Maksakokeisiin meno

maksan maksuaika

Voiko yhtäkään alkoholistille tarpeellista maksakoetta otattaa labrassa ilman lääkärin lähetettä? Olisi paljon parempi mennä lääkäriin mukanaan lappunen josta heti näkisi maksa-arvot ja lääkäri voisi tarvittaessa antaa "hoito-ohjeet": Vähennä/lopeta juominen määräajaksi/ikuiseksi ajaksi! (Laitoshoitoa tarvittaessa eri tilanne.)

Voisikohan edes yksityinen labra ottaa ko.kokeet ilman lääkärin lähetettä? Eikä ne tulosten lukeminen edes vaadi lääkärin tulkintaa, normaaliarvot on koepaperissa näkyvästi esillä ja omia arvojaan voisi vertailla niihin!
Juoppo voisi itse vähennellä juomistaan, kun tietäisi miten maksa jakselee!

3

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      mennä labrakokeisiin lääkärin kautta.

      • labratori

        Kokeisiin tarvita lääkärinlähetettä. Voi tarkistaa vaikka www.laboratorio.fi sieltä löytää tietoa kokeisiin menosta. Ja esm. Sydänyhdistyksessä terveydenhoitaja ottaa joitakinkokeita asiakkaan pyynnöstä, mm. maksakokeen (Gt). Yhdistyksen jäsenille koe on aina hiukan halvempi kuin muille. Halvempaa kaikille kuin yksityisissä labroissa.


    • kysyin

      labrassa ilman lääkärin lähetettä, jos itse tietää mitkä kokeet otetaan. Kävin tänään kokeissa lääkärin lähetteellä (Mehiläinen) ja mm. myös maksa-arvot otettiin. Puhuimme asiasta hoitajan kanssa ja hän sanoi että kyllä käy. Kela ei kuitenkaan korvaa mitään, jos lääkärin lähetettä ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      557
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe