Joh. 3:16-17
"Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän. Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan sitä tuomitsemaan, vaan pelastamaan sen."
Jumalan rakkaus ihmistä kohtaan:
10
100
Vastaukset
- agnostikk
Miten meidän muiden käy, siis meidän jotka emme ole uskossa?
- vaan
joudutte katselamaan "valkokankaalta" miten Jumalan tarjoaman pelastuksen hyväksyneet iloitsevat lahjastaan Jumalan tykönä.
Valitettavasti hyväksymisestä tässä ainoastaan on kyse.
Aivan kuten jouluna hyväksyt lahjan, jonka lähimmäisesi sinulle on antanut. - agnostikk
vaan kirjoitti:
joudutte katselamaan "valkokankaalta" miten Jumalan tarjoaman pelastuksen hyväksyneet iloitsevat lahjastaan Jumalan tykönä.
Valitettavasti hyväksymisestä tässä ainoastaan on kyse.
Aivan kuten jouluna hyväksyt lahjan, jonka lähimmäisesi sinulle on antanut.Kiitos vastauksesta.
Haluaisin vielä kysyä, kuinka pitkään joudun tuota mainitsemaasi "elokuvaa" katsomaan?
Joulunahan näen vain hetken, kuinka isoveljeni saa lahjan. Sitten joulu on ohi. - Åling
elämänne oman tahtinne mukaan ettekä sisällytä siihen Jumalan tahtoa saatte luonnollisesti sen mukaiset seuraukset kuin tahtonne mukainen elämä voi teile antaa.. Ei siinä sen kummempaa..siihen elämään ei sisälly iankaikkisenelämän toivoa..
Mutta yhtä luonnollisesti kuin Jumala salli jokaisen valita kenen tahdossa elää - ei Jumala salli muutamia asioita kenellekään.
Yksi esimerkki monista - voisi olla vaikka seuraava Raamatunkohta johon et tietenkään "ei-uskovana" usko, mutta esimerkiksi näin sanoo Jumalan Sana tulevasta. (suluissa minun kommenttini)
"
Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on SINUN VIHASI HETKI. (tarkoittaa Jumalan vihan hetkeä) ..
On tullut KUOLLEIDEN TUOMION AIKA, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. (mikä on hyvä asia monelle) ..
On aika tuhota ne, jotka tuhoavat maata. (Sanoo Raamattu) - 24356
agnostikk kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Haluaisin vielä kysyä, kuinka pitkään joudun tuota mainitsemaasi "elokuvaa" katsomaan?
Joulunahan näen vain hetken, kuinka isoveljeni saa lahjan. Sitten joulu on ohi.Minä ainakin olen iloinen kun näen jonkun olevan iloinen (ok, oikeista syistä tietysti)..
"Miten meidän muiden käy?"
Kyllä minäkin agnostisesti suhtautuisin tuollaiseen sutkautukseen, että
MEIDÄN käy hyvin, kun Jumalan luomistyön loppumista rakkaasti muistelemme ja pidämme mielessämme, että juutalaisten Messias meitä
lämmöllä ajattelee. Entäs muut? No, mitäpä vaivautua heitä valistamaan.
Kunhan ME uskomme voimalla pelastumme tänne alas laskettavan
Jerusalemin kultaisille kaduille. Ei sitten tarvitse ostaa kultaisia korviksiakaan. ( http://fi.wikipedia.org/wiki/Agnostisismi )
Minäkin aikoinaan epäilin kovasti Jumalan oikeudenmukaisuutta,
kun näytti siltä että hyvänä itseään pitävät ihmiset saavat Jumalan
mielisuosion, mutta meistä tavallisista ihmisistä viis veisataan.
Kun epäilemme. Mutta minulle tuli selväksi Raamatusta että Jeesus
ei tullutkaan hyviä ihmisiä varten vaan meitä jotka uskallamme kaiken
kyseenalaistaa ja haastaa Jumalan ilmaisemaan itsensä selvästi tai sitten
vaikenemaan. Huomasin ettei Jumala olekaan moraalinvartija vaan
huonon moraalin uhrien auttaja.
Joh. 8:32
ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi".
Joh. 8:36 :
Jos siis Poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi.
Jer. 29:14
Ja niin minä annan teidän löytää itseni, sanoo Herra, ja minä käännän teidän kohtalonne ja kokoan teidät kaikista kansoista ja kaikista paikoista, joihin olen teidät karkoittanut, sanoo Herra, ja palautan teidät tähän paikkaan, josta minä siirsin teidät pois.
Jes. 1:18
Niin tulkaa, käykäämme oikeutta keskenämme, sanoo Herra.
Vaikka teidän syntinne ovat veriruskeat, tulevat ne lumivalkeiksi;
vaikka ne ovat purppuranpunaiset, tulevat ne villanvalkoisiksi.
2. Tim. 2:13
jos me olemme uskottomat, pysyy kuitenkin hän uskollisena;
sillä itseänsä kieltää hän ei saata.
Ps. 68:18 (68:19)
Sinä astuit ylös korkeuteen, otit vankeja saaliiksesi, sait ihmisiä lahjaksesi:
niskoittelijatkin joutuvat asumaan Herran Jumalan tykönä.
Jumala on jo tullut niin pitkälle vastaan sellaista ihmistä, joka kokee
syyllisyyttä tai avuttomuutta, että en voi syyttää kuin itseäni, ellen
apua saa, ilmaiseksi.
