Menkääs kattomaan veneenne talvisäilytystä! Kävin ehtoolla satamassa ja tuli ainakin selväksi etten ole yksin lumen kanssa. Listasin murheet Espoosta ja ajattelin vinkata muillekin - käykää pian veneillänne!
Tossa ongelmia;
1. Katoksia on täysin romahtanut tai ainakin lumi on painanut ne romahduksen partaalle.
2. Lumikuorma on pudottanut veneitä trailereilta ja jopa pukkien päältä.
3. Tuuli on repinyt peitteet ja lumi on tunkenut joka paikkaan.
4. Lunta on niin paljon että alhaalla oleva moottori on umpihangessa, jopa koppaa myöten.
5. Trailerit aivan umpihangessa, lunta ja vettä laakereissa ja joka hemmetin sähkölaitteessa.
6. Sisäperämoottoreiden vetolaitteet umpihangessa, arvatkaa mihin sulavesi menee?
Pistin kuvat joka kohdasta blogiin, tonne jos kiinnostaa;
http://bluebrook.wordpress.com/2010/03/ ... an-paatit/
Lumi murskaa veneitänne!
18
1000
Vastaukset
- tosiveneilijöitä?
Ihan oikein, että hajoaa laitteet yms., jos ei viitsi edes kerran kuussa käydä poistamassa lumia ja muuten vaan tarkastamassa veneen tilannetta. Ei siihen montaa tuntia vuodessa kuluisi.
Toivottavasti vaan ei tule vahinkoja naapureille.
Ihmettelen, että jotkut säilyttävät noin huolimattomasti kymmenien tuhansien eurojen laitteita.
Ilmeisesti on on niin paljon rahaa, että voi ostaa tarvittaessa uuden. Toisaalta hyvä veneilykesähän siinä menee hukkaan, mutta ehkäpä nämä samat veneet kelluvat laiturissa lähes koko kesän. - Urpooooooo
neuvoo muita veneilyn saralla. Ensimmäinen venekesä on jo takana ja kokemusta on kertynyt vaikka muille jaettavaksi! Eiköhän se ole jokaisen oma asia kuinka hyvin tai huonosti tavaroitaan säilyttää...
- Nytenminajummarra
En nyt oikein ymmärrä miksi otat pulttia varsin mielenkiintoisesta blogista ?
Oikeasti ihan hyvä että joku jaksaa/viitsii tehdä vastaavia koska ei jokaiselle tule mieleen että juuri oma vene saattaa olla noinkin huonossa jamassa mutta mahdollisesti voi vielä pelastaa omaisuutensa...
Toivottavasti vahingot eivät kuitenkaan mene vakuutuksen piikkiin ! - Maritime1
Nytenminajummarra kirjoitti:
En nyt oikein ymmärrä miksi otat pulttia varsin mielenkiintoisesta blogista ?
Oikeasti ihan hyvä että joku jaksaa/viitsii tehdä vastaavia koska ei jokaiselle tule mieleen että juuri oma vene saattaa olla noinkin huonossa jamassa mutta mahdollisesti voi vielä pelastaa omaisuutensa...
Toivottavasti vahingot eivät kuitenkaan mene vakuutuksen piikkiin !Toki on jokaisen oma asia kuinka venettään säilyttää...mutta siinä vaiheessa kun esim. venekatos kaatuu viereisen veneen päälle niin se ei enää ole oma asia. Olen nähnyt jo useamman tapauksen, katso vaikka uudelleen blogista.
Enkä neuvo, kerron vaan että ei ole enää normaali talvi. Pelasta koslasi on ydin.
Niin, veneilykokemuksesta voi jokainen kertoa omalla tavallaan, itse olen ammatin puolesta liikkunut vesillä parikymmentä vuotta, harrastusten puolesta pidempään ja joitakin 'papereitakin' on joutunut hankkimaan. Koko ajan oppii lisää, makee harrastus!
Ainiin, pelastakaa noi, uppoavat muuten varmasti;
http://bluebrook.wordpress.com/2010/03/03/mita-kestaa-alumiinivene/ - Tuutikki500
Maritime1 kirjoitti:
Toki on jokaisen oma asia kuinka venettään säilyttää...mutta siinä vaiheessa kun esim. venekatos kaatuu viereisen veneen päälle niin se ei enää ole oma asia. Olen nähnyt jo useamman tapauksen, katso vaikka uudelleen blogista.
Enkä neuvo, kerron vaan että ei ole enää normaali talvi. Pelasta koslasi on ydin.
Niin, veneilykokemuksesta voi jokainen kertoa omalla tavallaan, itse olen ammatin puolesta liikkunut vesillä parikymmentä vuotta, harrastusten puolesta pidempään ja joitakin 'papereitakin' on joutunut hankkimaan. Koko ajan oppii lisää, makee harrastus!
