Täällä käytetään jobbari-sanaa aivan väärissä yhteyksissä. JOBBARI EI VOI OLLA AUTOLIIKE EIKÄ YKSITYINEN LIIKKEENHARJOITTAJA. Jobbarin selvin tunnusmerkki on se, että hän ei maksa myymistään autoista veroa. Pelkästään tuo seikka täyttää rikollisen toiminnan tunnusmerkit.
Jobbarilla ei myöskään ole kiinteää osoitetta hämärälle liiketoiminnalleen. Jobbarin puhelimessa on yleensä joko salainen tai vaikeasti jäljitettävä prepaid-numero. Jobbari tekee kauppaa esimerkiksi Nettiautossa usein keksityillä nimillä. Myyjän nimen kohdalla saattaa lukea "Matti M." tai jotain muuta vastaavaa.
Jobbareiden autot ovat kunnoltaan vaihtelevia. Jos ja kun ne alkavat hajota hyvinkin nopeasti myynnin jälkeen, ostajan on aivan turhaa yrittää saada minkäänlaista hyvitystä vioista. Jobbari saattaa helposti vain katkaista puhelun, jos tyytymätön asiakas ottaa yhteyttä.
Nettiauto:
Vähiten ostoturvaa tarjoavat JOBBARIT, jotka ilmoittelevat valitettavasti myös Nettiautossa. Jobbarille tyypillistä on, ettei hän suostu maksamaan ilmoittelusta mitään, ei maksa myyntivoiton veroa, eikä takuulla suostu minkäänlaisiin jälkivaatimuksiin saatuaan autosta pyydetyn hinnan. Usein nämä yhteiskunnan reunamilla elävät suorastaan huijaavat ihmisiä tahallisesti - eikä heitä saa minkäänlaisista teoista edesvastuuseen.
Mieti siis tarkasti seuraalla kerralla, kun olet aikeissa haukkua rehellisiä ja veronsa maksavia yrittäjiä jobbareiksi eli rikollisiksi.
Muistakaa tämä.
18
301
Vastaukset
- Varokaa vain
Kun esimerkiksi vaikeasti onnettomuudessa loukkaantuneesta ilmoitetaan hätäkeskukseen, ja pyydetään lähettämään ambulanssi vaikkapa Bulevardille, niin saman hätäkeskuksen alueella saattaa olla kolmekin samannimistä katua eri kaupungeissa.
Jos hätäkeskuksen puhelimeen vastaava henkilö on useiden satojen kilometrien päässä, niin hänellä ei suurella todennäköisyydellä ole mitään tietoa siitä, että riski avun ohjautumisesta väärään kaupunkiin on suuri.
Hätätilanteet ovat hektisiä, ja kiireessä tapahtuu liian usein myös kohtalokkaita virheitä. Jos hätäkeskuksia ei Valtion verotulojen vähenemisen takia tarvitsisi lakkauttaa, niin ihmisten terveys ja henki olisivat huomattavasti paremmin turvatttuja.
Lakkautettavia hätäkeskuksia ovat mm. Rovaniemi (Suomen pohjoisin hätäkeskus on sitten Oulussa), Helsinki (joka siirtyy Keravalle Itä- ja Keski-Uusimaan hätäkeskuksen tiloihin), Etelä-Savon hätäkeskus Mikkelissä, Joensuussa sijaitseva Pohjois-Karjalan hätäkeskus, Pirkanmaan hätäkeskus Tampereella (joka siirtyy Poriin) ja Keski-Suomen hätäkeskus Jyväskylässä (joka yhdistetään Pohjanmaan hätäkeskukseen Vaasassa- Varokaa,minua,kyttär
Poliisi on avannut verkkosivuilleen palvelun, jonka tavoitteena on lisätä kansalaisten ilmoitusaktiivisuutta rikoksista. Palvelun kautta kuka tahansa voi helposti ilmoittaa epäillyistä rikoksista tai niiden valmistelusta poliisille.
Alla olevasta linkistä löytyvällä lomakkeella voit jättää poliisille tiedon Internetissä havaitsemastasi epäilyttävästä aineistosta. Poliisi tarkistaa lähetettyjä tietoja arkipäivisin virka-aikana 8 - 16.
www.poliisi.fi/nettivinkki
Poliisia kiinnostavat muun muassa petosrikoksiin liittyvät havainnot. Jobbarit ovat erikoistuneet nimenomaan veropetoksiin, sillä tulojen ilmoittamatta jättäminen on aina veropetos.
