Tiedän yli 10 vuoden kokemuksella , että tällaiset foorumit ovat mielipiteiden kaatopaikka. Välillä vanhalla rockelämää viettävällä henkilöllä vetää kärjet kiinni kun lukee näitä älynmöläyksiä.
Kyse on aina henkilökohtaisesta mielipiteestä, jota hyvin harvoin edes perustellaan. Tuskinpa täällä mitään analyysejä muutenkaan kirjoitetaan, usein sysäyksen antaa pikkutunneilla oleva tukeva känni.
Itseäni eniten nyppii Nightwishin kohdalla tarkoitushakuinen mustamaalaaminen, joko tahallinen tai tahaton typeryys. No jos on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia. Ilmeisesti hyvin harva ex-faniksi itseään luokitteleva edes tajuaa koko Nightwishista höykäsen pöläystä. Mielipidettä kyllä pukkaa eihän siihen tarvitse tietää mistään mitään. Ilmeisesti monen kommentin takana on tarve vittuilla niille joiden mielestä bändi on edelleen hyvä ja sillä on loistava tulevaisuus.
Hieman asiaa Nightwishista
- Nightwish seuraavaa pitkäsoittoa tehdään parhaillaan
- bändin taustayhtiöllä on rahat seuraavaan levyyn, olut kasassa jo parivuotta
- Nightwish jatkaa edelleen musiikillisesti täysin omalla linjallaan, mutta yllätyksiä on luvassa
- kukaan ei ole lähdössä bändistä eikä Nightwish ole lopettamassa, uusia vierailijoita levyllä
- nykytekniikka luo uusia äänimaailmoja seuraavaan levyyn, se muuttaa joissain biiseissä soundia siitä totutusta
- mikään ei ole Nightwishin menetyksen esteenä, seuraava levy myy kuten entiset, jopa enemmän
- Nightwishin keikat jatkuvat kuten ennenkin, mutta hieman eri tempolla. Dark Passion Play kiertue opetti niin soittajia kun keikkamyyjää mitoittamaan resulssit paremmin.
- Nightwishin on median suosiossa niin hyvässä kun pahassa ja jokainen uutinen noteerataan täysillä, joten globaali info seuraavaan levyyn on taattu
- seuraava pitkäsoitto ja kiertue tuo bändille lisää uutta yleisöä, varsinkin jos bändi pääsee USA:ssa irti hevi-metalli leimasta – tämä managerien asia.
- Nightwish on edelleen omillaan, on eräänlainen tiennäyttäjä tuon musiikkityylin bändeistä. Kun pitkäsoitot tehdään omarahoitteisesti juuri siten kun bändi haluaa kyseessä on edelleen eräänlainen indie-bändi, kuten Eppu Normaali. Bändin musiikillisiin ambitiohin ei vaikuta; fanit, ei levy-yhtiö eikä yleinen mielipide. Mr Holapainen haluaa ehdottoman taiteilijavapauden, kuten muutkin ryhmään kuuluvat.
Nightwish tänään ja huomena
13
507
Vastaukset
- Kaatopaikan vartija
On se hienoa että tälläkin palstalla on opettaja nimeltä YrjöJurri, joka osaa opastaa ylhäällä olevasta suomi24 vartiotornistaan meitä tyhmiä ex-faneja, jotka eivät selvästikään aina ymmärrä että Holopainen on uudestisyntynyt Jeesus, Marco on se rento heviäijä savosta, jolla on lupa käyttäytyä aivan kuten haluaa vain koska on rento heviäijä savosta ja Holopaisen kaveri ja se uusi ruotsin laulajatar on todellinen ihme, joka peittoaa enkelin laulullaan niin Tarjat kuin Madonnatkin ehkä jopa Karita Mattilan.
(Empusta ja Jukasta en sano mitään koska heistä ei täällä juuri puhuta).
"uusia vierailijoita levyllä"
Ketä, ja mistä tuo tieto on peräisin, en muista tuollaista.
