Sain tänään tietää olevani raskaana! No, tiedän toki että on aivan liian aikaista tuulettaa vielä mitään, mutta sen verran innostuin että aloin illan kuluksi kun mies on pelaamassa miettiä jo tulevan lapsen nimeä.
Luultavasti pienokainen jää ainokaiseksemme, emme ole enää mitään eilisen teeren poikia..(noo, ikää 33, mutta onhan sekin jo paljon). haluamme että lapsi saa erikoisen ja persoonallisen nimen. Sukunimeksi tulee kaksiosainen, meidän molempien vanhempien sukunimi, sillä avioiduttuamme otimme molemmat nimet väliviivan kanssa käyttöön. Kumpikin sukunimistä on lyhyt. Vähän kuin Tuomi-Lind mutta ei se se kuitenkaan ole, samantapainen aika paljon ;)
Tuskin tulemme selvittämään vauvan sukupuolta, ja luonnollisestikaan vielä ei mitään hajua ole kumpi on tulossa.
Nyt vaan kaikki peliin ja nimiä ehdottelemaan. Täältä on hyvä aloittaa.
Miten harvinainen nimi sen nyt pitäisi olla? Alle 1000 kantajaa, alle 100 vai tyyliin 1-5? En viitsi ehdotella sen enempää ennen kuin ehdot tiedän?
Esim. n. 1000 suomalaista on saanut nimen Justus, n. 100 Louna, n. 50 Feetu, n. 10 Doora ja 1 Adana.
saa olla aika harvinainen!
Ja kyllä meidän koko perheen yhteinen nimemme tulee olemaan tämä väliviiva nimi, koska olemme molemmat ottaneet molemmat sukunimet.Toivottavasti myös lapsemme voi siis saada tämän sukunimen! Eihän siinä olisi mitään järkeä että lapsella olisi eri nimi kuin meillä!
"Jos lapsen syntymän hetkellä vanhemmilla on yhteinen sukunimi, lapsi saa syntyessään aina vanhempiensa yhteisen sukunimen. Sen sijaan henkilökohtaiseen käyttöön yhteisen sukunimen edelle otettu sukunimi ei voi siirtyä lapselle." ja tämän:
"Esimerkki 1. Maija Mäki ja Jussi Järvi-Mäki, jotka ovat avioliitossa keskenään, saavat lapsen. Lapsen sukunimi on Mäki."
Entäs jos aloittajalla
onkin sukunimenä molemmilla sama, vaikkapa mattila-aho. Jos vaikka mies on ollut mattila ja nainen aho, ja ovat päättäneet että mattila-aho on yhteinen nimi?mielenkiinnosta tartuin tähän, vaikka tulinkin nimiä ehdottelemaan.
tässä tytöt:
Seela
Jeena
Saranna
Serena
Uuna
pojalle:
Vikke
Jerko
Jirko
Aamos
Lapsesta tulee myös A-B
Tähän en usko
Tiedän pariskunnan, joka halusi nimenomaan vaimon sukunimen. Mies ei kuitenkaan ollut valmis kokonaan luopumaan omasta sukunimestäänkään, joten mies otti kaksiosaisen sukunimen. Siinä hänen alkuperäinen sukunimensä on ensin, ja vaimon sukunimi on loppuosana. He olisivat taatusti ottaneet kaksiosaisen sukunimen koko perheen nimeksi, jos se olisi siten myäs lapselle periytynyt.Jos siis vaimo on Nieminen Virtanen, miehen sukunimenä se ei voi olla, vaan mies on Virtanen-NIeminen.