Suomen lain mukaan:
Jos veropetoksella tavoitellaan huomattavaa taloudellista hyötyä (kuten jobbarit tekevät), ja/tai jos rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti (kuten jobbarit tekevät), ja veropetos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä (eli paljon kauppoja, joiden voitoista veroja ei ole maksettu), rikoksentekijä (eli jobbari) on tuomittava törkeästä veropetoksesta vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi. Jobbareiden toiminta täyttää siis kirkkaasti törkeiden veropetosten tunnusmerkit
- MIIIINÄ tiedän.
Jos katsotte nimimerkin Håk muita kommentteja Suomi24:llä...15.3.2010 12:11 niin huomaatte, että hän on keskittynyt lähinnä haukkumaan muita kirjoittajia. ilmeisesti, kun hänellä itsellään ei tunnu olevan mitään järkevää sanottavaa, hän pyrkii pätemään yrittämällä vähätellä muita.
Niin kauan kun jobbari-sanalle ei ole virallista määritelmää sanakirjassa, jokainen voi itse mielessään ajatella sanan sisällöstä mitä haluaa. Nettiauton esittämä versio vaikuttaa ainakin minusta suhteellisen hyvältä, kun siinä mainitaan, että "nämä yhteiskunnan reunamilla elävät suorastaan huijaavat ihmisiä tahallisesti".
Voihan ainakin periaatteessa olla niin, että noilla käsirahoja metsästävillä rikollisia on myös autoja myytävänä, mutta he voiton maksimoimiseksi myyvät samat autot monelle ostajalle - Poliisi tulee.
Ei kannata aliarvioida verottajaa. Verottajalla on niin halutessaan jopa oikeus tutkia tietokoneesi sisältö niin, että et edes itse tiedä, että niin on tapahtunut. Viranomaisten tekniikka on nykyisin todella kehittynyttä. Kaikesta, mitä olet tietokoneellasi tehnyt tai kirjoittanut, jää jäljet, joita viranomaiset voivat käyttää todisteena sinua vastaan
- Minä tiedän todellak
Lain mukaan pimeää autokauppaa tekevä jobbari on siis arvonlisäverovelvollinen, mutta rikollinen jobbari ei noudata lakia, vaan syyllistyy jatkuviin törkeisiin veropetoksiin.
Jos veropetoksella tavoitellaan huomattavaa taloudellista hyötyä (kuten jobbarit tekevät), ja/tai jos rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti (kuten jobbarit tekevät), ja veropetos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä (eli paljon kauppoja, joiden voitoista veroja ei ole maksettu), rikoksentekijä (eli jobbari) on tuomittava törkeästä veropetoksesta vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi. Jobbareiden toiminta täyttää siis kirkkaasti törkeiden veropetosten tunnusmerkit.
Lain mukaan arvonlisäverovelvollisia ovat kaikki, jotka liiketoiminnan muodossa harjoittavat tavaroiden tai palveluiden myyntiä. Arvonlisävero on kulutusvero, jonka myyjä sisällyttää tavaran tai palvelun myyntihintaan. Tilitettävän veron määrän saadaan selville, kun vähennetään kuukauden myyntien verosta saman kuukauden ostoihin sisältyneet verot. Autojen kohdalla arvonlisävero on 22 %.
Arvonlisäverovelvollinen yrittäjä voi vähentää valtiolle tilitettävästä verosta toiselta verovelvolliselta ostamansa tavaran tai palvelun hintaan sisältyvän arvonlisäveron. Arvonlisäveron viimeinen maksupäivä on kohdekautta seuraavan toisen kuukauden 12. päivä.
Arvonlisäverotukseen liittyvissä kysymyksissä neuvoo Verohallinnon valtakunnallinen palvelunumero 020 697 014 (pvm/mpm). Tietoa oma-aloitteisten verojen verotilimenettelystä, verotiliverojen ilmoittamisesta ja maksamisesta sekä verotilin toiminnasta saa Verohallinnon valtakunnallisesta palvelunumerosta 020 697 056 (pvm/mpm- Tieto on valtaa
Kiva kopioida täältä löytyviä viestejä, jotka on samalta kirjoittajalta! Minäpä tiedän sinut!!!!!!!! ;)
- Minä kyllä tiedän
Kun te asiakkaat kerrotte täällä saamastanne huonosta kohtelusta, niin mainitkaa liikkeen nimi.
