Nuorena vakiintunut..

kommentteja..

Onko täällä ihmisiä, jotka ovat vakiintuneet nuorena ja ovat olleet ainoastaan sen yhden kanssa suhteessa? Entä jos itseä on ruvennut kaduttamaan se, ettei elänyt ja kokenut ennen vakiintumista? Miten tällaisesta tilanteesta voi selvitä? Häviävätkö ajatuksen ja kaipuu "vapauteen" joskus vai miten olette toimineet? Nyt tuntuu, etten ole vielä itseänikään kunnolla löytänyt ennen kuin löysin miehen.. :/ Ja kuitenkin meille on annettu vain tämä yksi elämä.

4

358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plopsis__

      Me olemme avokin kanssa nuorena tavannut pariskunta, joista kumpikaan ei esimerkiksi ole koskaan asunut yksin ja oppinut elämään itsensä kanssa ennen kuin muutettiin yhteen. Kotikotoa molemmat muutettiin suurin piirtein saman tien yhteiseen kotiin, taloudellisista syistä lähinnä. Itselle on ensimmäinen suhde, avokille toinen pitkä. Ollaan vähän päälle parikymppisiä. Nyt on ero edessä ja uskon että syy on se, ettei olla sinut itsemmekään kanssa. Uskon, että pitää tuntea itsensä ja pystyä elämään yksin ennen kuin on valmis jakamaan elämänsä toisen kanssa. Molemmat kaivataan vapautta ja niitä huolettomia yksin elämisen aikoja. Ehkä vuoden päästä palataan yhteen, ehkä ei. Vain aika näyttää.

      Tuo on tosi vaikea asia ja tiedän mitä ajattelet, itsekin niitä asioita pari vuotta pyöritelleenä. Hyvää suhdetta ei kuitenkaan kannata tuon takia heittää pois jos teillä on oikeasti samat tulevaisuuden haaveet ja elämäntavat. Mutta jos vaikuttaa siltä että teillä on ongelmia niin ehkä kannattaa miettiä onko suhteessa siksi että mies on oikeasti paras ja rakkain mitä voit kuvitellakaan vai siksi, ettei uskalla tai halua asua yksin ja suhteessa on turvallista olla.

    • dragsu

      Itse aloin seurustelemaan 14 vuotiaana, ja vasta nyt 10 vuoden jälkeen erosimme. Koin jatkuvasti samoja tunteita, erosimmekin pari kertaa mutta palasimme aina yhteen koska tuntui siltä "ettei osaa olla enää ilman toista". Monta viimeistä vuotta periaatteessa vain "odotin" sitä hetkeä milloin ero koittaisi, mutta pelkäsin sitä hirveästi. Viime keväänä sitten ero tuli, koska kerroin silloisesta syrjähypystä. Tietenkään en kannusta sellaiseen! Näin vain meidän suhteemme päätyi. 4 kk sitten tapasin aivan ihanan miehen enkä varmaan 15 vuoteen ole tuntenut itseäni näin onnelliseksi! Toivottavasti löydät sinäkin onnen :)

    • vinkki läheisriipuks

      ettehän te koskaan ajattelemista harrasta, joten miks nytkään? jatkakaa Mikko sanoi ja Mmaija kertoi-bimboilulinjalla vaan. ja kyllästyttäkää kaikki sinkut.

      ei kodin ulkopuolel varmaan ole mitään kiinnostavaa... :/

    • 2345tgfds

      itsensä on hyvä löytää ennen kuin löytää miehen, mutta et sinä panemisella ja useilla suhteilla itseäsi löydä, ainoastaan haavoitat. Vaalisit sitä hienoa mikä on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      9
      3424
    2. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      58
      3263
    3. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      44
      2969
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      93
      2836
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2688
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2638
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2610
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      113
      2317
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      55
      2063
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      66
      1951
    Aihe