Olen muutaman kuukauden omistanut koneen jossa Win7 ja kertaakaan en ole nähnyt näytönsäästäjän menevän päälle, vaikka olen määritellyt kuplakuviot 3 minuuttiin.
Netissä joku saitti sanoi että joskus näytönsäästäjät voivat asentua väärään kansioon, kun niiden pitäisi olla kansiossa System32. Tästä ei näemmä ole kyse, sillä kyllä ne näytönsäästäjät löytyivät sieltä.
Myöskään netistä imuttamani merenpohjassa retkottava kello -näytönsäästäjä ei mene itsestään päälle. Pitääkö ne itse käydä klikkaamassa päälle nykyään VAI?! =(
Näytönsäästäjä ei mene päälle
5
2278
Vastaukset
- bBb
Itsellä oli sama ongelma.
Vika johtui siitä, että käytän langatonta näppäimistöä ja hiirtä (jotka estävät näytönsäästäjän päällekytkeytymisen, ainakin jos käytössä on MIcrosoftin näppäimistö ja hiiri).
Oma ongelmani poistui yksinkertaisesti sillä, että Windows Update -sivustolta latasin/asensin Valinnaiset päivitykset.- Kummaa
Itselläni on langaton Mikkisoftan hiiri, näppis on langallinen ja muuta merkkiä. Mutta häätyypä käväistä tuolla mainitsemassasi paikassa, kiitos!
- bBb
Kummaa kirjoitti:
Itselläni on langaton Mikkisoftan hiiri, näppis on langallinen ja muuta merkkiä. Mutta häätyypä käväistä tuolla mainitsemassasi paikassa, kiitos!
Mikkisoftan langaton hiiri oli syypää siihen ettei näytönsäästäjä mennyt päälle.
Ja jos en ihan väärin muista niin jokin tälläinen
Microsoft driver update for HID Non-User Input Data Filter
pitäisi löytyä/ladata sieltä valinnaisista päivityksistä
- Tänks
Suurkiitos tästä vinkistä!
Meinasi jo lähteä hiuksia päästä, kun syypää onkin Microsoftin langaton hiiri. - Pate
Oli sama ongelma. Poistin näytönsäästäjän ja myös kaikki virransäästöarvot. Käynnistin koneen uudelleen ja palautin kaikki arvot. Nyt toimii!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1161764- 1711658
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691558Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241363Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys931263Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c72995Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su147993- 99964
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr192868Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud216814