Tuollainen "mua kohdeltiin huonosti yhessä liikkeessä" -itkeminen on kertakaikkiaan turhaa.
Kertokaa reilusti Esim. että kävitte Helsingin Special autossa katsomassa Fiat Puntoa, jota myyjä kuvaili puhelimessa todella hyväkuntoiseksi, ja paikan päällä sitten huomasitte, että kyljet olivat naarmuilla, ja jouduitte pettymään.
Kertokaa, että Konalan Automaassa myytiin Nissania, jonka myyjä mainitsi olevan koriltaan hyvässä kunnossa, mutta paikan päällä huomasitte, että takakyljessä oli sellaiset naarmut, ettei autosta kertakaikkiaan olisi voinut maksaa 3400 euroa! Lisäksi se, että myyjä oli niin ylimielinen, että virnuili asialle.
Entä surullisen kuuluisa tarina hyrylästä, jossa myytiin pakua hintaan A, joka sitten muuttui kesken kaupankäynnin Ihan joksikin muuksi?
Tämäkin liike sai niin paljon paskaa tällä palstalla, että ihan liikkeestä asti muistaakseen tultiin oikaisemaan asiaa tänne käsitysmaailmassa jobbariksi kutsutaan henkilöä joka yksityisenä myy autoja sivutulojen/harrastuksen myötä
jobbari ei ole rikosnimike eikä minun käsityksen mukaan automaatisesti rikollinen- gningni
Tämä asia on nyt loppuunkäsitelty, sovitaan, että kaikki ovat autojobbareita, yksityiset ja liikkeet ja kaikki siltä väliltä!
- loisten ruokkija
Yleensä nämä jotka ovat oikein töissä ja tekevät pientä autokauppaa. Heillä on pelko joutua myymistään autoista myös vastuuseen, työssä käyvältä saa rahat jopa lakiteitse. Heidän elanto tulee työnteosta, eikä ole pakko myydä väkisin vanhoja paskoja autoja. Harraste myyjistä voi käyttää kauniimpaa sanaa vaikka "kauppuri"
Jobbari on se väkisinmyyjä, sossupummi, työttymyyskorvausta nauttiva, majailee yleensä toisen asunnossa, vähintäänkin pieni alko-ongelma, yleensä pieni ylipainoa, luottotiedot sekaisin, ei maksa/hoida mitään sovitusti, ei ota vastuuta mistään, häikäilemätön huijari, esiintyy usein väärällä nimellä, käyttää salaista 046-alkuista puhelinnumeroa, usein huoltajuuskiista lapsiata, elatusmaksut hoitaa yhteiskunta, ilmoittaa auton tiedot virheellisesti, makaa puoleenpäiviin, pelaa uhkapelejä äkkirikastumisen toivossa, saa riidan baarissa helposti aikaiseksi, usein jotain kultahelyjä ja sormuksia, aikuisviihteen suurkuluttaja, kova penkkiurheilija, ei maksa veroja myymistään autonromuista, eli yksinkertaisesti sanottuna loinen joka täysin toisten kustannuksella pitää elintoimintansa yllä. Jobbaria voisi verrata virtuaalilemmikkiin, joka kuolee jos ei saa muutamaa keskaria päivässä. - Jobbarit linnaan
Jobbari on nimenomaan on rikosnimike! Jobbarin tärkein tuntomerkki on se, että hän myy jatkuvasti autoja, mutta ei maksa myyntivoitoistaan veroja. Jobbari on aina yksityishenkilö, joka tehtailee veropetoksia autokaupoillaan. Jobbarin oikea paikka on vankila.
Suomen lain mukaan:
Jos veropetoksella tavoitellaan huomattavaa taloudellista hyötyä (kuten jobbarit tekevät), ja/tai jos rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti (kuten jobbarit tekevät), ja veropetos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä (eli paljon kauppoja, joiden voitoista veroja ei ole maksettu), rikoksentekijä (eli jobbari) on tuomittava törkeästä veropetoksesta vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi. Jobbareiden toiminta täyttää siis kirkkaasti törkeiden veropetosten tunnusmerkit - rikosnimike
Jobbarit linnaan kirjoitti:
Jobbari on nimenomaan on rikosnimike! Jobbarin tärkein tuntomerkki on se, että hän myy jatkuvasti autoja, mutta ei maksa myyntivoitoistaan veroja. Jobbari on aina yksityishenkilö, joka tehtailee veropetoksia autokaupoillaan. Jobbarin oikea paikka on vankila.
Suomen lain mukaan:
Jos veropetoksella tavoitellaan huomattavaa taloudellista hyötyä (kuten jobbarit tekevät), ja/tai jos rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti (kuten jobbarit tekevät), ja veropetos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä (eli paljon kauppoja, joiden voitoista veroja ei ole maksettu), rikoksentekijä (eli jobbari) on tuomittava törkeästä veropetoksesta vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi. Jobbareiden toiminta täyttää siis kirkkaasti törkeiden veropetosten tunnusmerkitJos käyttää sosiaalitukia väärin niitäkin ihmisiä on?.
- 8+13
Jobbari on se naapurin Di-inssi, Koulun opettaja, lääkäri, tai varatuomari joka myy kotoaan muutamia tuonti/lapsen/vaimon autoja vuodessa. Ei maksa veroja myyntivoitoistaan, Esiintyy ostaessa liikeenharjoittajana, muuttuu kaupan tehtyään yksityiseksi kaiken valittajaksi. myy komeasta kulissista, mutta ei kanna vastuitaan myymistään kotteroista, Tuo luihu ihmisryhmä on yhteiskunnan syöpä joka syö sinunkin pöydässä.
- Jatkuvaa toimintaa
8+13 kirjoitti:
Jobbari on se naapurin Di-inssi, Koulun opettaja, lääkäri, tai varatuomari joka myy kotoaan muutamia tuonti/lapsen/vaimon autoja vuodessa. Ei maksa veroja myyntivoitoistaan, Esiintyy ostaessa liikeenharjoittajana, muuttuu kaupan tehtyään yksityiseksi kaiken valittajaksi. myy komeasta kulissista, mutta ei kanna vastuitaan myymistään kotteroista, Tuo luihu ihmisryhmä on yhteiskunnan syöpä joka syö sinunkin pöydässä.
Jobbari ei ole satunnainen autoa myyvä henkilö, vaan jatkuvasti autokauppaa tekevä rikollinen, joka syyllistyy toistuviin veropetoksiin jättäessään maksamatta verot autoista tulleista voitoista. Useimmat jobbarit tekevät pimeää autokauppaa päätoimisesti.
- Välillä,
Jatkuvaa toimintaa kirjoitti:
Jobbari ei ole satunnainen autoa myyvä henkilö, vaan jatkuvasti autokauppaa tekevä rikollinen, joka syyllistyy toistuviin veropetoksiin jättäessään maksamatta verot autoista tulleista voitoista. Useimmat jobbarit tekevät pimeää autokauppaa päätoimisesti.
Itse olet pää vikainen kyttäri mulkku mitä se sulle kuuluu muista mainita joppari on rikollinen mutta
sinä olet kateellinen mulkku. - rikollisille?
Välillä, kirjoitti:
Itse olet pää vikainen kyttäri mulkku mitä se sulle kuuluu muista mainita joppari on rikollinen mutta
sinä olet kateellinen mulkku.Kuka kadehtii viranomaisten ja petettyjen autonostajien takaa-ajamaa huijaria?
- muut,
rikollisille? kirjoitti:
Kuka kadehtii viranomaisten ja petettyjen autonostajien takaa-ajamaa huijaria?
Kuin sinä sama vanha virsi monta kuukautta ja tunnustat että sinua kusetettu nyt ymmärrän.
- jeeeeeeeeeeeeee5
Jobbarit linnaan kirjoitti:
Jobbari on nimenomaan on rikosnimike! Jobbarin tärkein tuntomerkki on se, että hän myy jatkuvasti autoja, mutta ei maksa myyntivoitoistaan veroja. Jobbari on aina yksityishenkilö, joka tehtailee veropetoksia autokaupoillaan. Jobbarin oikea paikka on vankila.
Suomen lain mukaan:
Jos veropetoksella tavoitellaan huomattavaa taloudellista hyötyä (kuten jobbarit tekevät), ja/tai jos rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti (kuten jobbarit tekevät), ja veropetos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä (eli paljon kauppoja, joiden voitoista veroja ei ole maksettu), rikoksentekijä (eli jobbari) on tuomittava törkeästä veropetoksesta vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi. Jobbareiden toiminta täyttää siis kirkkaasti törkeiden veropetosten tunnusmerkitnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1217930Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1516668Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834775Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2453245Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012744Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1072266- 1501915
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari121906Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa311720Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971624