilapäinen varastointi eli yksi päivä on asiallista, mutta selvä velttoilu ei.
Tarkistan asian taas tänään. Mutta periaatteessa luotan nyt tahtotilaan. Kaupunkintalossa on tahtotila jotta kasa pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17913494
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454920Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493709Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402843Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1191783Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371515