kummivelvollisuudesta

ei kiinnosta*

Todella vaikea tilanne. Ollaan jo pitkään jännitety, että miehen veli vaimoineen pyytää tulevan lapsensa kummiksi. Emme ole juuri tekemisissä, vaikka aivan vierekkäisillä paikkakunnilla asutaankin. Veljen vaimo on vaan todella perhekeskeinen ja haluaa että miehensäkin on.

No nyt sitten kysyivät kummeiksi. Olen jo sanonut miehelleni etten halua tehtävään kun en tunne koko ihmisiä. Mieskään ei tehtävästä innostu, mutta ei todennäköisesti uskalla kieltäytyäkään. Todella hankala tilanne. Mutta jos he kerran kysyivät tehtävään miestäni, ei kai voi olettaa kutsun koskevan automaattisesti myös minua.

Tiedän jo nyt, että mieheni suostuu tehtävään vain velvollisuudesta eikä tule sitä mitenkään vaalimaan. Hänellä on jo toinen sisarensa kummilapsi, eikä tämänkään elämä ole kiinnostanut koskaan muuten kuin synttäri- ja joululahjavelvollisuuksien osalta. Ja nämäkin muistamiset olen joutunut usein minä järkkäämään.

En siis todellakaan haluaisi itse lähteä enään mukaan yhteenkään yhden tekevään virkaan. Eri asia olisi jos pyydettäisiin kummiksi oikeasti läheisen ihmisen lapselle. Mutta muodollisuussyistä minusta ei ainakaan ole enää ottamaan osaa moiseen teatteriin.

7

965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gul,jh.j.

      lapsen parasta ajtelle, kieltäydy kummin tehtävästä. Eikö lapsella ole sinun mielestä oikeus edes mahdollisuuten saada hyvä kummi? Tuon voit todeta perusteluksikin lapsen vanhemmille, että olette tuleet siihen tulokseen aikaisemman kokemuksen perusteella ensimmäisestä kummilapsesta, että teiltä ei se homma oikein suju ja, että lapselle olisi parempi jos löytyisi aktiivisemmat kummit.

      • Joulupukkiko

        Mihinkä niitä kummeja nykyään tarvitaan kun ei kummiuden merkitys ole enään uskonnollisten arvojen opettaminen? Eikö sen luulisi olevan enemmänkin kiusallista velvoittaa joku ulkopuolinen muistamaan kakaraansa lahjoilla? Pidän sitä kerjäämisenä!


    • Yx Kummisetä

      Kummiksi pyydetään, ei määrätä. Ja silloin voi myös kieltäytyä.

      Kummiushan on nykyään vain muodollisuus. Aiemminhan tuo tarkoitti sitä, että kummi hoitaa muksun, jos vanhemmille jotain käy. Nykyään taitaa kyllä sossu ja lastensuojelu ottaa sen roolin.

      Aika monet vanhemmat tuntuvat ajattelevat, että kummit toimivat tuon kummi-nimen latinalaisen version (sponsor) periaatteella ja kiikuttavat muksua jos johonkin landiaan ja kesälomilla mukanaan ja juoksevat rahapussi levällään tämän perässä. Käyhän sekin, jos kummi niin haluaa, mutta pakko ei ole.

      Meillä ei ole suvussa tehty tuosta kummiudesta sen suurempaa numeroa. Kummilasta moikataan, jos satutaan käymään kylässä. Otetaan mukaan jonnekin, jos se sattuu sopimaan.

      Sitäpaitsi. Kummeja ei voi erottaa, mutta kummeja voi lisätä tietyissä tilanteissa myöhemminkin.

    • ollut :)

      Olimme mieheni kanssa samassa tilanteessa kuukausi sitten. Kyselin täältä apua, ja eräs äiti vastasi minulle suurin piirtein näin.

      Vaikka emme ole tekemisissä mieheni ja hänen avopuolison kanssa, niin mikä estää meitä olemassa mukana kummilapsen elämässä. Juuri te kaksi olette valittu ehkä sillä ajatuksella, että jos lapsen vanhemmille tapahtuisi jotain, he haluaisivat teidät lapsen huoltajaksi.

      Me itse otimme kummiuden vastaan (pitkän mietinnän jälkeen). Ja kunhan lapsi vain vähän kasvaa, aiomme hakea hänet esim. meille tai menemme yhdessä jonnekkin kivaan paikkaa, esim pulkkamäkeen.. tms. Ei vanhempien kanssa tarvitse olla tekemisissä, mutta kummilapseen voi kuitenkin pitää yhteyttä :)

      • edellinen kirjoittaj

        siis kyseessä oli mieheni veli ja hänen avopuoliso. Veli-sana oli hävinnyt jonnekkin.


    • kummix4

      Itselläni on kummilapsia 4. Ihania kummilapsia kaikki.mutta yhden kanssa emme ole hänen äidin takia saaneet minkäänlaista yhteyttä.
      Vaikeuksista olen oppinut sen,että osaan sanoa EI.
      Ilmoitin jo monelle kaverille/ystävälle että en ole käytössä kummiksi.Meillä kummilapsi kiintiö täysi.
      Miusta on ihan fiksua sanoa suoraan,että nyt ei sovi.Ei tarvitse perustella.

      Nimittäin on lapsen kannalta inhottavaa jos kummit eivät pidä yhtä...ei ne lahjapaketit sitten kuitenkaan paljon lämmitä...vaan se yhteys olisi paljon parempaa.

    • huhtimami

      missään nimessä suostuko kummeiksi velvollisuudesta! Siitä ei ole kenellekään mitään iloa - päinvastoin harmia vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      80
      1965
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1270
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe