Antikristus ja Lopun Ajat vain yhä edelleenkin tuntuvat kiehtovan "profeettoja" ja heidän opetuslapsiaan täällä. En oikein ymmärrä moista. Mikä koko jutussa kiehtoo? Miksi pitää väkisin yrittää vääntää todeksi hahmo, joka ei edes Raamatussa ole kuin ohimennen mainitty sana?
"Sana "antikristus" kaikissa muodoissaan esiintyy vain viisi kertaa Raamatussa, kahdessa apostoli Johanneksen kirjeessä Uudessa Testamentissa:
Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on antikristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan. (1. Joh. 2:22)
Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niin kuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika. (1. Joh. 2:18)
ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa. (1. Joh. 4:3)
Sillä monta villitsijää on lähtenyt maailmaan, jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristukseksi, joka oli lihaan tuleva; tämä tämmöinen on villitsijä ja antikristus. (2. Joh. 1:7) "
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Antikristus
Ei tarvitse olla kummoinen verbien aikamuotojen tulkitsija huomatakseen, että kirjoittaja puhuu jostakin, joka kirjoitushetkellä on jo olemassa! Moiset Hirveät Tulkinnat eivät perusfundamentalistille tietenkään kelpaa: Antikristus on äärikristitylle niin "mieluinen" hahmo pelottelussa käytettäväksi, että TAAS kerran Raamattua luetaan sieltä "rivien välistä" ja kärpäsestä tulee härkänen.
Antikristukseksi on kautta historian epäilty lukuisia eri henkilöitä, mutta eipä ole mitään varsinaista läpimurtoa - kas kumma! - tuollakaan rintamalla tapahtunut. Kaikkein vilkkaimmalla mielikuvituksella varustetut kunnon kristityt ovat Amerikan malliin pitäneet Antikristuksena mm. USA:n presidenttiä Obamaa. joka rpäilemättä onkin eteläisten osavaltioiden punaniskojen näkökulmasta vallan hirmuinen mies: värillinen presidentti! Kyllähän sen kaltainen ilmiö epäilemättä onkin itse Saatanasta lähtöisin! Ja samaa potaskaa toistelevat sitten Suomen maassakin muutamat amerikkalaissaarnaajien lumoamat uudestisyntyneet. Hallelujaa!
Ilmestyskirjan tulkitseminen omaa aikauttaan vasten on yhtä vastenmielinen asia näille samoille suurille ajattelijoille. On tietenkin paljon mieluisampaa nostaa Raamatusta esille vain ne osat, joilla voi pelotella ja masentaa muita! Pois turha armo ja anteeksiantaminen uskosta ja tilalle keskiaikainen ikuisen tulen pelko, eikö vain? Kas siinäpä meillä onkin kunnon kristityille aihetta oikein kunnolla omassa syntisyydessä ja erityisesti MUIDEN syntisyydessä rypeä!
Antikristus??
14
667
Vastaukset
- Joo, oikeassa olet,
emme odota antikristusta, vaan Kristusta. Mutta sanasta löytyy myös saatanan ilmentymä, joka monella tapaa on ilmoitettu, on laittomuuden ihminen, kadotuksen lapsi, hävittäjä, laiton, itsensä Jumalaksi korottava. Ja on vielä ilmestyvä, siitä kertoo Johanneksen ilmestys, luvussa kolmetoista merestä nousevana petona.
- Jesus rules 4ever
sanoisin, että Obaman critisointia harrastetaan muutenkin kuin christllisissa piireissa. Tama antichristus- haly on vain yksi niistä. Suomessa koko tama ns. puhe Obama-antichristuksesta on kylla pienta ja vaatimatonta. Ja onhan Obama jo herattanut naraa Raamattu-lauselmillaan, joten tuskin voimme olettaa, etta han christittyjen sympatiaa silloin kovin paljon saa osakseen. Myös mustat ovat hammastyttavan paljon Obamaa vastaan. Obama tuskin osoittautuu yhta rauhan mieheksi kuin saamastaan Nobelista kenties voisi olettaa.
- Hänkränä
ja loukkaava kirjoitus joka kohdistuu yksityishenkilöön on sääntöjen vastainen.
Uskovaiset kyllä mielellään hokevat kuinka ovat vainon kohteena.
On alhaista vaaleilla valittuja valtioiden päämiehiä luulotella milloin miksikin,,,,hiukan sivistystä kehiin. - Jesus rules 4ever
Hänkränä kirjoitti:
ja loukkaava kirjoitus joka kohdistuu yksityishenkilöön on sääntöjen vastainen.
Uskovaiset kyllä mielellään hokevat kuinka ovat vainon kohteena.
