koiranpennun ruoka

exa2

Saako koiranpennulle syöttää perunoita, riisiä tai maitotuotteita (siis sellaisia ruokia jotka sisältää maitoa esim. maitoon tehty puuro ja jogurtit ja tälläiset) ???????????????????

4

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mittelin omistaja

      koirille saa antaa vain vähälaktoosisia tai laktoosittomia maitotuotteita esim. raejuustoa, kermaviiliä, täysjyväriisiä ja 4 viljan puuroa se meidänkin poika nappuloiden ohella syö, myös keitetty kananmuna tosi hyvä!
      (kasvattajan ohjeista nämä) perunoita vain keitettynä ja muussattuna (ei muuten sula mahassa)
      puuron olen itse tehnyt aina veteen.

    • maistuvaa

      hapanmaitotuotteita, riisiä ja perunat keitettynä ja soseutettuna. Maitoon tehtyä puuroa voi myös antaa vähän (jos jäänyt tähteeksi). Jos itse haluat tehdä puuroa pennulle, osta Oscar koiran puuroaines pussukka...tosi helppo laittaa uuniin muhimaan pariksi tunniksi. Puuron sekaan laita raakaa jauhelihaa tai naudanmahaa...terveellinen ja maistuva ruoka pennullesi :)

    • Saa antaa, mutta pitää muistaa että useimmat koirat on laktoosi-intolarantikkoja eli maitotuotteet vähälaktoosisia tai kokonaan laktoosittomia, toki pienissä määrin ja harvoin annettuna ei yleensä tavallisetkaan maitotuotteet aiheuta oireita. Perunat muussattuna on ihan ok, riisikin on ihan normaali hiilihydraatin ja kuidun lähde koiralle. Noita lisukkeita annettaessa on kuitenkin hyvä pitää mielessä, että koira on lihansyöjä ja tuo kaikki on "turhaa" mahantäytettä.

    • Riippuu nyt vähän iästä ja määrästä,mutta ylipäåtään saa.

      Vieroitusruokapohjapuuro keitetään pennuille maitoon,joka luovutusikään mennessä vaihtuu veteen,eli sen jälkeen ei ole syytä maitopuuroja,riisiä ym.maitoon keittää.Jos ihan pikkupennulle riisiä antaa,se kannattaa muussata tai tehdä hiutaleista,ja vaaleasta riisistä.Pikkuhiljaa voi sitten ottaa muut riisit mukaan.Jos riisiä annetaan enemmänkin ja säännöllisesti,niin kannattaa se huomioida myös ravitsemuksellisesti ja painon kannalta.
      Ihan pikkupennulle voi pottumuussia myös hieman antaa,isommalle jo enemmänkin.Jos ei perunamuussia tee,niin keitetyt kannattaa muussata hyvin,koska palat ei monellakaan sula,jolloin niistä ei ole mitään hyötyä ravitsemuksellisesti.Ja jollain koirilla palat voi pistää oksentaan.
      Hapanmaitotuotteet on sopivissa määrin ihan ok ( ellei ole maitotuotteille allerginen),puhdas maito on tarpeetonta,eikä monellekkaan sovi.
      Mutta jos on jotain ruuantähteitä vaikka silloin tällöin,missä on maitoa ( esim.perunamuussi ym.),niin toki voi koiralle antaa.Jos on hyvä vatsa ylipäätään,niin ei mitään haittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2088
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1756
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      237
      766
    5. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      699
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      556
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      492
    Aihe