niinja
Ja pariskunta ei voi olla Mikko Mallikas-Virtanen ja Maija Virtanen-Mallikas, vaan jos ottaa puolison nimen, niin vaihtoehdot on Mikko Mallikas ja Maija Virtanen-Mallikas, tai Maija Virtanen ja Mikko Mallikas-Virtanen. Eli kumpikin ei voi ottaa toisen sukunimeä "lisäkappaleeksi". Tää on mun mielestä se toisen nimen ottamiseen liittyvä sääntö. Mutta tietysti voi kumpikin vaihtaa nimensä niin että on Mikko ja Maija Lind-Mäkinen. Tai vaikkapa se Virtanen-Mallikas.Ehdotan
tytölle Dita tai Tindrapojalle Tito tai Tyko
http://uotila.tripod.com/uotila/vanhat.html
On vaikea lähteä heittämään mitään, kun ei ole mitään havaintoa minkätyyppistä "erikoista" olettte hakemassa. Muistakaa, että eksoottisten nimien kanssa kannattaa miettiä miten nimi istuu suomalaiseen suuhun. Samoin sukunimi kannattaa ottaa huomioon. Adonica Mariannina Möttönen kuulostaa aika hoopolta. :D Onnellista odotusta.
tässä muutamia ehdotuksia:
Arlene
Amalia
Hannele (taitaa olla aika harvinainen lapsilla nykyään)
Mette
Melissa
Veronika
Serafia
Fiona
Fiia
Netta
Klaara
Naomi
Yvette
Aurelia
Lisette
Melinda
Klaus
Nikolas
Melvin
Teo
Miika
Leo
Nikke
Amadeus
Aleksis
Ben
oliko liian erikoisia, väärää tyyliä?
meille kans!
nyt on ilmeisesti tulossa toinen. ja olen päättänyt että jos tämä on tyttö, niin etunimi on 10 kirjaiminen, eräs tietty nimi, jota on vain kuusi (viimeisen tiedon mukaan) ja toiset nimet ihan tavallisia, mutta jos tulee poika ja ehkä vielä kolmaskin poika, ja sitten tulisikin tyttö, niin tytölle tulisi kolme 10 kirjaimista etunimeä :) koska toivon kolmea tyttöä, että jokaiselle saisi antaa ensimmäiseksi nimeksi sen 10 kirjaimisen. ps: ne 10 kirjainta on ihan sattumalta, ettei sitä ole suunniteltu, että nimen pitäisi olla niin pitkä, vaan ne vain ovat. en halua niitä nimiä tässä julkistaa, koska en tahdo niistä mitään massanimeä. yksi olisi sellaiseen oikein otollinen. se olen bongannut jo vuosia sitten. toista ehdotti mieheni ja kolmas lipsahti vahingossa kun kieli meni ihan solmuun :) kaksi nimistä on silti täysin ensimäinen nimi on täysin suomalainen, toinen on kaksi suomalaista nimeä ilman väliviivaa ja kolmas on tuonne amerikan maalle menevä, mutten näe sitä liian erikoiseksi suomen oloihin ihan tavallisen suomalaisen sukunimen eteen sovitettavaksi. tää nyt meni aiheen ohitte pahasti, mutta tulipa vain ajatus, että jos haluaa erikoisen nimen, sen ei tarvitse olla mikään ulkolainen sisältäen c, f, g,w, z,b -kirjaimia kovin paljoa ainakaan.Muutama kiva nimi
Tässä ehdotukseni:Tytölle:
Adalmina
Frida
Jemina
Liia
Liinu
Regina
Pojalle:
Joel
Tom
Wertti
Jospa tässä olisi ollut joku, mistä pidät. :)
en tiedä onko tosi harvinaisia
mutta muutama tuli mieleen..Minella
Minessa
Mirelle
Jasmira
Jelena
Jiina
Siina
Jessiina
Jenniina
Leonora
Anetta
Sorella
Sirena
Mirko
Jiro
Juli
Juska
Harvinaista
On makukysymys, mikä on harvinaista, mutta tässä pari:Tytölle:
Tilde
Taida
Seidi
Siria
Alda
Veini
Aala
Tara
Eiva
Elmi
Ilina
Ooda
Pojalle:
Urmas
Aamo
Vanja
Aalto
Touri
Asto
Nino
Launo
Kauri
Sasu
Almo
noo
Tytölle:Vivian
Lilian
Augustiina
Augusta
Micelle
Misela
Erna
Edit
Amelia
Veina
Iia
Eea
Sofie
Mariem
Viena
Pojalle:
Ilmo
Nino
Hugo
Nella
Alinda
Odessa
Melissa
Adalmina
Mitens..
olisi pojalle Dini, tytölle Corina tai Roxana?:D
no ei varmaan tarvitse olla ääliömäisiä vaikka olisi harvinaisiano tässä.
