Poliisi: Nykynainen ei alistu vaan puukottaa
09.03.2010 08:31
Kolme eri naista on puukottanut asuinkumppaniaan vakavasti viime viikonloppuna Helsingissä. Tekojen jälkeen naiset pidätettiin. Juttujen tutkimukset jatkuvat.
Rikosylikomisario Kari Tolvanen rikospoliisin väkivaltatoimistossa pitää ilmiötä tyypillisenä nykyaikana. Kaikissa tapauksissa kyse oli alkoholin vaikutuksen alaisista perheriidoista.
Jo parin vuoden ajan tällaiset kotona tapahtuneet törkeät pahoinpitelyt ovat yleistyneet niin, että näistä noin puolet tapauksista on naisten tekemiä.
- Nykyisin kiistellään arkisista perheasioista, usein kahdestaan tai toisen pariskunnan läsnä ollessa, sanoi Tolvanen. Harvemmin kyse on enää mustasukkaisuusasioista.
Kaikissa tuoreissa tapauksissa osapuolet ovat 30-40 -vuotiaita. Uhrit on toimitettu sairaalahoitoon, mutta vammat eivät ole hengenvaarallisia.
Poliisin mukaan naisten tekemiin veritekoihin on vaikuttanut myös naisen roolin muuttuminen perheyhteisössä; naiset eivät ole enää ns. alistuva osapuoli, vaan tiukasti asioistaan puolensa pitävä kumppani, joka myös ikävä kyllä ei kaihda aseisiin tarttumista.
"Nainen ei alistu vaan puukottaa"
7
304
Vastaukset
- v.vv.v.
näkemys poliisiviranomaiselta.
- Terho-
et paljonkohan sais huoran tappamisesta. Meinaan oman muijan.
- kaägk
Turpa kiinni siellä
- Sanelma*
olla alistumatta, miksi ihmeessä alistua mihinkään tarpeettomaan, mutta henkilökohtaisesti pidän parempana ratkaisuna häiritsevän elementin siirtämistä ulkoruokintaan. Väkivalta on vastenmielistä, erityisesti veitsellä toteutettuna. Jos on ihan pakko päästää ilmat pihalle miehestään eikä ehdi tilanteessa pumpata häneen insuliinia, niin sitten mielummin tuliaseellakin kuin veitsellä. Yök. Ja kuka sen sotkun joutuu siivoamaan...
- Hulloo
Onko mielestäsi tässä suurin huolenaihe puukotuksen tuottama sotku?
- Raipe.
Niin, kuka sitten lopultakaan on se häiritsevä elementti huushollissa?
Järkevä ja tasapainoinen henkilö tekee suhteen tilasta omat johtopäätöksensä ja yksinkertaisesti
ottaa ns. ritolat.
Voi olla sinusta vitsikästä heitellä hetulaa vakavalla aiheella, mutta minua se ei naurata kyllä
lainkaan. Ymmärrän toki sarkasmisi, mutta nyt ei nappaa, ei sitten millään. On kyse aivan
liian vakavasta asiasta.
- bnvbnvnvnvbn
Eivät alistu vaan puukottavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1304478Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k783236- 1021530
- 881375
- 95902
- 77774
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka18752- 42710
Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21706Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?111688