On alhaista vaaleilla valittuja valtioiden päämiehiä luulotella milloin miksikin,,,,hiukan sivistystä kehiin.http://o.bamapost.com/
Maitreya on toinen vahva ehdokas:
http://www.redmoonrising.com/maitreya.htm
http://www.satansrapture.com/maitreya.htm - Inhottava realisti
Jesus rules 4ever kirjoitti:
http://o.bamapost.com/
Maitreya on toinen vahva ehdokas:
http://www.redmoonrising.com/maitreya.htm
http://www.satansrapture.com/maitreya.htmObamaa kritisoitiin ja kritisoidaan edelleen varsinkin kaikkein konservatiivisimmissa piireissä eteläisissä osavaltioissa.
Ilmestyskirjaa pitäisi tulkita omaa aikakauttaan vasten tyystin erilaisilla periaatteilla kuin sinun omaksumillasi.
Hieman hupaisaa; ä:t ja ö:t löysit, mutta k piti korvata c:llä... - Jesus rules 4ever
Inhottava realisti kirjoitti:
Obamaa kritisoitiin ja kritisoidaan edelleen varsinkin kaikkein konservatiivisimmissa piireissä eteläisissä osavaltioissa.
Ilmestyskirjaa pitäisi tulkita omaa aikakauttaan vasten tyystin erilaisilla periaatteilla kuin sinun omaksumillasi.
Hieman hupaisaa; ä:t ja ö:t löysit, mutta k piti korvata c:llä...hupailuksi se oli tarkoitettukin. Amerikkalaisia sukulaisia kun on, niin sukulaisista passaa aina tehdä pientä pilaa, kun tilaisuus koittaa.
Ilmestyskirjaa en täällä pahemmin ole tulkinnut. - .
Jesus rules 4ever kirjoitti:
sanoisin, että Obaman critisointia harrastetaan muutenkin kuin christllisissa piireissa. Tama antichristus- haly on vain yksi niistä. Suomessa koko tama ns. puhe Obama-antichristuksesta on kylla pienta ja vaatimatonta. Ja onhan Obama jo herattanut naraa Raamattu-lauselmillaan, joten tuskin voimme olettaa, etta han christittyjen sympatiaa silloin kovin paljon saa osakseen. Myös mustat ovat hammastyttavan paljon Obamaa vastaan. Obama tuskin osoittautuu yhta rauhan mieheksi kuin saamastaan Nobelista kenties voisi olettaa.
kun mä näytä americcalaiselt kun mä cirjotan vähän tälleen hei. Vuoden typerin jeesuspelle.
- ,
Antikristuksen ehdokkaat löytyy täältä:
http://www.laverdaduniversal.org/kandidaatit.html- antikristuksia
nimeävät unohtavat näköjään lukea mitä hänestä puhutaan Raamatussa.
Tässä yksi ehto:
19 Meistä he ovat lähteneet, mutta he eivät olleet yhtä meidän kanssamme; sillä jos he olisivat olleet yhtä meidän kanssamme, niin he olisivat meidän kanssamme pysyneet; mutta heissä oli tuleva ilmi, että kaikki eivät ole yhtä meidän kanssamme.
Eli hänen täytyy olla uudestisyntynyt uskova, joka on luopunut jokapäiväisen ristin kantamisesta ja rakastunut tämän maailman ruhtinaan antimiin uudelleen, niihin joita perkele tarjosi Jeesukselle erämaassa.Sellainen jolla ei enään ole paluutietä, hänenlaisellaan ei ole minkäänlaisia pidäkkeitä, koska omatuntokaan ei enää soimaa, suuntaan eikä toiseen.Kahdesti kuollut.Valtaan hän voi päästä silloin, kun luopuneiden määrä ylittää todellisten Jeesuksen seuraajien (suuri luopumus).Nykyisinhän jo hyvin paljon saarnataan jättiläiskokouksissa ristinkantamisen vastaista evankeliumia.
Antikristillisen toiminnan huomaaminen on varsin helppoa, onhan Herramme Jeesus myös Vapahtaja. Ja niinollen Hänen todelliset seuraajansa myös kantavat toistensa kuormia ja pitävät veljien tarpeita ominaan, ihan käytännössä.Palvelevat, eivät ole palveltavina.Ovat antavana osapuolena kaikessa, heidänlaisensa ovat Jeesuksen opetuslapsia.Eli sanat näkyvät myös teoissa, koko elämässä.
Kuten Jeesus sanoi:
34 Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut-että tekin niin rakastatte toisianne.
35 Siitä kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos teillä on keskinäinen rakkaus."
Uhrautuva rakkaus teoissa, uskonveljiä ja sisaria kohtaan siitä tunnetaan opetuslapset.Muuta tietä ei Jeesuksen seuraamiseen ole.
Liha, se panee hanttiin tuossa ja mieluummin ottaa vastaan valtakunnanevankeliumin, jossa on saavana osapuolena ja hylkii ristiä.Se kuitenkin on kuoleman tie takuuvarmasti,jos ei taistele vastaan ja voita.
Filadelffian seurakunnalle ainoana Jeesus antaa lupauksen pelastaa koetuksen hetkestä joka kohtaa koko maanpiiriä, eli veljesrakkaudelle antautuneelle seurakunnalle.
- PyrkimysHyvään
Antikristuksen valtakunta on jo todellisuutta.Se on tämä nykyinen ihmisten valtakunta globaalisti, jossa ihminen itseekkäästi palvoo sitä mitä kukin sattuu palvomaan.Pääasia on, että on itsekäs ja ahne.Älytekniikkaa ja tietokoneita ihmiset ovat halunneet ja ne saaneet.Kerran tulee käteinen raha häviämään, ja mikrosiru on se pedon merkki, jolla bitteinä luetaan ihmisen kädestä tai otsasta se ns.rahan määrä, ja bitit vähentyvät siinä tilanteessa...niin myös ihmisen varallisuus.Käteistä ei ole sinä maailmanaikana, enään.On täysin luonnotonta antautua tuollaiseen ja myydä sielunsa tuolle systeemille, että säilyttäisi yhteiskunta kelpoisuutensa.Raamatussa monissa Vanhan Testamentin kirjoissa puhutaan profetiaa tulevasta antikristuksesta...erittäin selvästi tämä käy ilmi: jopa tyhmemmälle Danielin kirjasta, ja se onkin hyvin samankaltainen ilmestys tietoa sisältävä kirja, kuin Johanneksen Ilmestys on Uuden Testamentin puolella oleva, viimeinen kirja Uudessa Testamentissa.Siellä antikristus kuten Danielissakin on mainittu peto, nimellä.Peto on se valtioliitto ja systeemi, ja myös erisnimi antikristukselle.Antikristuksia tulee monia.Silti aikojen loppukaudella tulee olemaan vain kaksi pääantikristusta.Ne ovat poliittisesti aktiivinen ja älykäs peto, joka nousee kansojen merestä, hän on myös etevä talous ja sotilashenkilö.Saa mm.kauan kaivatun rauhan Lähi-Itään. Häntä avustaa Toinen Peto, joka nousee valtaan maasta.Hän on uskonnollinen avustaja, ja eksyttää ihmiset sillä väärällä hengelle, jonka vallassa hän itsekkin on.Hänestä käytetään myös nimeä Väärä Profeetta.Hän auttaa ja tukee ensimmäistä petoa, ja pyrkii saamaan sen tavoitteet läpi yhteiskunnassa.On täysin tiedossa oleva asia, että, on jo ollut kaksi antikristusta ennen tuota viimeisen ilmaantumista: Ne ovat olleet Napoleon ja Hitler.Tämä on yleisesti hyväksytty tosiasia, lähes kaikkien, historiaa eläneiden tai myöhemmin tutkineiden kristittyjen ja muidenkin ihmisten mielestä. Viimeinenkin tulee pian, viimeistään lähivuosikymmeninä.Luulen, että hän on vasta 2 vuotta sitten syntynyt..tai ehkä ei ole edes syntynyt.Kun kristtijen luopumus tästä vielä lisääntyy ja muut ihmiset, ei uskovat eksyvät, haluamasta löytää Rakkauden Jumala, niin, antikristukselle on hyvä sauma alkaa hallita ihmisiä älytekniikallaan...En pidä sitä totena että ihmiset varoittavat antikristuksesta peloitellakseen..se vain sattuu olemaan tosiasia, ja sille ei voi eräänä päivänä mitään.Mutta sille, voi, että sen hallintavaltaan ei elämäänsä ja sieluansa anna..Herra Jeesus rakastaa jokaista ihmistä, ja kutsuu pelastukseen ja yhteyteensä.Eräänä päivänä, on vain armon aika loppu! Tuolloin ihmiset palvovat luotua enemmän kuin Luojaa.Se tapahtuisi jokatapauksessa, joskus.Tästä on turha kristittyjä tai Jumalaa syyttää...itse ihmiset valitsevat väärin.
- 1234567---
Pedonmerkki on sunnuntai, ihmiskäsky pyhäksi. . . Jumalan merkki on sapatti.
- Jarmo__Eklund
Jos antikristus on henkiolento, joka on aina ollut, niin kertokaas mieten antikristus tapateaan Jeesuksen tullessa, kun muut henget vangitaan ja kuinka tällainen henkiolento heitetään tuliseen järveen? Pankaa siis termit järjestykseen ja puhukaa edes oikeilla termeillä!
- rukousmies
antikristus on jo maailmassa syntynyt Pakistanissa 1962...
- rohkeamies
Niin antikristus on syntyny Pakistanissa 1962..muuttanut eurooppaan Lontooseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama73403Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve583253Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä442949Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi932836On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622688Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732638Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä972610Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1132317Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl552063Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk661951