Nartun sterilointi

parsonisti

Olemme viemässä parsonneitimme steriloitavaksi, onko kellään kokemuksia kuinka koira muuttuu leikkauksen jälkeen?

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niina32

      itse vein koirani leikattavaksi voimakkaan valeraskauden vuoksi eikä perusluonne muuttunut miksikään vain hormonien aiheuttama ylikierros ja perheenperustamisvimma loppui eli stressi siten siis loppui.

      Hormonit on eläimillä samantyyppisiä kuin ihmisilläkin..menkkojen tietyssä vaiheessa alkaa itkettää ja sitten on muita pms.tunteita...vauvakuumeita etc.

      hormonitaso siis tasoittuu leikkauksen myötä ja koiruus on puhtaammin sitä mitä oikeasti on. :)

    • kettikset

      mun kaksi karkeakarvaista kettistä on leikattu , toinen viisi vuotiaana ja toinen oli puolitoista. viisi vuotias ei muuttunut mitenkään nuorempi on luonteeltaan aika urosmainen . voi tietysti olla että olisi muutenkin ollut poikamaisempi kun toinen . toipuivat leikkauksesta nopeasti . kolmas koirani oli uros ,leikkauksesta toipuminen vei pidemmän ajan.

      • memmu06

        mä leikkuutin jackrusselin ekojen juoksujen jälkeen. muuta muutosta kuin ruokahalun lisääntyminen en ole huomannu. ja ruuan perään on kyllä ja kovasti..;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2255
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1848
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      176
      1393
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      234
      845
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      769
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      766
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      662
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      633
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe