Netti fennot muistavat aina kiitellä "Suurta ja Mahtavaa" ja ovat usein ilmaisseet kiitollisuutensa Venäjän keisarille ja autonomian ajalle. Netti fennojen suuri huolen aihe tällä palstalla on myös venäläisten mamujen kotoutuminen ja oikeudet omakielisiin palveluihin jotka he olisivat valmiit myöntämään venäläisille mamuille ruotsinkielisten maanmiestensä kansalaisoikeuksien kustannuksella..
Venäjä - netti fennon Shangri La
"Tuhannet suomalaiset, monet perheineen, "loikkasivat" työn ja toimeentulon hakuun Neuvostoliittoon 1930-luvun pulavuosina. Monet anoivat pian pääsyä takaisin Suomeen, mutta turhaan. Eniten loikkareita lähti vuonna 1932, joka oli pahinta lama-aikaa. Loikkareiden tarkan määrän selvittäminen on vaikeaa. Heitä on kuitenkin arveltu olleen noin 15 000. Tämä luku täsmää etsivän keskuspoliisin luvun kanssa. Sotilasasiamiehen apulainen U.A. Käkönen väittää muistelmissaan loikkareita olleen peräti 20 000. Neuvostoliiton rajavartiolaitoksen historiateoksen mukaan rajavartijat pidättivät Suomen vastaisella rajalla 1930-luvun alkupuolella yhteensä 12 950 henkilöä.
lue lisää...
http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2009/01/meill-ei-kotia-tll.html
Netti fennon Onnela
55
452
Vastaukset
- zweko
koskaan tullut muuta hyvää kuin auringonnousu !!
- svekopol
Tämä on mahdollista vain Suomessa, ministeriksi räkäruotsia ruikkimalla!
http://astrid-thors.blogspot.com/
- tämä muistetaan aina
Eiköhän enemmistö ollut kiitollinen Saksalle. Rüdiger von der Goltz ja Saksan Itämeren-divisioona esti ruotsalaisia ja venäläisiä murhaamasta koko Suomen kansaa vuonna 1918. Alfred Kordelinin murha ja Tammisaaren vankileiri ovat hyviä esimerkkejä siitä mikä kohtalo Suomen kansaa olisi odottanut ellei Saksa olisi puuttunut peliin vuonna 1918.
- kiitos Saksa!
Tai kuten svekkomaani Hannes Ignatius asian parhaiten ilmaisi:
"Tajusin selvästi, että itsenäisyydestämme on vain varjo jäljellä, von der Goltz on Suomen todellinen valtionhoitaja ja kaikki muut vain sätkynukkeja hänen käsissään."
-Hannes Ignatius-
- loisien äiti
Varsinaiseen taistelutoimintaan pataljoona ei näy osallistuneen. Pataljoonaa komensi Edward Ward ja komppanianpäällikköinä toimivat Ivar Hast ja Ivar Ståhle. Pataljoonasta muodostettiin retkikuntia, jotka tekivät teloituskiertueita eri puolille Uuttamaata. Tähtäimessä olivat punaiset tai punaisiksi epäillyt ja eräät valkoisetkin suomalaiset. Vihdissä pataljoona teloitti yli 60 paikallista, ja kerrotaan paikallisen suojeluskunnan päällikön joutuneen ajamaan verenhimoiset västankvarnilaiset pois pitäjästä. Pataljoona kylvi kuolemaa ainakin Inkoossa, Vihdissä ja Nurmijärvellä. Kaikkiaan Länsi-Uudenmaan pataljoona teloitti toukokuussa vähintään 200 miestä ja naista, lähes kaikki suomenkielisiä.
Västankvarnissa istui myös kenttätuomioistuin, jonka johtoon halukkaasti hakeutui lehtimies ja kirjailija Erik Grotenfelt. Aatelismies G. ei ottanut osaa sotatoimiin, mutta teloituksiin sitäkin innokkaammin. Hän osoitti oman todistuksensa mukaan poikkeuksellista armottomuutta, jopa julmuutta toimiessaan punavankien kuulustelijana ja teloitusryhmän päällikkönä
Tukkisen uusin kirja Mäkeen mäkeen vaan käsittelee 1918 teloituksia Forssan, Tammelan ja Jokioisten alueella. Huhtikuun 1918 lopulla Forssaan saapui Saariston vapaaehtoisjoukko, jota johti kreivi Carl August Ehrensvärd. Yksikkö muodosti omista lähinnä ruotsalaisista upseereistaan sotatuomioistuimen. Sotatuomioistuin määräsi yli 200 punaista teloitettavaksi, joista 13 oli naisia ja nuorin vain 16-vuotias.
Rippikirjojen tietoja yhdistämällä Tukkinen on selvittänyt teloitettujen todelliseksi määräksi 260, kaikkiaan kuolleita Forssan seudulla oli 590. Kun tähän lisätään Länsi-Uudellamaalla teloitetut yli 200 suomalaista, kaikkiaan ruotsalaiset teloittivat ainakin 460 suomalaista keväällä 1918
Erään tutkijan esittämän epävirallisen arvion mukaan punaisia ampuneiden teloitusryhmien jäsenistäkin noin 2/3 oli ruotsinkielisiä. Tieto on toistaiseksi vahvistamaton, joten siihen on suhtauduttava varauksella. Asia selvinnee lähivuosina. – Siis pieni 10 % vähemmistö tai pieni osa heistä otti oikeuden omiin käsiinsä kostaessaan punaisille, joista valtaosa oli suomenkielisiä. Masentavimpia esimerkkejä ovat tapaukset, joissa teloitettavien punaisten etnisyys tarkistettiin: ruotsin kieltä osaavat otettiin sivuun ja pelkkää suomea taitavat ammuttiin. maamme ruotsinkielisestä vähemmistöstä tahrasi kätensä pahasti suomalaisten vereen keväällä 1918. Tässä olisi nyt sovittelujen ja anteeksipyynnön paikka juuri heille tai nykypolvelle heidän jälkeläisinään, kuten tietysti myös terroriin osaaottaneille etnisesti suomalaisille valkoisille.- pukkiparta Trotski
Mutta ei pidä myöskään unohtaa sitä että venäläiset tappoivat Alfred Kordelinin ja suurimman osan suomalaisista kommunisteista. Taisi olla Kuusinen ja Tuominen ainoat muutaman muun lisäksi jotka säilyttivät hengensä Stalinin vainoissa.
- Polttopullo
Perustele meille miksi sinulle täytyy taata palvelut äidinkielelläsi mutta Venäjänkielisille Suomalaisille ei tarvitse taata samoja palveluja Venäjäksi?
Oletko sinä ja Stefan jotenkin parempia ihmisiä kuin Vladimir ja Tatjana?
Onko tosiaan niin että Venäjänkieliset ja Somalit ovat kielellisesti lahjakkaampia kuin sinä ja muut Ruotsinkieliset Suomalaiset?
Mieti millaisen kuvan sinä ja RKP annatte edustamastanne vähemmistöryhmästä niin ehkä sitten ymmärrät miksi Ruotsinkieli tuntuu niin vastenmieliseltä ja Venäjänkieli paljon houkuttelevammalta.- S.A.V:O
Tosiasia on , että tänäpäivänä Venäläiset saavat palvelua omalla kielellään , kun Suomalaiset ovat VAPAAEHTOISESTI opetelleet kielen busineksen takia , tämä on tosiasia mm hiihtokeskuksissa, kaupoissa, palveluyrityksissä ylipäätään lapissa, itä-suomessa ja kymenlaaksossa, sekä mm helsingissä.
ruotsinkieliset eivät saa vastaavaa palvelua missään, vaikka pakolla on yritetty kieltä juurruttaa.
Kukaan ei halua puhua porukalle, joka mm. etuilee omissa jonoissaan Suomalaisten pienten lasten ja vanhusten edelle mm sikainfluessajonoissa, nämä pikku asiat kyllä muistetaan.. - Vinkujan paljastin
S.A.V:O kirjoitti:
Tosiasia on , että tänäpäivänä Venäläiset saavat palvelua omalla kielellään , kun Suomalaiset ovat VAPAAEHTOISESTI opetelleet kielen busineksen takia , tämä on tosiasia mm hiihtokeskuksissa, kaupoissa, palveluyrityksissä ylipäätään lapissa, itä-suomessa ja kymenlaaksossa, sekä mm helsingissä.
ruotsinkieliset eivät saa vastaavaa palvelua missään, vaikka pakolla on yritetty kieltä juurruttaa.
Kukaan ei halua puhua porukalle, joka mm. etuilee omissa jonoissaan Suomalaisten pienten lasten ja vanhusten edelle mm sikainfluessajonoissa, nämä pikku asiat kyllä muistetaan..Oletko tyhmä, vai pelkästään laiska?
"Perustele meille miksi sinulle täytyy taata palvelut äidinkielelläsi mutta Venäjänkielisille Suomalaisille ei tarvitse taata samoja palveluja Venäjäksi?
Oletko sinä ja Stefan jotenkin parempia ihmisiä kuin Vladimir ja Tatjana?"
Minä ja Stefan olemme suomalaisia mutta Vladimir ja Tatjana ovat venäläisiä maahanmuuttajia.
Ei kai nyt missään päin maailmaa jaeta täysiä kansalaisoikeuksia tuoreille maahanmuuttajille ja samalla ehdoteta että perustuslaillisia kansalaisoikeuksia tulisi samalla maan omalta kansalliselta vähemmistöltä supistaa?
... niin siis paitsi netti fennojen hörhöisessä virtuaalimaailmassa.- S.A.V:O
Ankdam kirjoitti:
"Perustele meille miksi sinulle täytyy taata palvelut äidinkielelläsi mutta Venäjänkielisille Suomalaisille ei tarvitse taata samoja palveluja Venäjäksi?
Oletko sinä ja Stefan jotenkin parempia ihmisiä kuin Vladimir ja Tatjana?"
Minä ja Stefan olemme suomalaisia mutta Vladimir ja Tatjana ovat venäläisiä maahanmuuttajia.
Ei kai nyt missään päin maailmaa jaeta täysiä kansalaisoikeuksia tuoreille maahanmuuttajille ja samalla ehdoteta että perustuslaillisia kansalaisoikeuksia tulisi samalla maan omalta kansalliselta vähemmistöltä supistaa?
... niin siis paitsi netti fennojen hörhöisessä virtuaalimaailmassa.eli rkp:n tantta kategorisoi esim somalit ja muut astriidin mamut jotenkin huonommiksi kansalaisiksi?
kelpaavat silti rkp: äänestäjiksi ?
tulihan se sieltä..
Menit tantta-daami lankaan.. puhuit itsesi pussiin.. HEH HEH HEE
Vladimir ja Tatjana ovat mahdollisesti Suomalaisia sukujuuriltaan ( inkeriläisiä) eli paljon arvostetumpia kuin rantahurrit, jotka haikailevat puppelikuninkaan punaisten kalsareitten perään-! S.A.V:O kirjoitti:
Tosiasia on , että tänäpäivänä Venäläiset saavat palvelua omalla kielellään , kun Suomalaiset ovat VAPAAEHTOISESTI opetelleet kielen busineksen takia , tämä on tosiasia mm hiihtokeskuksissa, kaupoissa, palveluyrityksissä ylipäätään lapissa, itä-suomessa ja kymenlaaksossa, sekä mm helsingissä.
ruotsinkieliset eivät saa vastaavaa palvelua missään, vaikka pakolla on yritetty kieltä juurruttaa.
Kukaan ei halua puhua porukalle, joka mm. etuilee omissa jonoissaan Suomalaisten pienten lasten ja vanhusten edelle mm sikainfluessajonoissa, nämä pikku asiat kyllä muistetaan..Isoisänne ja isoisoisänne ovat / olisivat varmasti ylpeitä "isänmaallisuudestanne". Englantia ja venäjää halutaan opetella mutta maan omat kansalliskielet suomi ja ruotsi eivät kiinnosta.
O tempora o mores!
Minä olen ylpeä siitä että hallitsen molempia kansalliskieliä (lähes) täydellisesti eikä se ole myöskään estänyt minua oppimasta lisäksi 4 muutakin kieltä joista kahta jopa erittäin hyvin.- Astrid EROA!
S.A.V:O kirjoitti:
eli rkp:n tantta kategorisoi esim somalit ja muut astriidin mamut jotenkin huonommiksi kansalaisiksi?
kelpaavat silti rkp: äänestäjiksi ?
tulihan se sieltä..
Menit tantta-daami lankaan.. puhuit itsesi pussiin.. HEH HEH HEE
Vladimir ja Tatjana ovat mahdollisesti Suomalaisia sukujuuriltaan ( inkeriläisiä) eli paljon arvostetumpia kuin rantahurrit, jotka haikailevat puppelikuninkaan punaisten kalsareitten perään-!Thorsin kanta on että tehdä Suomesta maahanmuuttajien paratiisi. Näkyy nämä svekko urpotkin heräävän kun maa alkaa täyttyä somaleilla, venäläisillä, afgaaneilla ja muilla maahanmuuttajilla.
S.A.V:O kirjoitti:
eli rkp:n tantta kategorisoi esim somalit ja muut astriidin mamut jotenkin huonommiksi kansalaisiksi?
kelpaavat silti rkp: äänestäjiksi ?
tulihan se sieltä..
Menit tantta-daami lankaan.. puhuit itsesi pussiin.. HEH HEH HEE
Vladimir ja Tatjana ovat mahdollisesti Suomalaisia sukujuuriltaan ( inkeriläisiä) eli paljon arvostetumpia kuin rantahurrit, jotka haikailevat puppelikuninkaan punaisten kalsareitten perään-!"eli rkp:n tantta kategorisoi esim somalit ja muut astriidin mamut jotenkin huonommiksi kansalaisiksi?"
En tietenkään kategorisoi heitä "huonommiksi kansalaisiksi" , miten sinä sellaiseen käsitykseen pääsit?
Vladimir ja Tatjanahan ovat maahanmuuttajia eivät he ole Suomen kansalaisia lainkaan vaan tänne Suomeen eri syistä vapaaehtoisesti muuttaneita ulkomaalaisia. Vai sinäkö se ajattelet että ulkomaalaiset ovat huonompia ihmisiä?
Kaipa nyt sentään "kotiväellä" tulee olla hieman erilaiset edut ja oikeudet kuin vierailla?- göransson
Ankdam kirjoitti:
"eli rkp:n tantta kategorisoi esim somalit ja muut astriidin mamut jotenkin huonommiksi kansalaisiksi?"
En tietenkään kategorisoi heitä "huonommiksi kansalaisiksi" , miten sinä sellaiseen käsitykseen pääsit?
Vladimir ja Tatjanahan ovat maahanmuuttajia eivät he ole Suomen kansalaisia lainkaan vaan tänne Suomeen eri syistä vapaaehtoisesti muuttaneita ulkomaalaisia. Vai sinäkö se ajattelet että ulkomaalaiset ovat huonompia ihmisiä?
Kaipa nyt sentään "kotiväellä" tulee olla hieman erilaiset edut ja oikeudet kuin vierailla?Oletpas sinä ankdam kiihkeä rasisti. Pelottavaa, todella pelottavaa. Herrakansa valtaistuimella ja suomenkieliset sekä maahanmuuttajat palvelemassa. Hyvin ovat Freudenthalin opit sinuun uponneet ankdam!
- Alfred Kordelin
göransson kirjoitti:
Oletpas sinä ankdam kiihkeä rasisti. Pelottavaa, todella pelottavaa. Herrakansa valtaistuimella ja suomenkieliset sekä maahanmuuttajat palvelemassa. Hyvin ovat Freudenthalin opit sinuun uponneet ankdam!
Tuskin tällä pellellä mitään vaikutusvaltaa on.
Oma teoriani on että Aatos Erkko, Antti Herlin ja Poju Zabludowicz päättävät Suomen asioista. Näiden kolmen persettä svekot nuolevat kellon ympäri ja siksi siis kaksikielisyys säilyy.
Vaikka en ymmärrä noita tyyppejä. Antin äiti suomalainen, Erkon isä suomalainen ja Poju juutalainen. Silti jätkät tukevat jotain germaanista rasismia ja pakkoruotsia?
Mikä on tarinan opetus? Jos sinulla on tarpeeksi rahaa Suomessa niin sinä saat tehdä mitä haluat. - S.A.V:O
Alfred Kordelin kirjoitti:
Tuskin tällä pellellä mitään vaikutusvaltaa on.
Oma teoriani on että Aatos Erkko, Antti Herlin ja Poju Zabludowicz päättävät Suomen asioista. Näiden kolmen persettä svekot nuolevat kellon ympäri ja siksi siis kaksikielisyys säilyy.
Vaikka en ymmärrä noita tyyppejä. Antin äiti suomalainen, Erkon isä suomalainen ja Poju juutalainen. Silti jätkät tukevat jotain germaanista rasismia ja pakkoruotsia?
Mikä on tarinan opetus? Jos sinulla on tarpeeksi rahaa Suomessa niin sinä saat tehdä mitä haluat.ankkadaamin pitäisi nyt kiireesti mennä valistamaan toista tanttaa eli astriittia, että "kotiväellä on paremmat edut kuin vierailla" . Astriitin mukaan kun asia on juuri päinvastoin!!
taitaa rpk:n puheista olla pohja poissa aika totaalisesti..
HEH HEH HEEE
Sitäpaitsi inkeriläiset ovat aitosuomalaisia, toisin kuin rantahurrit, nämä historiaan katoavat maanpetturit. - Arjupa
S.A.V:O kirjoitti:
ankkadaamin pitäisi nyt kiireesti mennä valistamaan toista tanttaa eli astriittia, että "kotiväellä on paremmat edut kuin vierailla" . Astriitin mukaan kun asia on juuri päinvastoin!!
taitaa rpk:n puheista olla pohja poissa aika totaalisesti..
HEH HEH HEEE
Sitäpaitsi inkeriläiset ovat aitosuomalaisia, toisin kuin rantahurrit, nämä historiaan katoavat maanpetturit.Tulihan se esiin, eli vaikka täällä svedut haukkuu monia rasisteiksi, on loppujen lopuksi itsellä ihan sama asenne, kun alkaa kolahtaa omaan nilkaan.
Se on vain valitettavaa, että maahanmuuttajille on yksi ja sama, onko RKP sittenkin kuinka rasistinen puolue tahansa ja mamujen suosiminen vain äänien keruuta. Jos RKP "lupaa" näille äänestäjilleen paremmat sosiaaliedut ja oltavat, on tilanne se, että RKP maksattaa äänensä kaikkien suomalaisten maksamilla verovaroilla. - Polttopullo
Ankdam kirjoitti:
"Perustele meille miksi sinulle täytyy taata palvelut äidinkielelläsi mutta Venäjänkielisille Suomalaisille ei tarvitse taata samoja palveluja Venäjäksi?
Oletko sinä ja Stefan jotenkin parempia ihmisiä kuin Vladimir ja Tatjana?"
Minä ja Stefan olemme suomalaisia mutta Vladimir ja Tatjana ovat venäläisiä maahanmuuttajia.
Ei kai nyt missään päin maailmaa jaeta täysiä kansalaisoikeuksia tuoreille maahanmuuttajille ja samalla ehdoteta että perustuslaillisia kansalaisoikeuksia tulisi samalla maan omalta kansalliselta vähemmistöltä supistaa?
... niin siis paitsi netti fennojen hörhöisessä virtuaalimaailmassa.Kirjoitin kysymys kokonaisuuden mutta sinä irroitit yhden kysymyksen tuosta kokonaisuudesta. Eli koitetaan helpottaa tuota valitsemaasi kysymystä että ymmärrät kokonaisuuden
Tatjana ja Vladimir ovat tässä tapauksessa syntyneet Suomessa ja ovat Venäjänkielisiä Suomalaisia eli nyt ei puhuta maahanmuuttajista vaan Suomenkansalaisista. Heidän kaltaisiaan on Suomessa vuosi vuodelta enemmän, miksi he eivät saa samoja lain velvoittamia palveluita kuin sinä ja Stefan. Sinä, Stefan, Tatjana ja Vladimir olette siis jokainen syntyneet Suomessa Suomenkansalaisiksi. Lain edessä teidän pitäisi olla samanarvoisia mutta sinä ja Stefan saatte etuoikeuksia mitä Tatjana ja Vladimir eivät saa. - Olli Tiainen
Polttopullo kirjoitti:
Kirjoitin kysymys kokonaisuuden mutta sinä irroitit yhden kysymyksen tuosta kokonaisuudesta. Eli koitetaan helpottaa tuota valitsemaasi kysymystä että ymmärrät kokonaisuuden
Tatjana ja Vladimir ovat tässä tapauksessa syntyneet Suomessa ja ovat Venäjänkielisiä Suomalaisia eli nyt ei puhuta maahanmuuttajista vaan Suomenkansalaisista. Heidän kaltaisiaan on Suomessa vuosi vuodelta enemmän, miksi he eivät saa samoja lain velvoittamia palveluita kuin sinä ja Stefan. Sinä, Stefan, Tatjana ja Vladimir olette siis jokainen syntyneet Suomessa Suomenkansalaisiksi. Lain edessä teidän pitäisi olla samanarvoisia mutta sinä ja Stefan saatte etuoikeuksia mitä Tatjana ja Vladimir eivät saa.Jospa svekko on vielä vihainen siitä että sai venäläisiltä turpaan vuonna 1809. 200 vuotta on lyhyt aika svekkomaanille. Eläväthän he vielä 1800-lukua ja Kustaa Vaasan aikaa.
- räkäruotsi
Ankdam kirjoitti:
Isoisänne ja isoisoisänne ovat / olisivat varmasti ylpeitä "isänmaallisuudestanne". Englantia ja venäjää halutaan opetella mutta maan omat kansalliskielet suomi ja ruotsi eivät kiinnosta.
O tempora o mores!
Minä olen ylpeä siitä että hallitsen molempia kansalliskieliä (lähes) täydellisesti eikä se ole myöskään estänyt minua oppimasta lisäksi 4 muutakin kieltä joista kahta jopa erittäin hyvin.että ruotsi ei ole koskaan ollut käytännössä mikään toinen kansalliskieli vaan pienen aggressiivisen
vähemmistön äidinkieli.Ruotsi on suurimmalle osalle suomalaisista vieras kieli se vain sattuu nyt olemaan
totuus ruotsin kielestä. - RKP-huora
Ankdam kirjoitti:
"Perustele meille miksi sinulle täytyy taata palvelut äidinkielelläsi mutta Venäjänkielisille Suomalaisille ei tarvitse taata samoja palveluja Venäjäksi?
Oletko sinä ja Stefan jotenkin parempia ihmisiä kuin Vladimir ja Tatjana?"
Minä ja Stefan olemme suomalaisia mutta Vladimir ja Tatjana ovat venäläisiä maahanmuuttajia.
Ei kai nyt missään päin maailmaa jaeta täysiä kansalaisoikeuksia tuoreille maahanmuuttajille ja samalla ehdoteta että perustuslaillisia kansalaisoikeuksia tulisi samalla maan omalta kansalliselta vähemmistöltä supistaa?
... niin siis paitsi netti fennojen hörhöisessä virtuaalimaailmassa.ruotsinkieliset mitään suomalaisia ole, jotka vaativat jatkuvasti etuoikeuksia itselleen ja pakkoruotsia
suomenkielisiin kouluihin sekä kieltäytyvät puhumasta suomea, vaikka osaisivat ja tekevät avoimesti yhteistyötä Ruotsin valtion kanssa. göransson kirjoitti:
Oletpas sinä ankdam kiihkeä rasisti. Pelottavaa, todella pelottavaa. Herrakansa valtaistuimella ja suomenkieliset sekä maahanmuuttajat palvelemassa. Hyvin ovat Freudenthalin opit sinuun uponneet ankdam!
"Oletpas sinä ankdam kiihkeä rasisti. "
Netti fenno syyttää allekirjoittanutta rasistiksi koska en ole valmis heti rajalla myöntämään maahanmuuttajille täysiä kansalaisoikeuksia ja tarjoamaan heille samoja yhteiskunnallisia etuja ja palveluja kuin mihin me maan omat kansalaiset olemme oikeutettuja.
Netti fenno on kuitenkin valmis riistämään täydet kansalaisoikeudet ja rajaamaan yhteiskunnallisia palveluita lähes kolmeltasadaltatuhannelta (300 000) omalta maanmieheltään ja haluaa rinnastaa heidät maahanmuuttajiin.
Kysehän ei siis ole siitä että netti fenno haluaisi jakaa omaa hyvinvointiaan vaan hän haluaa sitä joiltakin toisilta pois.
.. ja hän syyttää minua rasimista!!!- palveluksia!
Ankdam kirjoitti:
"Oletpas sinä ankdam kiihkeä rasisti. "
Netti fenno syyttää allekirjoittanutta rasistiksi koska en ole valmis heti rajalla myöntämään maahanmuuttajille täysiä kansalaisoikeuksia ja tarjoamaan heille samoja yhteiskunnallisia etuja ja palveluja kuin mihin me maan omat kansalaiset olemme oikeutettuja.
Netti fenno on kuitenkin valmis riistämään täydet kansalaisoikeudet ja rajaamaan yhteiskunnallisia palveluita lähes kolmeltasadaltatuhannelta (300 000) omalta maanmieheltään ja haluaa rinnastaa heidät maahanmuuttajiin.
Kysehän ei siis ole siitä että netti fenno haluaisi jakaa omaa hyvinvointiaan vaan hän haluaa sitä joiltakin toisilta pois.
.. ja hän syyttää minua rasimista!!!Sinunlaisesi pitää huolen siitä että teistä ei pidetä, hyvä niin
- Ank dam
palveluksia! kirjoitti:
Sinunlaisesi pitää huolen siitä että teistä ei pidetä, hyvä niin
kestä vertailua, etkä halua kuulla totuutta itsestäsi? Ymmärrän toki että se suututtaa ja jotakuta toistahan sinun on pahasta olostasi on syytettävä.
- teitä sikiää
Ank dam kirjoitti:
kestä vertailua, etkä halua kuulla totuutta itsestäsi? Ymmärrän toki että se suututtaa ja jotakuta toistahan sinun on pahasta olostasi on syytettävä.
Olet joskus luulotautisempi kuin tappio, elät tynnyrissä ja jakelet sieltä viisauksia
- Polttopullo
Ank dam kirjoitti:
kestä vertailua, etkä halua kuulla totuutta itsestäsi? Ymmärrän toki että se suututtaa ja jotakuta toistahan sinun on pahasta olostasi on syytettävä.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8911509/43007825
Vai onko taas liian kiusallinen kysymys johon täti Monica ei kykene vastaamaan? Toiseksi olen kehoittanut sinua harrastamaan useasti itsetutkiskelua jotta ymmärtäisit miksi sinua ja Suomenruotsalaisuutta vihataan. Et ilmeisesti ole vieläkään kyennyt siihen:( - Hys-hys Hymylään.
Polttopullo kirjoitti:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8911509/43007825
Vai onko taas liian kiusallinen kysymys johon täti Monica ei kykene vastaamaan? Toiseksi olen kehoittanut sinua harrastamaan useasti itsetutkiskelua jotta ymmärtäisit miksi sinua ja Suomenruotsalaisuutta vihataan. Et ilmeisesti ole vieläkään kyennyt siihen:(Kas tässä Ankdamin periaatteet:
Ei kai nyt missään päin maailmaa jaeta täysiä kansalaisoikeuksia tuoreille maahanmuuttajille ja samalla ehdoteta että perustuslaillisia kansalaisoikeuksia tulisi samalla maan omalta kansalliselta vähemmistöltä supistaa?
... niin siis paitsi netti fennojen hörhöisessä virtuaalimaailmassa.
……….
Netti fenno syyttää allekirjoittanutta rasistiksi koska en ole valmis heti rajalla myöntämään maahanmuuttajille täysiä kansalaisoikeuksia ja tarjoamaan heille samoja yhteiskunnallisia etuja ja palveluja kuin mihin me maan omat kansalaiset olemme oikeutettuja.
Ei taida Ankdam kannattaa karkoitusuhan alla olevien isoäitien jäämistä Suomen ilmaisen terveydenhoidon piiriin. Taitaa olla kuin ruotsinkielinen persu tai sitten humanistia teeskentelevä tekopyhä, jos edelläolevasta huolimatta puoltaisi isoäitien jäämistä Suomeen. - Wäinåharhailija
Hys-hys Hymylään. kirjoitti:
Kas tässä Ankdamin periaatteet:
Ei kai nyt missään päin maailmaa jaeta täysiä kansalaisoikeuksia tuoreille maahanmuuttajille ja samalla ehdoteta että perustuslaillisia kansalaisoikeuksia tulisi samalla maan omalta kansalliselta vähemmistöltä supistaa?
... niin siis paitsi netti fennojen hörhöisessä virtuaalimaailmassa.
……….
Netti fenno syyttää allekirjoittanutta rasistiksi koska en ole valmis heti rajalla myöntämään maahanmuuttajille täysiä kansalaisoikeuksia ja tarjoamaan heille samoja yhteiskunnallisia etuja ja palveluja kuin mihin me maan omat kansalaiset olemme oikeutettuja.
Ei taida Ankdam kannattaa karkoitusuhan alla olevien isoäitien jäämistä Suomen ilmaisen terveydenhoidon piiriin. Taitaa olla kuin ruotsinkielinen persu tai sitten humanistia teeskentelevä tekopyhä, jos edelläolevasta huolimatta puoltaisi isoäitien jäämistä Suomeen.Vaan Suomessa syntyneistä Somaleista ja Venäläisistä. Milloin heille kiintiöpaikat korkeakouluihin ja virkamiehille pakkovenäjä ja pakkosomali? Entä oma venäjän- ja somalinkielinen tv-kanava, somalinkielinen kirjeenvaihtaja Moskovaan jne. jne. jne. jne. jne. Hehän ovat aivan samalla tavalla Suomeen muuttaneiden vanhempiensa jälkeläisiä kuin suomenruotsalaiset - ero on että heidän vanhempansa muuttivat tänne korkeintaan parikymmentä vuotta sitten (Chilen pakolaiset ja Vietnamilaiset tätä ennen) - Suomenruotsalaisista ensimmäiset n. 600 vuotta sitten - osa varmasti myöhemmin - mitään muuta eroa ei ole.
Kenelle siis kuuluu *ERITYIS* oikeudet - kenen pitää olla eri viivalla kuin toisten? Aivan, ei minunkaan mielestäni kenenkään. Siksi suomenruotsalaisten erityisoikeudet ja kiintiöt tulee purkaa, ne eivät kuulu demokraattiseen valtioon.
Onko tosiaan niin että Suomessa on vain yksi demokraattinen puolue; Persut? Näin taitaa olla. - Ank dam
Polttopullo kirjoitti:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8911509/43007825
Vai onko taas liian kiusallinen kysymys johon täti Monica ei kykene vastaamaan? Toiseksi olen kehoittanut sinua harrastamaan useasti itsetutkiskelua jotta ymmärtäisit miksi sinua ja Suomenruotsalaisuutta vihataan. Et ilmeisesti ole vieläkään kyennyt siihen:(Onhan Suomessa joitakin venäläisiä kouluja.
Venäjä ei kuitenkaan kuulu maan virallisiin kieliin tai kielilain puitteisiin mutta jos Vladimir ja Tatjana käyvät suomen- / ruotsinkielistä koulua heillä todennäköisesti olisi mahdollisuus saada kotikielen opetusta.
En ole IRL huomannut että minua vihattaisiin, päinvastoin, ja mitä sinä ja kaltaisesi siellä itärajan tuntumassa tai jossain perähikiällä minua kohtaan tunnette on minulle täysin yhden tekevää. - Statin Kunti
Ank dam kirjoitti:
Onhan Suomessa joitakin venäläisiä kouluja.
Venäjä ei kuitenkaan kuulu maan virallisiin kieliin tai kielilain puitteisiin mutta jos Vladimir ja Tatjana käyvät suomen- / ruotsinkielistä koulua heillä todennäköisesti olisi mahdollisuus saada kotikielen opetusta.
En ole IRL huomannut että minua vihattaisiin, päinvastoin, ja mitä sinä ja kaltaisesi siellä itärajan tuntumassa tai jossain perähikiällä minua kohtaan tunnette on minulle täysin yhden tekevää.Emme ole perähikiällä vaan Helsingissä, ja ei ole enää yhdentekevää rkp:lle mitä mieltä kansa on.
Lastemme kiusaaminen pakkoruotsilla loppuu tai lopetetaan, se on täysin varma!
Ja Venäjä pitää huolen siitä että myös Venäjän kieli saa virallisen vähemmistökielen aseman Suomessa, ja sama tulee olemaan myös ruotsin kielen asema. Statin Kunti kirjoitti:
Emme ole perähikiällä vaan Helsingissä, ja ei ole enää yhdentekevää rkp:lle mitä mieltä kansa on.
Lastemme kiusaaminen pakkoruotsilla loppuu tai lopetetaan, se on täysin varma!
Ja Venäjä pitää huolen siitä että myös Venäjän kieli saa virallisen vähemmistökielen aseman Suomessa, ja sama tulee olemaan myös ruotsin kielen asema."Lastemme kiusaaminen pakkoruotsilla loppuu tai lopetetaan, se on täysin varma!"
Miksette sitten jo lakkauta sitä? RKP:ko tätä maata muka johtaa? Turha sinun on tällä palstalla aiheesta kiukutella ei RKP ikinä lähde pakkoruotsin poistamista ajamaan, ois aika dorkaa. Asiat äänestetään nurin eikä anelemalla armoa. Eikun hommiin sitä pakkoruotsia poistamaan. Meitä on 9 193 vastaan. Lycka till!
"Ja Venäjä pitää huolen siitä että myös Venäjän kieli saa virallisen vähemmistökielen aseman Suomessa, ja sama tulee olemaan myös ruotsin kielen asema. "
Sorry mutta tuohon en usko.- oliko vai ei
RKP-huora kirjoitti:
ruotsinkieliset mitään suomalaisia ole, jotka vaativat jatkuvasti etuoikeuksia itselleen ja pakkoruotsia
suomenkielisiin kouluihin sekä kieltäytyvät puhumasta suomea, vaikka osaisivat ja tekevät avoimesti yhteistyötä Ruotsin valtion kanssa.Heidän isänmaallisuutensa nähtiin vuonna 1918. Oliko vuosi 1918 Ruotsin ja Venäjän yhteisjuoni Suomen tuhoamiseksi jonka Saksa esti?
- Vinkkaaja2
Ankdam kirjoitti:
"Perustele meille miksi sinulle täytyy taata palvelut äidinkielelläsi mutta Venäjänkielisille Suomalaisille ei tarvitse taata samoja palveluja Venäjäksi?
Oletko sinä ja Stefan jotenkin parempia ihmisiä kuin Vladimir ja Tatjana?"
Minä ja Stefan olemme suomalaisia mutta Vladimir ja Tatjana ovat venäläisiä maahanmuuttajia.
Ei kai nyt missään päin maailmaa jaeta täysiä kansalaisoikeuksia tuoreille maahanmuuttajille ja samalla ehdoteta että perustuslaillisia kansalaisoikeuksia tulisi samalla maan omalta kansalliselta vähemmistöltä supistaa?
... niin siis paitsi netti fennojen hörhöisessä virtuaalimaailmassa.poliisille lähtikin tästä.
Rasismia Polttopullo kirjoitti:
Kirjoitin kysymys kokonaisuuden mutta sinä irroitit yhden kysymyksen tuosta kokonaisuudesta. Eli koitetaan helpottaa tuota valitsemaasi kysymystä että ymmärrät kokonaisuuden
Tatjana ja Vladimir ovat tässä tapauksessa syntyneet Suomessa ja ovat Venäjänkielisiä Suomalaisia eli nyt ei puhuta maahanmuuttajista vaan Suomenkansalaisista. Heidän kaltaisiaan on Suomessa vuosi vuodelta enemmän, miksi he eivät saa samoja lain velvoittamia palveluita kuin sinä ja Stefan. Sinä, Stefan, Tatjana ja Vladimir olette siis jokainen syntyneet Suomessa Suomenkansalaisiksi. Lain edessä teidän pitäisi olla samanarvoisia mutta sinä ja Stefan saatte etuoikeuksia mitä Tatjana ja Vladimir eivät saa."Lain edessä teidän pitäisi olla samanarvoisia mutta sinä ja Stefan saatte etuoikeuksia mitä Tatjana ja Vladimir eivät saa. "
Lain edessä sinä ja minä, maan perinteisten kansalliskielten puhujina olemme tasa-arvoisa. Sinulla ja minulla on täällä kotimaassamme Suomessa, Suomen kansalaisina, samat kansalaisoikeudet ja kansalliskielten puhujina meillä on perustuslain ja kielilain perusteella myös yhtäläiset kielelliset oikeudet.
Ei yhtäläinen oikeus voi olla sinulle oikeus ja minulle ETUoikeus!
Sinun tulee verrata minua itseesi eikä maahanmuuttajiin ja heidän jälkeläisiinsä. Olisitko todella valmis myöntämään ja maksamaan kaikille maahanmuuttajille ja heidän jälkeläisilleen täysin samat mahdollisuudet kielellisiin palveluihin ja omakieliseen koulutukseen y.m.s. kuin itselläsi on? Tuskin.- mahdat
Ankdam kirjoitti:
"Lain edessä teidän pitäisi olla samanarvoisia mutta sinä ja Stefan saatte etuoikeuksia mitä Tatjana ja Vladimir eivät saa. "
Lain edessä sinä ja minä, maan perinteisten kansalliskielten puhujina olemme tasa-arvoisa. Sinulla ja minulla on täällä kotimaassamme Suomessa, Suomen kansalaisina, samat kansalaisoikeudet ja kansalliskielten puhujina meillä on perustuslain ja kielilain perusteella myös yhtäläiset kielelliset oikeudet.
Ei yhtäläinen oikeus voi olla sinulle oikeus ja minulle ETUoikeus!
Sinun tulee verrata minua itseesi eikä maahanmuuttajiin ja heidän jälkeläisiinsä. Olisitko todella valmis myöntämään ja maksamaan kaikille maahanmuuttajille ja heidän jälkeläisilleen täysin samat mahdollisuudet kielellisiin palveluihin ja omakieliseen koulutukseen y.m.s. kuin itselläsi on? Tuskin."minulla on täällä kotimaassamme"
se on vähän sellainen asia että olet maahanmuutaja ja näköjään sopeutuminenkaan ei onnistu - Polttopullo
Ankdam kirjoitti:
"Lain edessä teidän pitäisi olla samanarvoisia mutta sinä ja Stefan saatte etuoikeuksia mitä Tatjana ja Vladimir eivät saa. "
Lain edessä sinä ja minä, maan perinteisten kansalliskielten puhujina olemme tasa-arvoisa. Sinulla ja minulla on täällä kotimaassamme Suomessa, Suomen kansalaisina, samat kansalaisoikeudet ja kansalliskielten puhujina meillä on perustuslain ja kielilain perusteella myös yhtäläiset kielelliset oikeudet.
Ei yhtäläinen oikeus voi olla sinulle oikeus ja minulle ETUoikeus!
Sinun tulee verrata minua itseesi eikä maahanmuuttajiin ja heidän jälkeläisiinsä. Olisitko todella valmis myöntämään ja maksamaan kaikille maahanmuuttajille ja heidän jälkeläisilleen täysin samat mahdollisuudet kielellisiin palveluihin ja omakieliseen koulutukseen y.m.s. kuin itselläsi on? Tuskin.Oletko tietoinen että sinä kuulut maan vähemmistöön ja minä maan enemmistöön. Yhteiskunnalle halvinta ja tehokkainta on toimia enemmistön kielellä jos ja kun kyseessä on selvä enemmistö. Yhteiskunnalle tulee liian kalliiksi toimia kahdella tai useammalla kielellä. Tehokkainta maahanmuuttajille on siis opetella maan pääkieli eikä vaatia enemmistöä opettelemaan maahanmuuttajan äidinkieltä
Siis sinä kuulut vähemmistöön jolle on elinehto sopeutua yhteiskuntaan eikä vaatia yhteiskuntaa sopeutumaan sinuun. Mitä sinä Ankdam ehdotat siihen tilanteeseen kun Venäjänkielisiä on Suomessa enemmän kuin Ruotsinkielisiä? Muutetaanko Suomi kolmikieliseksi katukylttejä myöten vai syrjäytetäänkö Ruotsinkieli Venäjänkielen edestä vai alkaako Suomi virallisesti yksikieliseksi maaksi? Siihenhän ei mene enään kovinkaan kauan koska Ruotsinkieli ei ole Suomessa elinkelpoinen. Jos Ruotsinkieli olisi Suomessa elinkelpoinen niin ei tarvittaisi mitään pakkoja ja maa olisi ihan oikeasti kaksikielinen.
ps. Et ilmeisesti ole vieläkään pysähtynyt miettimään syntyjä syviä kun jaksat edelleen hakata päätä seinään asiassa joka ei ole demokratiaa:( Polttopullo kirjoitti:
Oletko tietoinen että sinä kuulut maan vähemmistöön ja minä maan enemmistöön. Yhteiskunnalle halvinta ja tehokkainta on toimia enemmistön kielellä jos ja kun kyseessä on selvä enemmistö. Yhteiskunnalle tulee liian kalliiksi toimia kahdella tai useammalla kielellä. Tehokkainta maahanmuuttajille on siis opetella maan pääkieli eikä vaatia enemmistöä opettelemaan maahanmuuttajan äidinkieltä
Siis sinä kuulut vähemmistöön jolle on elinehto sopeutua yhteiskuntaan eikä vaatia yhteiskuntaa sopeutumaan sinuun. Mitä sinä Ankdam ehdotat siihen tilanteeseen kun Venäjänkielisiä on Suomessa enemmän kuin Ruotsinkielisiä? Muutetaanko Suomi kolmikieliseksi katukylttejä myöten vai syrjäytetäänkö Ruotsinkieli Venäjänkielen edestä vai alkaako Suomi virallisesti yksikieliseksi maaksi? Siihenhän ei mene enään kovinkaan kauan koska Ruotsinkieli ei ole Suomessa elinkelpoinen. Jos Ruotsinkieli olisi Suomessa elinkelpoinen niin ei tarvittaisi mitään pakkoja ja maa olisi ihan oikeasti kaksikielinen.
ps. Et ilmeisesti ole vieläkään pysähtynyt miettimään syntyjä syviä kun jaksat edelleen hakata päätä seinään asiassa joka ei ole demokratiaa:("Oletko tietoinen että sinä kuulut maan vähemmistöön ja minä maan enemmistöön. Yhteiskunnalle halvinta ja tehokkainta on toimia enemmistön kielellä jos ja kun kyseessä on selvä enemmistö. "
Totta kai tiedostan kuuluvani vähemmistöön mutta länsimainen demokratia ja sivistysvaltio ei toimi puhtaasti enemmistön ehdoilla.
Länsimainen sivistysvaltio ei luojan kiitos, toimi "halvimman ja tehokkaimman" periaatteen mukaan vaan lähtee yksilöstä ja tasa-arvosta.
Tämä maa olisi kovin erilainen jos kaikissa yhteiskunnallisissa päätöksissä noudatettaisiin kannattamaasi "Halvimman ja tehokkaimman" periaatetta.
Et nyt taida oikein nähdä metsää puilta, mikä toisaalta ei ole kaltaisillesi mitenkään harvinaista.
..ja mitä siihen Suomen venäläistämiseen tulee niin sitä on yritetty aiemminkin, huonolla menestyksellä.
Outoa ja samalla liikuttava tuo teikäläisten (lue netti fennojen) huoli venäläisistä maahanmuuttajista ja heidän oikeuksistaan vaan outojahan te olette muutenkin.- Polttopullo
Ankdam kirjoitti:
"Oletko tietoinen että sinä kuulut maan vähemmistöön ja minä maan enemmistöön. Yhteiskunnalle halvinta ja tehokkainta on toimia enemmistön kielellä jos ja kun kyseessä on selvä enemmistö. "
Totta kai tiedostan kuuluvani vähemmistöön mutta länsimainen demokratia ja sivistysvaltio ei toimi puhtaasti enemmistön ehdoilla.
Länsimainen sivistysvaltio ei luojan kiitos, toimi "halvimman ja tehokkaimman" periaatteen mukaan vaan lähtee yksilöstä ja tasa-arvosta.
Tämä maa olisi kovin erilainen jos kaikissa yhteiskunnallisissa päätöksissä noudatettaisiin kannattamaasi "Halvimman ja tehokkaimman" periaatetta.
Et nyt taida oikein nähdä metsää puilta, mikä toisaalta ei ole kaltaisillesi mitenkään harvinaista.
..ja mitä siihen Suomen venäläistämiseen tulee niin sitä on yritetty aiemminkin, huonolla menestyksellä.
Outoa ja samalla liikuttava tuo teikäläisten (lue netti fennojen) huoli venäläisistä maahanmuuttajista ja heidän oikeuksistaan vaan outojahan te olette muutenkin.Siitähän juuri on kyse kun sinä eikä muutkaan ankkalammikossa näe asiaa kokonaisuutena vaan ainoastaan sen miltä siellä näyttää. Jos Ruotsinkielisiä olisi paljon enemmän Suomessa niin kaksikielinen valtio olisi ihan perusteltua. Mutta kun teitä on vaivaiset 5% niin se on kaiken järjen vastaista vaatia 95% opiskelemaan juuri sinun äidinkieltäsi. Minä ymmärrän miksi sinä puolustat maan kaksikielisyyttä kynsin hampain mutta sinä et ymmärrä vieläkään miksi Suomessa inhotaan Ruotsinkieltä
Ja mitä Venäjänkielisiin tulee niin. Minulle ja varmaan muillekkin demokratista kielilakia vaativille on periaatteessa ihan sama vaikka kaikille maailman kielille vaadittaisiin samoja oikeuksia Suomessa kuin Ruotsinkielelle. Mutta miten Venäjän valtio reakoi siihen kun Suomessa ei anneta samoja oikeuksia Venäjänkielisille kuin Ruotsinkielisillä on? Joku varmaan sanoisi ettei se ankkalammikkolaisia kiinnosta koska sinäkin lähtisit kiireen vilkkaan souteleen kohti länttä. Pitääkö sinun mielestä Suomi muuttaa kolmikieliseksi sitten kun Venäjänkielisiä on enemmän kuin Ruotsinkielisiä? Polttopullo kirjoitti:
Siitähän juuri on kyse kun sinä eikä muutkaan ankkalammikossa näe asiaa kokonaisuutena vaan ainoastaan sen miltä siellä näyttää. Jos Ruotsinkielisiä olisi paljon enemmän Suomessa niin kaksikielinen valtio olisi ihan perusteltua. Mutta kun teitä on vaivaiset 5% niin se on kaiken järjen vastaista vaatia 95% opiskelemaan juuri sinun äidinkieltäsi. Minä ymmärrän miksi sinä puolustat maan kaksikielisyyttä kynsin hampain mutta sinä et ymmärrä vieläkään miksi Suomessa inhotaan Ruotsinkieltä
Ja mitä Venäjänkielisiin tulee niin. Minulle ja varmaan muillekkin demokratista kielilakia vaativille on periaatteessa ihan sama vaikka kaikille maailman kielille vaadittaisiin samoja oikeuksia Suomessa kuin Ruotsinkielelle. Mutta miten Venäjän valtio reakoi siihen kun Suomessa ei anneta samoja oikeuksia Venäjänkielisille kuin Ruotsinkielisillä on? Joku varmaan sanoisi ettei se ankkalammikkolaisia kiinnosta koska sinäkin lähtisit kiireen vilkkaan souteleen kohti länttä. Pitääkö sinun mielestä Suomi muuttaa kolmikieliseksi sitten kun Venäjänkielisiä on enemmän kuin Ruotsinkielisiä?"Mutta kun teitä on vaivaiset 5% niin se on kaiken järjen vastaista vaatia 95% opiskelemaan juuri sinun äidinkieltäsi. "
Ei Suomen kaksikielisyys ole yhtä kuin pakkoruotsi, usko jo! Olkaa hyvä vaan ja lakkauttakaa se, kaikin mokomin, se ei minua hetkuta. Mutta sitten ei passaa tulla kitisemään kun meillä kaksikielisillä suomenruotsalaisilla monilla aloilla alkaa menemään entistä paremmin ja meistä verissä päin tapellaan työmarkkinoilla. Pakkoruotsin voitte poistaa mutta ette ruotsinkielen osaamisen tarvetta ja se tarve ei synny pelkästään meistä suruista vaan myös mitä suurimmassa määrin maantieteellisestä asemastamme.
"Mutta miten Venäjän valtio reakoi siihen kun Suomessa ei anneta samoja oikeuksia Venäjänkielisille kuin Ruotsinkielisillä on?"
Mitä hittoa se Venäjälle kuuluu? Olisi aika ennenkuulumatonta vieraan valtion vaatia toista maata muuttamaan perustuslakiaan omasta maastaan lähteneitten maahanmuuttajien takia!! Hei haloo??
"Pitääkö sinun mielestä Suomi muuttaa kolmikieliseksi sitten kun Venäjänkielisiä on enemmän kuin Ruotsinkielisiä? "
Vastaus: Ei pidä eikä myöskään nelikieliseksi sitten kun somaleja on yhtä paljon kuin ruotsinkielisiä.
- Gallian kukko
"Netti fennot muistavat aina kiitellä "Suurta ja Mahtavaa" ja ovat usein ilmaisseet kiitollisuutensa Venäjän keisarille ja autonomian ajalle."
Välittämättä "netti fennoista" on sanottava, että Suomen valtiokehityksen kannalta oli käsittämätön se oli käsittämätön onnenpotku, että Suomi erotettiin Ruotsista ja autonomia myönnettiin. Kyseessä oli usein pienten kansojen kohtaloita ratkaissut asia, nimittäin yksinvaltiaan mielenoikku. Keisari halusi kokeilla liberaaliina oloa ja sen hedelmiä kannamme nykyäänkin itsenäisen valtion muodossa.
"Netti fennojen suuri huolen aihe tällä palstalla on myös venäläisten mamujen kotoutuminen ja oikeudet omakielisiin palveluihin jotka he olisivat valmiit myöntämään venäläisille mamuille ruotsinkielisten maanmiestensä kansalaisoikeuksien kustannuksella.."
Maahanmuuttajista en tiedä, mutta joka vuosi Suomeen saapuu yli 100000 venäläistä turistia. Mielestäni Suomen pitäisi kehitellä keinoja lypsää heiltä enemmän rahaa. Venäjän kielen taidon parantaminen on tässä avainasemassa, sillä jokainen palvelu, jota venäläinen käyttää Suomessa tuo Suomelle rahaa. Palveluja on taas helpompi käyttää, jos venäjän kieli sujuu palveluntarjojalta.- niin se meni
Suomea ei erotettu Ruotsista. Ruotsi hävisi sodan Venäjää vastaan ja menetti Suomen Venäjälle.
- Arjupa
niin se meni kirjoitti:
Suomea ei erotettu Ruotsista. Ruotsi hävisi sodan Venäjää vastaan ja menetti Suomen Venäjälle.
Kun ottaa huomioon sen, mihin suuntaan Suomi todennäköisesti tekee enemmän kauppaa ja mistä suunnasta tulee rahaa käyttäviä turisteja, on ihan selvä, että suuntana on itä. Se mitä Suomi käy kauppaa Ruotsiin ja mitä Ruotsista tulee Suomeen turisteja, voidaan aivan hyvin jättää ruotsinkielisten tai vapaaehtoisesti ruotsia lukeneiden hoitoon. Vapautuvilla kielenopiskeluresursseilla olisi mahdollista kehittää runsaasti venäjänkauppaa ja tarjota palveluita venäläisille turisteille.
On se käsittämätöntä, että RKP ilmoittaa tutkineensa, että suurin osa suomalaisista nuorista valitsisi ruotsin vapaaehtoisena, mutta silti ei pakkoruotsista haluta luopua. Myös se on käsittämätöntä, että ruotsinkielisestä kansanosasta ja vapaaehtoisesti ruotsia opiskelleista ei riitä väkeä ruotsinkielisiin palveluihin. Käsittämätöntä on se, että pakkoruotsia opiskellaan itärajalla, jossa tarve venäjän osaamiselle on vielä suurempi, kuin muualla maassa. - Alfred Kordelin
Arjupa kirjoitti:
Kun ottaa huomioon sen, mihin suuntaan Suomi todennäköisesti tekee enemmän kauppaa ja mistä suunnasta tulee rahaa käyttäviä turisteja, on ihan selvä, että suuntana on itä. Se mitä Suomi käy kauppaa Ruotsiin ja mitä Ruotsista tulee Suomeen turisteja, voidaan aivan hyvin jättää ruotsinkielisten tai vapaaehtoisesti ruotsia lukeneiden hoitoon. Vapautuvilla kielenopiskeluresursseilla olisi mahdollista kehittää runsaasti venäjänkauppaa ja tarjota palveluita venäläisille turisteille.
On se käsittämätöntä, että RKP ilmoittaa tutkineensa, että suurin osa suomalaisista nuorista valitsisi ruotsin vapaaehtoisena, mutta silti ei pakkoruotsista haluta luopua. Myös se on käsittämätöntä, että ruotsinkielisestä kansanosasta ja vapaaehtoisesti ruotsia opiskelleista ei riitä väkeä ruotsinkielisiin palveluihin. Käsittämätöntä on se, että pakkoruotsia opiskellaan itärajalla, jossa tarve venäjän osaamiselle on vielä suurempi, kuin muualla maassa.Venäjä ja Saksa ne Suomen tärkeimmät kauppakumppanit ovat. Presidentti Paasikivi puhui sujuvaa venäjää ja saksaa. Presidentti Paasikivi tunsi tarkkaan Venäjän ja Saksan asiat.
- Janssonin kiusaus
Mitä se Ankdam siinä taas vollottaa ja itkee. Eikö svekko tyhmyri tiedä että Jan-Magnus Jansson oli Suomen tunnetuin venäläisten perseennuolija. Jan-Magnus Jansson oli Paasikivi-seuran perustaja. Nytkö sinä svekko pelle sitten taas yhtäkkiä haluat ruveta leikkimään Venäjän vihollista kuten 1800-luvulla?
Folktingin luopuva puheenjohtaja Henrik Lax (RKP) piti keväällä 2005 puheen, jossa hän hehkutti, miten Neuvostoliitto on varmin tuki ja turva ruotsin kielelle Suomessa. Hänen mukaansa Neuvostoliiton romahtamisen ja Suomen EU-jäsenyyden jälkeen suomalaiset on vallannut euroforia.
Nyt RKP on käynyt rajua rajumpaan hyökkäykseen Ruotsin kuningaskunnan tuella ruotsalaistaakseen Suomen ja suomalaiset lopullisesti. Toivottavasti ensi vuoden eduskuntavaalit antaa ruotsalaisuudelle Suomessa muistutuksen!- 72
Hyvä Ankdam, persoonallisuutesi tuntuu muuttuneen. Olet varmaan lukenut liiaksi Rautalapion tekstejä. Olisi parempi kirjoitella RKP:sta ja siihen liittyvistä asioista RKP:n palstalle. Teet aivan villejä päätelmiä, jotka jonkun toisen esittämänä voitaisiin luokitella humalaisen horinoiksi.
- heikkinumber1
Palsta on aika nolo juttu RKP: lle. Julkisuudessa puolue koittaa esittää niin liberaalia ja suvaitsevaa, mutta täällä RKP: n puolueaktiivit paljastavat puolueen todellisen laidan. Näiden ankdamien ja rautalapioiden tuotoksista näkee, että todellisuudessa RKP rakentaa edelleen rasismille ja röyhkeälle etuilulle.
- koputtaja
Oletko sinä Ankdam valmis myöntämään tasavertaiset julkiset omakieliset palvelut myös saamenkielisille, kun he ovat asuneet tässä maassa ennen ruotisinkielisiä? Oletko valmis opettelemaan heidän kieltään, jotta varmistaisit heille palvelut koko maassa?
Lisäksi kysyn, miten pitkään pitää asua maassa, jotta voi katsoa olevansa tasavertainen kansalainen entisten kansalaisten kanssa?
Entä Ahvenanmaan suomenkieliset, eikö heillä tarvitse olla tasavertaisia kansalaisoikeuksia omalla kielellään?
Onko heidän syrjintä, ja ruotsinkieliseksi pakottaminen Ok, ihmisoikeuslakien mukaista?
Ja tietysti Ruotsin suomenkielitaustaiset, jotka ovat asuneet Ruotsissa satoja vuosia? Tarvitseeko heille tarjota mitään omakielisiä palveluita? Ja miten se onnistuu, kun Ruotsissa ei ole pakkosuomen opetusta koko kansalle?"Oletko sinä Ankdam valmis myöntämään tasavertaiset julkiset omakieliset palvelut myös saamenkielisille, kun he ovat asuneet tässä maassa ennen ruotsinkielisiä?"
Kertoisitko mitkä oikeudet saamelaisilta nyt puuttuu? ... verrattuna esim meihin ruotsinkielisiin?
"Lisäksi kysyn, miten pitkään pitää asua maassa, jotta voi katsoa olevansa tasavertainen kansalainen entisten kansalaisten kanssa?"
Mihin viittaat, en ymmärrä kysymystä?
"Ja tietysti Ruotsin suomenkielitaustaiset, jotka ovat asuneet Ruotsissa satoja vuosia? "
Ruotsissa ei ole satoja vuosia vanhaa suomalaisasutusta muualla kuin Tornionjokilaaksossa ja käsittääkseni heillä on nykyään asiat aivan mallillaan. Eikö muka? Ruotsin uusi kielilaki takaa heille periaatteessa samat kielelliset oikeudet kuin mitä meillä ruotsinkielisillä on täällä Suomessa.- ota asioista selvää
Ankdam kirjoitti:
"Oletko sinä Ankdam valmis myöntämään tasavertaiset julkiset omakieliset palvelut myös saamenkielisille, kun he ovat asuneet tässä maassa ennen ruotsinkielisiä?"
Kertoisitko mitkä oikeudet saamelaisilta nyt puuttuu? ... verrattuna esim meihin ruotsinkielisiin?
"Lisäksi kysyn, miten pitkään pitää asua maassa, jotta voi katsoa olevansa tasavertainen kansalainen entisten kansalaisten kanssa?"
Mihin viittaat, en ymmärrä kysymystä?
"Ja tietysti Ruotsin suomenkielitaustaiset, jotka ovat asuneet Ruotsissa satoja vuosia? "
Ruotsissa ei ole satoja vuosia vanhaa suomalaisasutusta muualla kuin Tornionjokilaaksossa ja käsittääkseni heillä on nykyään asiat aivan mallillaan. Eikö muka? Ruotsin uusi kielilaki takaa heille periaatteessa samat kielelliset oikeudet kuin mitä meillä ruotsinkielisillä on täällä Suomessa.Pohjois-Ruotsissa asui kauan ennen germaani vandaaleja saamelaisia ja suomalaisia. Asiat mallillaan? Vielä 1950-luvulla Ruotsissa oli kouluissa suomen puhuminen kiellettyä.
ota asioista selvää kirjoitti:
Pohjois-Ruotsissa asui kauan ennen germaani vandaaleja saamelaisia ja suomalaisia. Asiat mallillaan? Vielä 1950-luvulla Ruotsissa oli kouluissa suomen puhuminen kiellettyä.
Ihan vain vilkaisu allakkaan saattaisi auttaa orientoitumaan oikealle vuosisadalle tai edes oikealle vuosituhannelle! Viittaat jonkun oudon päättelypolun perusteella aikaan jossain kaukana historian hämärässä.
Elämme kuitenkin vuotta 2010 ja viime vuonna tuli myös Ruotsissa voimaan uusi kielilaki (se jota Tala niin kovin kehuu) ja joka antaa niin pohjoisen meänkielen puhujille kuin monille muillekin vähemmistökielille tunnustetun oikeuden omaan kieleensä ja yhteiskunnallisiin palveluihin sillä.
Ruotsin uusi kielilaki kohensi ja vahvisti huomattavasti siinä mainittujen vähemmistökielten asemaa, mikä olikin lain perimmäinen tarkoitus.
Tässä lisää mielenkiintoista luettavaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_asutushistoria
P.S.
Me elämme siis Suomessa ja Suomi on nykyään eri maa kuin Ruotsi.
- svekolla ei seiso
Hanki sinäkin itsellesi venäläinen nainen tai useita venäläisiä naisia niin loppuu valittaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama957695Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1246400Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1654531Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2353101Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta932674Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh492035- 1401688
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971564Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo48896Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21832
