Bahia de Samanaan helmikuussa äkkilähdöllä

Aurinkoa rakastava

Aika siis helmikuun puolivälissä, Finnmatkojen äkkilähtö 2. Olen lähdössä yksin viikon matkalle. Miten turvallista on naisena kulkea siellä yksin? Saako kulkea rauhassa? Olen reilut 30v nainen ja tarkoitus olisi rentoutua ja nauttia auringosta. Asiallisia vastauksia kaipaisin, kiitos jo etukäteen :)

3

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --mimi--

      Jos säät suosivat, Domista löytyy todella ihania, valkohiekkaisia rantoja ja yli 30 helteestä riittää lämpöä jokaiselle auringonpalvojalle varmasti. Olin tammikuun puolessa välissä 2 viikkoa Las Terrenaksessa kultani kanssa ja meille sattui hieman huonot säät; vettä tuli useampanakin päivänä ihan kunnolla, ensimmäisellä viikolla oli 3 aurinkoista päivää ja toisella viikolla sitten onneksi hieman enemmän, lämpimin päivä oli mittarin mukaan 38 eli hikeä kyllä pukkasi kun ilma on vielä melkoisen kostea.. Jos aurinkoa riittäisi, itse viihtyisin toisetkin 2 viikkoa Domissa rannalla/altaalla maaten. Sateiden osuessa kohdalle paikka on aika äkkiä nähty, pienemmissä kylissä kaupat tulee jo ensimmäisellä kiertämisellä tutuiksi ja silloin kun vettä tulee, sitä todella tulee saavista kaatamalla joten vaihtoehtoja ei juuri muita ole kuin hotellissa pyöriminen.

      PAikalliset ovat melko tuttavallisia, eli kun hiemankin katsot kohti ohi kävellessäsi tai satut pahimmassa tapauksessa ilman mitään takaa-ajatuksia ystävällisesti hymyilemään, ollaan sinulle varmasti kauppaamassa yhtä sun toista ja kädestä tullaat kiskomaan pikkuputiikkeihin "osta osta" meinigillä. Itse en olisi ehkä uskaltanut kulkea pimeän aikaan yksin kaupungilla/rannoilla (päivällä kylläkin ihan huoletta), mutta kaupungilla ei illalla ollut kyllä mitään nähtävääkään koska kaupat sulkevat ovensa samoihin aikoihin kun suomessa, viimeistään siinä 20-21 maissa, useimmat vaatekaupat jo 18-19 aikaan. Tämä tuntui hassulta koska useissa turistikohteissa, kuten välimeren Kreeta ja Kypros, joissa olen käynyt, kaupat ovat auki puolille öin joten iltaa voi kuluttaa shoppailemalla. Kuppiloita ja baareja toki on myöhempään auki, niihin en minä yksin menisi. Vaikka paikkaa kyllä suht turvalliseksi väitetäänkin, porukka oli kyllä hieman liian tuttavallista jotta olisin tuntenut oloni aivan turvalliseksi.

      • very good

        Palasimme Samanasta 5.2 ja voin sanoa, että ainakin Gran Bahia Prinsipe Cayacoa hotelli oli erittäin hyvä. Palvelu toimi, eikä ruokiin ehtinyt kyllästyä. Koko hotellin alue oli myös siisti. Samanan kaupungissa oli melko roskaista, mutta liikkuminen oli turvallisen tuntuista ainakin päivällä. Sää oli aurinkoinen lukuun ottamatta muutamaa sadekuuroa.


    • 98milla

      Las terrenaksessa. Ei mitään ongelmia, miehet hyvin tuttavallisia, mutta niinhän se on kaikkialla muualla paitsi Suomessa!
      Sää oli tammikuussa aivan surkea, vettä tuli 2 viikkoa putkeen, 4 aurinkoista päivää. Nyt siellä vissiin on oikein hyvä ilma, eli hellettä.

      Mukavaa matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2128
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1776
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1326
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      794
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      718
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      40
      514
    Aihe