"nykytekniikka luo uusia äänimaailmoja seuraavaan levyyn, se muuttaa joissain biiseissä soundia siitä totutusta"
Onko edellisen NW:n levyn jälkeen tapahtunut jokin uusi mullistava tekninen edistysaskel ja jos on niin mikä?
"mikään ei ole Nightwishin menetyksen esteenä, seuraava levy myy kuten entiset, jopa enemmän"
Hm ja tämä perustuu mihin?
"Nightwishin keikat jatkuvat kuten ennenkin, mutta hieman eri tempolla. Dark Passion Play kiertue opetti niin soittajia kun keikkamyyjää mitoittamaan resulssit paremmin."
Hehe tosiaan, onhan se NW:n keikkamyyjien jo syytä oppia miten niitä keikkoja myydään, eihän heillä ole vasta kuin reilu 10 vuoden kokemus :P
"Nightwishin on median suosiossa niin hyvässä kun pahassa ja jokainen uutinen noteerataan täysillä, joten globaali info seuraavaan levyyn on taattu"
Ööö Nightwish on median suosiossa ainoastaan Suomessa metallipiirien ulkopuolella, muun maailman uutisointi on pelkästään metallipiirien varassa.
"seuraava pitkäsoitto ja kiertue tuo bändille lisää uutta yleisöä, varsinkin jos bändi pääsee USA:ssa irti hevi-metalli leimasta – tämä managerien asia."
Hetkinen, siellä tulee olemaan pieni lapsi joka nyt on joko mukana tai kotona, mutta keikkailuun se vaikuttaa aivan varmasti. Lisäksi muutkin bändin jäsenet ovat ilmoittaneet etteivät pitkät kiertueet enää kiinnosta.
Ja varsinkin USA:n suunnalla se keikkailu on välttämätöntä jos haluaa saada sitä uutta yleisöä.
Nightwishillä ei tietääkseni ole hevimetallileimaa mutta metallileima on. Ja siitä irtipyristeleminen on sama kuin sahaisi poikki oman koipensa. Se nyt vaan on niin että NW:n fanipohja koostuu suurelta osin metallifaneista edelleen ja heistäkö, siis faneistaan NW:n pitäisi päästä eroon heh.
Valtavirran yleisön varaan heittäytyminen ei ole mikään hyvä juttu, sillä valtavirran yleisö ei ole kovin uskollista sorttia, tänään se saattaa kuunnella jotain Amaranthia ja huomenna jotain muuta.
"Bändin musiikillisiin ambitiohin ei vaikuta; fanit, ei levy-yhtiö eikä yleinen mielipide. Mr Holapainen haluaa ehdottoman taiteilijavapauden, kuten muutkin ryhmään kuuluvat."
Yksi asia vaikuttaa, sen levyn pitää myydä. - Ygälle
tiedoksi, kuulin että Tuomas on antamassa ruotsin tätille potkut ja palkkaamassa vähintään kymmentä sopraanoa ja ooopperalaulajaa seuraavalle kiekolle.
- YrjöJurri
Ai kun kiva!
Jos suomalainen korpisoturi vastasi kymmentä ryssää, kyllä Tarja Turunen vastaa kymmentä sopraanoa, joten tervetuloa armon ladyt. - Kerropa ygä
YrjöJurri kirjoitti:
Ai kun kiva!
Jos suomalainen korpisoturi vastasi kymmentä ryssää, kyllä Tarja Turunen vastaa kymmentä sopraanoa, joten tervetuloa armon ladyt.montaako karaokelaulajaa se Anette vastaa?
- --------------------
"mikään ei ole Nightwishin menetyksen esteenä, seuraava levy myy kuten entiset, jopa enemmän"
Täyttä paskaa. NW:n seuraava levy tulee olemaan myynnillisesti täysi floppi verrattuna useampaan edelliseen levyyn. Jos levy myy Suomessa 40 000, niin se on todella hyvin.
Nightwish - Suomen kovin bändi, jonka kotisivujen keskustelussa on rekisteröityneenä uskomattomat 376 suomalaista. Vertailun vuoksi, esim. PMMP:n kotisivuilla on yli 10400 rekisteröitynyttä käyttäjää.
Edes NW:n kansainvälisellä, englanninkielisellä foorumilla ei ole kuin 1434 käyttäjää. Mikä on säälittävän vähän mihin tahansa kansainvälisesti menestyneeseen yhtyeeseen verrattuna.
Kuten Within Temptation: virallisella foorumilla yli 22000 käyttäjää.- Heh oikeassa
scorpions muistaa kirjoitti:
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/musiikki.shtml/1081514?scorpions
hmmhh .....ovat kyllä NW hajosi jo 2005. Ygägö se täällä kirjoitteli että Nightwish olisi hyvinkin tunnettu tuolla maailmalla :)
- YrjöJurri
Once hyvä kun sivulla vierailee todellisia sinfonisen-metallin asiatuntijoita, minua suorastaan hävettää nuo omat kirjoitukseni....siis vielä kerran; "Jos levy myy Suomessa 40 000, niin se on todella hyvin"
- AsiantuntijaSetä
YrjöJurri kirjoitti:
Once hyvä kun sivulla vierailee todellisia sinfonisen-metallin asiatuntijoita, minua suorastaan hävettää nuo omat kirjoitukseni....siis vielä kerran; "Jos levy myy Suomessa 40 000, niin se on todella hyvin"
En kovin usein tänne kirjoittele, juuri sen takia mitä Ykä mainitsit tämän palstan luonteesta. Kaikille tämänkin ketjun kaikkitietäville kirjoittajille tiedoksi, erityisesti heille jotka manailevat jo seuraavan levyn flopiksi ynnä muille pelleille, katsotaan sitten kun se levy ilmestyy ja maailmankiertue käynnistyy. Katsotaan sitten miten se myy niin nähdään kuka oli oikeassa. Joka tapauksessa, minä ainakin odotan sitä itse levyä, en myyntilukemia. Ai niin mutta mites se DPP meni kaupaks suomessa ja maailmalla? Ja mites kävi sen suhteen, kun tälläkin palstalla oli joskus aikoinaan puhetta, että NW joutuu lopettamaan ja Tarjasta tulee yksinään paljon suositumpi? Mites siinä kävikään, kertokaa mulle?
Ai niin, jälleen kerran: Te jotka olette sitä mieltä, että NW loppui siihen kun se entinen kolkkoääninen laulaja potkittiin pois, niin onneksi olkoon: Olette perinteisiä, muutosvastarintaisia ja ennakkoluuloisia junttisuomalaisia joiden on vaikea hyväskyä mitään uutta tai muutosta johonkin totuttuun (ja loppuun kaluttuun) vanhaan. Mikäli joku oikein pahemman luokan juntti lukee tämän, niin ei, tuo ei todellakaan ollut kohteilaisuus. - Oho oho oho
AsiantuntijaSetä kirjoitti:
En kovin usein tänne kirjoittele, juuri sen takia mitä Ykä mainitsit tämän palstan luonteesta. Kaikille tämänkin ketjun kaikkitietäville kirjoittajille tiedoksi, erityisesti heille jotka manailevat jo seuraavan levyn flopiksi ynnä muille pelleille, katsotaan sitten kun se levy ilmestyy ja maailmankiertue käynnistyy. Katsotaan sitten miten se myy niin nähdään kuka oli oikeassa. Joka tapauksessa, minä ainakin odotan sitä itse levyä, en myyntilukemia. Ai niin mutta mites se DPP meni kaupaks suomessa ja maailmalla? Ja mites kävi sen suhteen, kun tälläkin palstalla oli joskus aikoinaan puhetta, että NW joutuu lopettamaan ja Tarjasta tulee yksinään paljon suositumpi? Mites siinä kävikään, kertokaa mulle?
