http://keskustelu.suomi24.fi/node/8877335
Joko Itätuuli on nostamassa vuokriaan?
Jopa Kajaania myöten tunnetaan Kemin suhtautuminen ilmeiseen epäkohtaan mutta Itätuuli ei ota kantaa vaikka lehdissäkin jo kirjoitellaan.
Parin vuoden kuluttua on kaivinkoneilla töitä kun kerrostaloja aletaan purkamaan homeen vuoksi. Ja minkä takia? Koska valtio pesee kätensä home talojen korjauksista, samoin vuokraaja SPR ja vakuutusyhtiötkään eivät korvaa "tahallista" vahinkoa.
Kyllä Itätuuli ja Kemi kaivaa nyt niin syvää kuoppaa, että ei sieltä pois pääse. Ja kuka kärsii seuraavana? Ei ainakaan vahingon aiheuttajat, niille hankitaan uudet "terveet" asunnot koska hyysärit pitävät niiden puolia jokaisessa oikeusasteessa. Siirretäänkö vanhukset ja pitkäaikaissairaat hometaloihin koska niiden elinaika on muutenkin käymässä vähiin ja osa hengittää jo valmiiksi pullosta happea. Siinä ei itiöt ja homeet enää haittaa!
Tämä on koko suomea koskettava ongelma mutta se lakaistaan talvella maton alle ja selitetään kesällä, että mitään ongelmaa ei enää ole. Mutta home jää ja itiöt lisääntyy kuten pakolaisetkin. Ja niille pitää saada kunnon asunnot. Ei kait kukaan voi vaatia pakolaista asumaan asunnossa jossa ei kanta-suomalainenkaan voi asua?
MUTTA VARMASTI LÖYTYY RAHAA KUN ALETAAN MITTAAMAAN HOMETTA JA HAKEMAAN UUSIA SIJOITUSKOHTEITA KUN ASUKIT AJETAAN EVAKKOON HOMEEN TAKIA!
Itätuulen home-asunnot
10
973
Vastaukset
- ...
sun vaikka tuonne Kemin kaupungin omalle kysymystorille laittaa viestiä, niin voisi ehkä vastauskin tulla?
- rakentaja -06
itätuuli on erotettu itsenäiseksi yksiköksi joten kaupunkin ei ota kantaa...
Eikä Itätuuli vastaa kysymyksiin vaikka lehtien palstalla avoimen kirjeen olen asiasta kirjoittanut.
Lyhyt näköistä, välinpitämätönta ja kallista politiikkaa. Kiitos kemi, seuraava talo jonka rakennan tulee joko poihjois- tai eteläpuolelle Kemiä. Odotan ydinvoimala päätöstä ja teen oman siirtoni.
Ydinvoimala Simoon.. sinne mutta jos ei tule ... sitten Keminmaa
- pakkoasuntoja
Suojalanpolulta revittiin aikanaan Itätuulen talon seinä homeen takia. Asuin talossa.
Ja nyt Koivuharjulla Itätuulen talo on kalliokivien päälle rakennettuna. Ja toinen kuin kesämaja pakkasessa.
Itätuulen pitää saada vain äkkiä ja halvalla asuntoja aikaan. Vaikka sitten liikaa.- vesivahinkoja
ei korjata kunnolla. Asuin aikoinaan melko uudessa (-90 luvun) Itätuulen asunnossa jossa vesiputki hajosi ja vettä vuoti keittiön ja makuuhuoneen lattian alta nousten lopulta kylpyhuoneen patterin putken juuresta ylös josta vuodon huomasin (en vielä tajunnut vuodoksi kun makuuhuoneen lattia oli kuuma useamman viikon). Huolto kertoi että koko makuuhuoneen lattia pitää purkaa ja kuivattaa vaan kuinkas sitten kävikään; putki korjattiin mutta mitään ei kuivateltu vaan korjattiin umpeen, olisi tullut muutoin liian kalliksi. Nyt siellä asuu joku joka korkeintaan ihmettelee oireitaan, ja vieläpä makuuhuoneessa!
