Eli voiko isä jäädä hoitamaan lasta heti lapsen synnyttyä? Ja äiti palata opiskelemaan?
Voiko isä jäädä hoitamaan
2
630
Vastaukset
- .......
on isän status?
- ---
Isä voi jäädä kotiin, mutta äitiysraha maksetaan äidille ja isälle päivärahaa tulee vain 18 päivän verran ennen vanhempainrahakautta. Äitiysrahaa ei makseta isällle muuten kuin äidin sairastuessa tai kuollessa. Äitiysrahakauden jälkeen isä voi olla vanhempainvapaalla vaikka koko vanhempainrahakauden ja jäädä sitten vielä hoitovapaalleekin kunnes lapsi täyttää 3v. Päivärahoja voi lisäksi saada isäkuukauden ajan.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/110701133339EH?OpenDocument
Opiskelu ja työskentely äitiysvapaan aikana
Voit työskennellä äitiysvapaasi aikana ja saada Kelasta äitiysrahaa. Tällöin saat normaalin päivärahan sijaan 22,04 euroa työssäolopäiviltäsi. Työskentely sunnuntaisin ei vaikuta äitiysrahaasi, sillä sitä maksetaan vain arkipäiviltä.
Jos lapsen saatuasi opiskelet päätoimisesti ja saat Kelasta opintorahaa, sinulle maksetaan opintorahan lisäksi äitiysrahaa 22,04 euroa arkipäivältä. Jos et nosta opintorahaa ja saat ajalta muita työtuloja, voidaan vanhempainraha maksaa sinulle työtulojen mukaisena. Jos saat äitiysrahaa ja menet töihin tai aloitat opiskelun, ilmoita siitä viipymättä Kelaan. Näin sinulle osataan maksaa oikein äitiysrahaa ja vältyt turhalta takaisinperinnältä.
Varhennetun äitiysvapaan (31-50 arkipäivältä ennen laskettua aikaa) aikana et voi työskennellä tai opiskella päätoimisesti ja saada samaan aikaan äitiysrahaa.
Kysy Kela-Kertulta http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/080210144011AK?OpenDocument
Tai soita Kelan Lapsiperheen palvelunumero
ma-pe klo 8–18
puh. 020 692 206
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901945
- 1131053
- 104991
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä29590Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481