Ai niin, jälleen kerran: Te jotka olette sitä mieltä, että NW loppui siihen kun se entinen kolkkoääninen laulaja potkittiin pois, niin onneksi olkoon: Olette perinteisiä, muutosvastarintaisia ja ennakkoluuloisia junttisuomalaisia joiden on vaikea hyväskyä mitään uutta tai muutosta johonkin totuttuun (ja loppuun kaluttuun) vanhaan. Mikäli joku oikein pahemman luokan juntti lukee tämän, niin ei, tuo ei todellakaan ollut kohteilaisuus.nythän tänne vasta sankari saapui jolla on oikein pokkaa asettua muiden yläpuolelle. Onneksi olkoon on se mahtavaa että tännekin junttipalstalle tulee oikein kultturelli kansainvälinen henkilö voi että mää oon ny otettu:P
"Ai niin mutta mites se DPP meni kaupaks suomessa ja maailmalla"
Huonommin kuin edeltäjänsä ja suomen myyntiinhän vaikutti se mukava skandaali jolla saatiin pariksi vuodeksi IP julkisuutta niin paljon että levykin möi.
"Ja mites kävi sen suhteen, kun tälläkin palstalla oli joskus aikoinaan puhetta, että NW joutuu lopettamaan ja Tarjasta tulee yksinään paljon suositumpi? Mites siinä kävikään, kertokaa mulle?"
Onko tullaista puhetta ollut? hm en tiedä. Tarjasta suositumpi kuin NW no aikahan sen näyttää. Tarjan urahan on vasta alussa ja sitäpaitsi Tarjalla sitä Nightwishiä edelleen myydään valtaosin joten tuo vertailu on aika huvittavaa:)
Hm en ny muista mikä NW:N sosiaalinen nettifoorumi se oli mitä kattelin taannoin. Mutta se kuvagalleria oli hassu kun jouduin selaamaan peräti 5 sivua ennenkuin tuli ensimmäinen kuva Anettesta:) Olisi voinut luulla että Tarja on edelleen NW:n laulaja.
Terveisin eräs pahimman luokan juntti - AsiantuntijaSetä
Oho oho oho kirjoitti:
nythän tänne vasta sankari saapui jolla on oikein pokkaa asettua muiden yläpuolelle. Onneksi olkoon on se mahtavaa että tännekin junttipalstalle tulee oikein kultturelli kansainvälinen henkilö voi että mää oon ny otettu:P
"Ai niin mutta mites se DPP meni kaupaks suomessa ja maailmalla"
Huonommin kuin edeltäjänsä ja suomen myyntiinhän vaikutti se mukava skandaali jolla saatiin pariksi vuodeksi IP julkisuutta niin paljon että levykin möi.
"Ja mites kävi sen suhteen, kun tälläkin palstalla oli joskus aikoinaan puhetta, että NW joutuu lopettamaan ja Tarjasta tulee yksinään paljon suositumpi? Mites siinä kävikään, kertokaa mulle?"
Onko tullaista puhetta ollut? hm en tiedä. Tarjasta suositumpi kuin NW no aikahan sen näyttää. Tarjan urahan on vasta alussa ja sitäpaitsi Tarjalla sitä Nightwishiä edelleen myydään valtaosin joten tuo vertailu on aika huvittavaa:)
Hm en ny muista mikä NW:N sosiaalinen nettifoorumi se oli mitä kattelin taannoin. Mutta se kuvagalleria oli hassu kun jouduin selaamaan peräti 5 sivua ennenkuin tuli ensimmäinen kuva Anettesta:) Olisi voinut luulla että Tarja on edelleen NW:n laulaja.
Terveisin eräs pahimman luokan junttiEn ole asettunut kenenkään yläpuolelle. Onhan se nyt jokaisen silmin nähtävissä, ettei tällä palstalla mitään kovinkaan älykästä menoa ole havaittavissa. En tarkoita että kaikkien pitäisi ylistää nykyistä solistia, ei tietenkään. Kukin saa tykätä kummasta haluaa tai molemmista. Itse olen seurannut tiiviisti NW:n uraa alusta lähtien, eikä minusta Tarjan erottaminen muuttanut bändiä yhtään huonompaan suuntaan. Tekisi mieli jopa sanoa, että hieman päinvastoin. Aneten myötä jäi se Tarjamainen ihme diivailu pois ja sen huomasi keikoillakin. Bändi on yleisön kanssa paljon enemmän "tekemisissä" keikan aikana kuin Tarjan aikaan, joka ei liiemmin yleisökontaktia ottanut. Marco on sen sijaan aina ollut ihan huippu tässä asiassa. Lisäksi minun mielestäni Anette laulaa tiettyjä biisejä paremmin kuin Tarja. Enkä ole ainoa jonka mielestä Tarjan ääni on melko kolkko ja kylmähkö.
"Tarjasta suositumpi kuin NW no aikahan sen näyttää" - Mitä siitä nyt on, 4,5 vuotta? Kai sellainen superkoulutettu "korvaamaton" sopraano olisi tuossa ajassa näyttänyt kyntensä soolonakin, vai mitä? No mutta eihän siinä, jäämme mielenkiinnolla odottelemaan mitä tuleman pitää, niin Tarjan kuin Nightwishinkin osalta. - Jaa et asetu
AsiantuntijaSetä kirjoitti:
En ole asettunut kenenkään yläpuolelle. Onhan se nyt jokaisen silmin nähtävissä, ettei tällä palstalla mitään kovinkaan älykästä menoa ole havaittavissa. En tarkoita että kaikkien pitäisi ylistää nykyistä solistia, ei tietenkään. Kukin saa tykätä kummasta haluaa tai molemmista. Itse olen seurannut tiiviisti NW:n uraa alusta lähtien, eikä minusta Tarjan erottaminen muuttanut bändiä yhtään huonompaan suuntaan. Tekisi mieli jopa sanoa, että hieman päinvastoin. Aneten myötä jäi se Tarjamainen ihme diivailu pois ja sen huomasi keikoillakin. Bändi on yleisön kanssa paljon enemmän "tekemisissä" keikan aikana kuin Tarjan aikaan, joka ei liiemmin yleisökontaktia ottanut. Marco on sen sijaan aina ollut ihan huippu tässä asiassa. Lisäksi minun mielestäni Anette laulaa tiettyjä biisejä paremmin kuin Tarja. Enkä ole ainoa jonka mielestä Tarjan ääni on melko kolkko ja kylmähkö.
"Tarjasta suositumpi kuin NW no aikahan sen näyttää" - Mitä siitä nyt on, 4,5 vuotta? Kai sellainen superkoulutettu "korvaamaton" sopraano olisi tuossa ajassa näyttänyt kyntensä soolonakin, vai mitä? No mutta eihän siinä, jäämme mielenkiinnolla odottelemaan mitä tuleman pitää, niin Tarjan kuin Nightwishinkin osalta.muiden "yläpuolelle" mutta kuitenkin haukut heitä junteiksi kyllä se minusta on muiden yläpuolelle asettumista varsinkin jos yrität päättää mikä on älykästä ja mikä ei8. Musta taas noi sun juttus eivät ole oikein älykkäitä vaikka sellaista yrität esitääkin.
"Tarjan erottaminen muuttanut bändiä yhtään huonompaan suuntaan. "
Tarja oli niinkuin lähdössä ihan itse mutta pitihän se antaa nuo lapselliset potkut jotta saatiin näyttämään siltä niinkuin Nightwishin pojat olisivat se taho joka antoi potkut diivalle eikä niinpäin että Tarja olisikin jättänyt pikkupojat kuin nallin kalliolle, raukkamainen temppu.
"Aneten myötä jäi se Tarjamainen ihme diivailu pois ja sen huomasi keikoillakin."
Siis mikä "diivailu" selitäpä tarkemmin, jos siellä jotain diivailua on niin sehän kuuluu esitykseen ja silloisen Nightwishin imagoon ja jos lukee vaikka tuubin kommentteja end of the era konserista niin eipä siellä juuri Tarjan "diivailusta" ole mitään sen sijaan sijaan ylistäviä kommentteja on pilvin pimein.