Ainiin, pelastakaa noi, uppoavat muuten varmasti;
http://bluebrook.wordpress.com/2010/03/03/mita-kestaa-alumiinivene/Ei siinä mitään, mutta tämän kaverin jokainen postaus joka paikkaan on aina blogimainos. Spämmi ei ole missään muodossaan kivaa, ikinä. Jos blogisi on hyvä, sitä luetaan ilman foorumispämmäilyä.
- C/R 37
Tuutikki500 kirjoitti:
Ei siinä mitään, mutta tämän kaverin jokainen postaus joka paikkaan on aina blogimainos. Spämmi ei ole missään muodossaan kivaa, ikinä. Jos blogisi on hyvä, sitä luetaan ilman foorumispämmäilyä.
Minua eivät kirjoitukset ja "mainostus" haittaa vähääkään. Päinvastoin omaa nimimerkkiä käyttävän kirjoittajan jutut on helppo joko lukea tai olla lukematta. Usein Maritime1:n kirjoitukset jäävät minulta lukematta. Tällä kertaa pääsin ihmettelemään ihmisten välinpitämättömyyttä omaisuuttaan kohtaan. Miten tuollainen ajattelemattomuus mahdollista?
- I'd rather buy a new
C/R 37 kirjoitti:
Minua eivät kirjoitukset ja "mainostus" haittaa vähääkään. Päinvastoin omaa nimimerkkiä käyttävän kirjoittajan jutut on helppo joko lukea tai olla lukematta. Usein Maritime1:n kirjoitukset jäävät minulta lukematta. Tällä kertaa pääsin ihmettelemään ihmisten välinpitämättömyyttä omaisuuttaan kohtaan. Miten tuollainen ajattelemattomuus mahdollista?
Ihmisillä on liikaa rahaa ja alkuinostuksen jälkeen veneet saavat olla "rennolla huolenpidolla". Kesäisin uppoavat laituriin, talven tultua jäävät jäihin ja viimeistään talviteloilla ollessaan unohdetaan oman onnensa nojaan.
Ja sitten keväällä myyntiin uudenkarheina ja täydellisellä huoltokirjalla 8)
- yllättävää...
Pääkaupunki seutulaisilta ei onnistu mikään...
- Kolmefemma
Meiltä onnistuu ainakin yhdyssanat.
- sdfgsdfg
"5. Trailerit aivan umpihangessa, lunta ja vettä laakereissa ja joka hemmetin sähkölaitteessa.
6. Sisäperämoottoreiden vetolaitteet umpihangessa, arvatkaa mihin sulavesi menee?"
Ei se lumi sulatessaan mene sinne trailerin napoihin, valoihin tai vetolaitteisiin, se valuu alas maahan.- sitten
keskittyä oleelliseen.
- hoitoon...
Mitä se lumi muka tekee perämoottorille vaikka sen kaivais hankeen, puhumattakaan vetolaitteista???
- Maridummy1
Pitääkö mun aina olla neuvomassa. Ei ne perämoottorit ja vetolaitteet kestä vettä! Mä tiedän, mä olen veneillyt kohta vuoden.
Maridummy1 kirjoitti:
Pitääkö mun aina olla neuvomassa. Ei ne perämoottorit ja vetolaitteet kestä vettä! Mä tiedän, mä olen veneillyt kohta vuoden.
Traileriveneilijä elää vakaassa uskossa, että vene uppoaa jos sitä pitää vedessä yli kahta tuntia kerrallaan, ja säilyttäminen trailerin päällä alle 100 kilometrin päässä yli 10 metriä halkaisijaltaan olevasta lätäköstä, tuohoaa veneen välittömästi ;D
- kokeneinveneilija
Tuliko säästettyä väärässä paikassa. Oma veneeni on lämpimässä hallissa. Hauska kyllä käydä naureskelemassa tuolla satamien rannoilla, jotka ovat täynnä pilalle menneitä veneitä. Siinähän ihan oman veneen arvo nousee jokaisesta pilalle menneestä veneestä, kun kysyntä kasvaa.
- lumimees
Eikös nuo hallien katot tuppaa tulla alas lumikuormasta ensimmäisenä?
- 45
kullakin.
- hlkhnlknlkn
Mietis kohtia 5 ja 6 uudelleen.
Miten ne traileriveneet oikein uitetaan kesällä veteen? Ei suinkaan niin, että ajetaan laiturille ja nosturiauto laskee ja päivän päätteeksi nostaa vedestä. Ei pieni pakkaslumi kuule ole mitään verrattuna siihen, kun traikku ajetaan slipiltä veteen.
Jos lumien sulamisvesi pilaa sisäperämoottorin vetolaitteen, ei sellaisella veneellä ole syytä kyllä muutenkaan vesille lähteä. Kai säkin muistat ottaa talveksi potkurin ja peräsimen pois ettei syksyinen vesisade tai talvella lumine sulamisvesi pilaa niitä?
Muuten ihan asiallisia kommentteja olivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462