- onko järkeä??
Itätuuli joutuu nostamaan vuokriaan tuntuvasti kun home-ongelma saa julkisuutta ja julkisia korjaus paineita.
Ainahan on kyllä mahdollisuus siirtää saattohoitopotilaat huonoimpiin asuntoihin. Eivät ehdi sairastua, hoitajat vain vaihtuu kokoajan... - länsituuli10
Siis eihän ITÄTUULI ole kuin valmis nostamaan vuokria.....mistään muusta sitten ei huolehdita ku omasta pörssistä.....sanan mukainen että ITÄTUULI puhaltaa nurkissa...
- rakentaja -06
odotan mielenkiinnolla minkä verukkeella Itätuuli nostaa seuraavan kerran vuokria.
Indeksi korotukset ym. tietenkin mutta jos se nostaa 1-2%, millä verukkeella loput?
Odotan 5-7% korotusta vuoden 2010 aikana tai heti sen jälkeen. samoin käy yksityisten asuntojen kohdalla. Ihmiset haluavat asua mamu-vapaissa taloissa. Mielellään vielä kaukana näistä tulevista slummeista.
Onneksi olkoon vain Takajärven rantaan rakentaneet. Ei taidettu kertoa teille tulevista suunnitelmista ja nyt osa ns. "Kemin luksus" tonteista on vielä myymättä. Itsekkin sinne halusin mutta mielestäni kaavoitus tuli väärälle puolelle järveä. Iltaaurinko ei paista rapakon yli joten jäin ONNEKSI vielä odottamaan uutta kaavoitusta. Nyt saavat kaavoittajat tarjota "eurolla tonttia" niin vasta silloin voin kiinnostua alueesta. - odotellaan
Isot lumimassat testaavat kohta Itätuulenkin asuntojen homepitoisuudet.
Kunhan kunnon vesisade on ensin tullut, alkavat vesivirrat lorista talojen eristeisiin.
Katolta ulkoseiniin.Ja paljonkohan sitten tulee homeisia asuntoja.. - evpp
odotellaan kirjoitti:
Isot lumimassat testaavat kohta Itätuulenkin asuntojen homepitoisuudet.
Kunhan kunnon vesisade on ensin tullut, alkavat vesivirrat lorista talojen eristeisiin.
Katolta ulkoseiniin.Ja paljonkohan sitten tulee homeisia asuntoja..Tää on aivan käsittämätöntä neukkutouhua tuon KOY: n taholta, siellä ei vasen käsi tiedä, mitä oikea tekee. Pistelee vihaksi, asiat makaa,jätkät istuu, palkka juoksee. Sinne ei kannata soitella, ja pyytää yhtikäs mitään, koska mitään ei tapahdu. Vastuuta pallotellaan yhdeltä toiselle, vuokrien nosto taitaa olla ainoo asia, mikä siellä osataan. Ois tosiaan "johtajiston" aika herätä todellisuuteen ja KUUNNELLA palkkojensa maksajia.
- lukon vaihtaja
Ilmoitimme asunto-osakeyhtiössämme vuokrausta harjoittavalle "bisnis"miehelle, että pakolaiselle et vuokraa. Miten kävi? Sossu maksoi niin hyvää vuokraa, että ahneus voitti. Nyt 6kk myöhemmin, lukuisten yöllisten häiriövalitusten jälkeen, astui uudelle perheelle häätö voimaan. asunto oli hajoitettu väliseiniä myöten ja astianpesukone kadonnut. Takuuvuokra ei korvaa puoliakaan ja vakuutusyhtiö levittelee käsiään koska "tahallinen" vahinko. Entinen asukki ilmoitti asunnon olleen siivottu ja kunnossa kun sieltä lähti (turva-avain mukanaa). Vakuutusyhtiö korvaa vain lukon vaihdon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?372993Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342228Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa792009Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541726Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561465Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161432Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1111186Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160905