"Bändi on yleisön kanssa paljon enemmän "tekemisissä" keikan aikana kuin Tarjan aikaan, joka ei liiemmin yleisökontaktia ottanut."
Lue edellinen kuuluu asiaan ja mitä Anetten "yleisökontakteihin" tulee niin nehän on ihan hirveitä, typerää vitsailua jonninjoutuvaa iljettävää bändikavereiden jatkuvaa halailua (mikä vittu sitä vaivaa)ja jne.
"Lisäksi minun mielestäni Anette laulaa tiettyjä biisejä paremmin kuin Tarja."
Ainoastaan uusia, mutta niitähän Tarja ei edes laula. ja Anetten heikon äänen tason varsinkin livenä kuulee kaikki ja minä olen kuullut sen oikeasti livenä.
"Enkä ole ainoa jonka mielestä Tarjan ääni on melko kolkko ja kylmähkö."
Jaa onko jokumuukin:P Tarjan ääni on kaunis, mahtipontinen ja täynnä tunnetta ja intohimoa ja se on juuri se mikä erottaa hänet toisista klassisesti laulavista artisteista aivan kuin hänen vanha opettajansa totesi.
"Tarjasta suositumpi kuin NW no aikahan sen näyttää" - Mitä siitä nyt on, 4,5 vuotta? Kai sellainen superkoulutettu "korvaamaton" sopraano olisi tuossa ajassa näyttänyt kyntensä soolonakin, vai mitä?"
Enkö minä jo edellisessä postissani selittänyt koko jutun vaan onko sulla niin paksu kallo että mikään ei mee sinne eka kerralla läpi. Siis vielä kerran -> TARJA LAULAA EDELLEEN NIGHWISHISSÄ JA HÄNELLÄ MYYDÄÄN EDELLEEN LEVYJÄ. Selkiskö vai vieläkö pitää tälläisen juntin toistaa että sinunlainen intellektuelli tajuaa mitä ?
Ja selitetään vielä kerran myös tämä sooloura, vaikka aikaa on mennyt 4.5 vuota niin siinä ajassa on ilmestynyt vasta 1 levy ja kiertue millä ei vielä jättisuosiota rakenneta, mutta aika hyvin se on myynyt eka levyksi ja tulevaisuudestahan ei tiedä. - AsiantuntijaSetä
Jaa et asetu kirjoitti:
muiden "yläpuolelle" mutta kuitenkin haukut heitä junteiksi kyllä se minusta on muiden yläpuolelle asettumista varsinkin jos yrität päättää mikä on älykästä ja mikä ei8. Musta taas noi sun juttus eivät ole oikein älykkäitä vaikka sellaista yrität esitääkin.
"Tarjan erottaminen muuttanut bändiä yhtään huonompaan suuntaan. "
Tarja oli niinkuin lähdössä ihan itse mutta pitihän se antaa nuo lapselliset potkut jotta saatiin näyttämään siltä niinkuin Nightwishin pojat olisivat se taho joka antoi potkut diivalle eikä niinpäin että Tarja olisikin jättänyt pikkupojat kuin nallin kalliolle, raukkamainen temppu.
"Aneten myötä jäi se Tarjamainen ihme diivailu pois ja sen huomasi keikoillakin."
Siis mikä "diivailu" selitäpä tarkemmin, jos siellä jotain diivailua on niin sehän kuuluu esitykseen ja silloisen Nightwishin imagoon ja jos lukee vaikka tuubin kommentteja end of the era konserista niin eipä siellä juuri Tarjan "diivailusta" ole mitään sen sijaan sijaan ylistäviä kommentteja on pilvin pimein.
"Bändi on yleisön kanssa paljon enemmän "tekemisissä" keikan aikana kuin Tarjan aikaan, joka ei liiemmin yleisökontaktia ottanut."
Lue edellinen kuuluu asiaan ja mitä Anetten "yleisökontakteihin" tulee niin nehän on ihan hirveitä, typerää vitsailua jonninjoutuvaa iljettävää bändikavereiden jatkuvaa halailua (mikä vittu sitä vaivaa)ja jne.