SunnaInna
Soja
Sina
Siina
Viia
Siina (?)
Nuppu
Maari
Nana
Noona
Kukka
Yhdysnimet ois hyvii, mm. Sunna-Mari, Pinja-Tuulia (ehk eka 2000-luvun Pinja-Tuulia:)) , Noona-Maria, Mia-Mari(na.)
Tokax nimex ehk Pauliina, Katariina, Maarit, Katriina, Annina... (juu liia yleisiiiiiii....?)
Nimikoneesta saatte lisäapuja.
Pipa
Pipsa
Ainu-Liinu
Tinka
Piitu
Susa
Pieta
Veerla
T/Suua
Mimo
Larissa
(R)iitu
L(T)ara
Pojalle:
Eeka
Eeti
Tiro
Eemu
Okko
Mi(l)o
Merri
Leri
Erkka
Arjo
Jermu
Jetro
Teemo
Jaro
Manteli
Apollonia
Antimus
Aaretti
Tuli
noissa nimimuunnoksissa, joka nimen täytyy olla, jos haluaa uniikin nimen, on se huono puoli että enää mikään "erikoinen" ei kuulosta harvinaiselta.
Hejdå
Lasten sukunimi voi olla kaksiosainen. :-)btw, Apollonia, kamala nimi =) liikaa Apollosta väännetty
jes!
sinäpä sen sanoit!Ehdottaisin
EviannaRebecca
Tessa
Milja
Jonas
Niclas
Näistä minä pidän erittäin paljon<3
muutama nimi
Tyttö:Ria
Rianne
Tessa
Isla
Tutu
Adeleena
Vivianne
Poika:
Joel
Jaromir
Mirko
Melena Corina
Melena Corina -nimi kuulostaa kovin hienolta, mutta merkitys on karmaiseva. Melena=ripuli ja Coorina on kuolonkorinaa. HuhUH.Kesätuuli
Hedelmä
Uimaranta
Pojalle:
Eunugh
Herbes
Ugli
Kyllähän erikoinen nimi on kiva, mutta liika on aina liikaa. Kamalimpia on nuo selkeästi ulkomaalaiset nimet, jotka ei sitten käy yhtään yksiin suomalaisen sukunimen kanssa, samoin kuin esim. pojan nimistä väkisin väännetyt tytönnimet (tyyliin August ->Augustiina) Myös kaikki Mirellat, Morellat ja Murellat kalskahtaa aika kamalalle korvaan...
No, kuka tykkää mistäkin. Mikäpä minä olen arvostelemaan...
Melina
Adeliina
Almiina
Justiina
Annika
Anniina
Pojalle:
Pieti
Peetu
Mitja
Jousia
Jouki
Tytölle:
Lumia
Minka
Minni
Tiiti
Erna
Kide
Vanilija
Sinja
Sanja
Jamna
pojalle;
Kuura
Myrsky
Peetu
Eemi
Karo
Täältä löytyy todella monia erikoisia nimiä!
Manta
Ailan
Fiona
Lilian
Natalie
Natalia
Ava
Jasmine
Alisa
Nelly
Stella
Julietta
Janette
Inna
Ellen
Marissa
Lilia
Fianna
Vienna
Staila
Renla
Annami
Blanca
Tarleena
Evilla
Rosanna
Rosita
Rosette
Rosalia
Orkidea
Birgitta
Birgitte
Birgit
Gitta
Gitte
Gittene
Sade
Sadella
Sadelle
Lumilla
Lumina
Luminna
Pojalle:
Valo
Jalo
Ilmari
Heimo
Aimo
Eimo
Ukko
Iisak
Iisakki
Joosef
Jooseppi
Kaaleppi
Kaapo
Kuisma
Urho
Taisto
Väinä