Jes.53:10
Mutta Herra näki hyväksi runnella häntä, lyödä hänet sairaudella.
Jos sinä panet hänen sielunsa vikauhriksi, saa hän nähdä jälkeläisiä
ja elää kauan, ja Herran tahto toteutuu hänen kauttansa.
Ken tarvitsee ja tahtoo yliluonnollista apua, kun muu ei riitä, niin
Jumala kyllä kykenee lähestymään varsin luonnollisella tavalla ja
auttaa. Ja tässä ao. esimerkissä oli avun tarpeessa "petturi" Jaakob.
Ainoa mitä tarvittiin, ol iettä on tosissaan, että tietää mitä tahtoo.
1.Moos. 32.
26 Ja mies sanoi: "Päästä minut, sillä päivä koittaa". Mutta hän vastasi: "En päästä sinua, ellet siunaa minua".
27 Ja hän sanoi hänelle: "Mikä sinun nimesi on?" Hän vastasi: "Jaakob".
28 Silloin hän sanoi: "Sinun nimesi älköön enää olko Jaakob, vaan Israel, sillä sinä olet taistellut Jumalan ja ihmisten kanssa ja olet voittanut".
29 Ja Jaakob kysyi ja sanoi: "Ilmoita nimesi". Hän vastasi: "Miksi kysyt minun nimeäni?" Ja hän siunasi hänet siinä.Åling kirjoitti:
elämänne oman tahtinne mukaan ettekä sisällytä siihen Jumalan tahtoa saatte luonnollisesti sen mukaiset seuraukset kuin tahtonne mukainen elämä voi teile antaa.. Ei siinä sen kummempaa..siihen elämään ei sisälly iankaikkisenelämän toivoa..
Mutta yhtä luonnollisesti kuin Jumala salli jokaisen valita kenen tahdossa elää - ei Jumala salli muutamia asioita kenellekään.
Yksi esimerkki monista - voisi olla vaikka seuraava Raamatunkohta johon et tietenkään "ei-uskovana" usko, mutta esimerkiksi näin sanoo Jumalan Sana tulevasta. (suluissa minun kommenttini)
"
Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on SINUN VIHASI HETKI. (tarkoittaa Jumalan vihan hetkeä) ..
On tullut KUOLLEIDEN TUOMION AIKA, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. (mikä on hyvä asia monelle) ..
On aika tuhota ne, jotka tuhoavat maata. (Sanoo Raamattu)Mukamas teet mitä tahdot. Hanki peilinpalanen kirppiksesltä.
Minä vaivainen olen itseeni tutustuessani havainnut että ...
Room. 7:15
Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
Room. 7:21
Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
Te roomalaiskatoliset uskotte ihmiseen mutta me protestantit luotamme
Jumalaan.- agnostikk
24356 kirjoitti:
Minä ainakin olen iloinen kun näen jonkun olevan iloinen (ok, oikeista syistä tietysti)..
Onhan se iloista katsella, kun joku iloitsee.
Mietin vain sitä, että kuinka kauan sitä pitää katsella, koska pelkkä katseleminen ilman osallistumista käy ajan oloon tuskalliseksi.
Siksi haluaisin selvennystä siihen, että onko tuolla "filmin katsomisella" jokin kesto... agnostikk kirjoitti:
Onhan se iloista katsella, kun joku iloitsee.
Mietin vain sitä, että kuinka kauan sitä pitää katsella, koska pelkkä katseleminen ilman osallistumista käy ajan oloon tuskalliseksi.
Siksi haluaisin selvennystä siihen, että onko tuolla "filmin katsomisella" jokin kesto..."pelkkä katseleminen ilman osallistumista käy ajan oloon tuskalliseksi."
Useimmat ns. uskovaiset vain katselevat (minäkin paljolti) sivusta Jumalan
lasten ilkamointia. Se on typerintä mitä voi olla. On maistanut mielestään
hyvää, eikä kuitenkaan välitä siihen antautua, vain makupaloja nappailee
joskus ja luulee jotain olevansa.
Hepr.6.
4 Sillä mahdotonta on niitä, jotka kerran ovat valistetut ja taivaallista lahjaa maistaneet ja Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet
5 ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevan maailmanajan voimia,
6 ja sitten ovat luopuneet-taas uudistaa parannukseen, he kun jälleen itsellensä ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja häntä julki häpäisevät.
- IDENEB
"Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan sitä tuomitsemaan, vaan pelastamaan sen."
Juu ei varmaankaan. Maailmahan oli jo tuomittu Jumalan vihan alla.
Eiköhän asia ole sanomattakin selvä, koskapa Jeesus pyysi Isää
valmistamaan hänelle ruumiin, jotta hän voisi mennä nirhattavaksi
ihmiskunnan puolesta. Isä ei voi enää ketään tuomita, ketään, joka
häntä uskossa muistuttaa Jeesuksen sijaisuhrista. Isä on liikuttunut
Pojan uhrautumismielestä ja rakkaudesta ihmissielua kohtaan.
Ei Isä voisi syytellä ketään työnteosta lauantaina kun Poika on sapatin
Herra. Eikä hän pyhittämisestäkään voisi tuomita, edes päivien
pyhittämisestä, ei ns. v ääränkään päivän. Vaikka pyhittäisi jopa tuon
inhottavan maanantainkin. Sillä Isälle on kaikki kaikessa saada ihminen
takaisin kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82748Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642662- 1842511
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n122034Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari211987Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541838Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691558Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231162Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?691139Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta821036