"Lisäksi minun mielestäni Anette laulaa tiettyjä biisejä paremmin kuin Tarja."
Ainoastaan uusia, mutta niitähän Tarja ei edes laula. ja Anetten heikon äänen tason varsinkin livenä kuulee kaikki ja minä olen kuullut sen oikeasti livenä.
"Enkä ole ainoa jonka mielestä Tarjan ääni on melko kolkko ja kylmähkö."
Jaa onko jokumuukin:P Tarjan ääni on kaunis, mahtipontinen ja täynnä tunnetta ja intohimoa ja se on juuri se mikä erottaa hänet toisista klassisesti laulavista artisteista aivan kuin hänen vanha opettajansa totesi.
"Tarjasta suositumpi kuin NW no aikahan sen näyttää" - Mitä siitä nyt on, 4,5 vuotta? Kai sellainen superkoulutettu "korvaamaton" sopraano olisi tuossa ajassa näyttänyt kyntensä soolonakin, vai mitä?"
Enkö minä jo edellisessä postissani selittänyt koko jutun vaan onko sulla niin paksu kallo että mikään ei mee sinne eka kerralla läpi. Siis vielä kerran -> TARJA LAULAA EDELLEEN NIGHWISHISSÄ JA HÄNELLÄ MYYDÄÄN EDELLEEN LEVYJÄ. Selkiskö vai vieläkö pitää tälläisen juntin toistaa että sinunlainen intellektuelli tajuaa mitä ?
Ja selitetään vielä kerran myös tämä sooloura, vaikka aikaa on mennyt 4.5 vuota niin siinä ajassa on ilmestynyt vasta 1 levy ja kiertue millä ei vielä jättisuosiota rakenneta, mutta aika hyvin se on myynyt eka levyksi ja tulevaisuudestahan ei tiedä.Voitko muka väittää, ettei tällä palstalle ole lapsellisia ja kyllä, junttimaisiakin kommentteja Aneten suhteen ja siitä, kuinka "anita pilasi NW:n". Jos Anette olisi täysi susi laulajaksi, luuletko että DPP-levy ja kierue olisivat menestyneet yhtään? Luuletko tosiaan, että porukka kävi puolitoista vuotta keikoilla ja osti levyä vain sen takia, että "katotaan nyt onko tästä uudesta solistista mihinkään sen korvaamattoman superTarjan jälkeen". En tietääkseni ole haukkunut Tarjaa huonoksi laulajaksi, koska hän ei sitä ole. Hän on huippusolisti, mutta silti minun mielestä NW kaipasi jo jotain muuta. Ja minun mielestäni hänen äänensä tosiaan on hieman kolkko. Mutta tästä on turha kiistellä sen enempää, on jo selvää että sinun mielestä Tarja on ainoa oikea NW-solisti ja Anette pelkkää paskaa. Joten se siitä.
Olen toki myöskin sitä mieltä, että seuraava NW-levy näyttää sen, että jatkuuko menestys ja suosio Aneten kanssa. Ihmiset ovat jo vihdoin päässeet yli Tarjasta (tai no, jotkut eivät ole...) ja pian loputkin ihmiset tajuavat, että nykyään bändissä todellakin laulaa Anette, eikä Tarja. Porukka toki ostaa vielä vanhojakin levyjä, mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että Tarja ei enää kuulu nightwishiin. Se on myös totta, että Tarjalla myydään vielä levyjä, koska moni pitää hänestä edelleen. MYÖS Aneten ohella. Voitko kuvitella, että todella moni pitää SEKÄ Tarjasta ETTÄ Anetesta. Minä myös. Lisää henkilökohtaisia mielipiteitäni laukoen, NW ei ole koskaan ollut minulle "laulajasta kiinni", vaan ihan jo sen musiikin ja osin sanoitustenkin takia. Kunhan nyt ei mikään iskelmäkaraokelaulaja siellä vetele. Ja ei, Anette ei ole sellainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82738Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642652- 1842501
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n122024Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari201983Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541828Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691558Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http181145Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?691139Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta741004