johanna korhonen voitti hovioikeudessa irtisanomiskiistansa alma median kanssa. alma media tuomittiin maksamaan korhoselle 80 000 euroa korvauksia, -mikä on tosin vähemmän, kuin almamedian alunperin tarjoama 100 000 euron eroraha.
niin.
korhonen voitti hovioikeudessa
17
534
Vastaukset
- hamlet.
on Johanna Korhonen. Kuuluisiko minun tuntea?
- ulosheittämisestä !!
Lapin Kansa, Lapin kansa ja Almamedia voittivat.
IHANAA LEIJONAT IHANAA !! - Ask Ker
Onko Korhosella joku äkkiä takaisin maksettava velka, kun noin piti rahastaa Alma Mediaa? Vai remonntiako harkitsee? Tai peräti pitkää lomamatkaa?
- Hetero man
tajuntaa !! Jos teittin homous paljastuisi ja saisitte lemput, taitaisi huuli vääntyä.
Kyä Korhonen sai oikeutta !!! - ..o..
Ikävä kyllä tämä oikeusjutun päätös kolahtaa erilaisten vähemmistöjen omaan nilkkaan ( paitsi surujen ) koska tämän jälkeen työnantajat varovat palkkaamasta erilaisiin vähemmistöihin kuuluvia henkilöitä oikeusjuttujen pelossa irtisanomis tilanteessa, tätä vaikutusta ei ilmeisesti oltu paljon ajateltu.
- MeikaManni
Muistaakseni Korhonen ei tehnyt päivääkään töitä päätoimittajana...Eikös häntä koskenut koeaika jonka aikana irtisanominen ei vaadi mitään syytä? Eihän Almalla pitäisi olla mitään syytä maksaa tyhjästä.
- sanovat..
että Lapin Kansan tilaajista ainakin 95% pitää hyvänä sitä ettei lesbo Korhonen tullut lehteen töihin.
Uskon tuohon sen perusteella mitä olen keskustellut lehden lappilaisten lukijoiden kanssa. - choklad manna gryn
manna gryn kirjoitti suomi24:n feminismi palstalle uutisen, mikä oli tosin sanasta sanaan myös ylellä, mtv3:lla ja lehdissä.
niin. - kysyväeitieltäeksy
http://roju.sarjakuvablogit.com/files/2008/10/hs_serikansi.jpg
- ruunattutamma
liitossa naisen kanssa. Ei pidä paikkaansa, lesbohan on sisältä kuin heteromies elikkä hän on liitossa miehen kanssa. Muutoinkin lesbojen väitteet että he olisivat suhteessa samaa sukupuolta olevien kanssa ovat potaskaa koska heille on tärkeää vain ulkokuori. Mikäli heidän puolustelunsa suhtautumisestaan olisi tieteellisellä pohjalla silloin lesbot olisivat vain homomiesten partnereita. Homomiehethän ovat sisältä heteronaisia. Onko susi susi jos se on lampaan sisällä ?. Aikoinaan "nättijussin" äiti vei poikansa lääkärille koska tämän toinen jalka osoitti taaksepäin, lääkäri tokaisi kiireessään äidille että toisilla se on niin. Kaipa se on luonnollista sanoi äiti.
- manna gryn
korhonen alkaa olla viimeisiä, joilla oli esittää uskottava peruste seksuaalisen suuntautumisen johdosta aiheutuneelle syrjinnälle.
tieto sukupuolesta ja seksuaalisuudesta kun on lisääntynyt ja muutenkin "tärkeämmät" arvot vallanneet sijaa ihmisten ajattelussa, joten jatkossa seksuaalivähemmistöläisen on entistä vaikeampi esittää pitäviä todisteita epäillyissä syrjintätapauksissa. edes "perussuomalaisia homofoobikkoja" kun ei arvattavasti joka paikkaan yllä syrjimään kaikkein heikoimmassa asemassa olevia.
paljon "vihatuille" heteromiehillekin homot ja lesbot ovat olleet jo useamman vuosikymmenen merkityksettömiä, -lähinnä vertautuneet anomalioihin, -mutta ainakaan väitettyä uhkaa heistä ei ole muodostunut esimerkiksi perinteiselle maskuliinisuudelle. homojen ja lesbojen määrä on pysynyt suhteellisen vakiona jo pitkän aikaa, -uutena on tietysti tullut cisgender-adjektiivi, jolla henkilö pyrkii määrittäytymään perinteisten sukupuoli- ja niiden mukaisten seksuaaliroolien ulkopuolelle. kuitenkin biologian vaikutuksia ei voi kiistää eikä etenkään välttää, joten tämä transgender-muoto liittyykin lähinnä elämäntapakulttuuriin.
susi ja lammas vertaus on myös kohtuullisen ajankohtainen, myös syrjintämielessä, -sillä nythän on dokumentin valossa paljastunut, että paljon julkisuutta saanut kaakkois-suomalaisen kaupungin kirkkoherra, joka vaihtoi sukupuoltaan, ei olekaan täysin transsukupuolinen, vaan tässä vaiheessa ainakin lähinnä transvestiitti.
nämä sukupuoliasiat ovat aina yhtä mielenkiintoisia ja vakavamielisen filosofisesti askarruttavia.
- mitämitä???
ja jos on puhe palkanmenetyksestä, niin veroja menee tuosta vielä puolet.
Koen, että kyseinen tapaus vei homoseksuaaleilta uskottavuutta. - almasty
tuntuu poskettomalta tietysti jos ottaa huomioon korvauksen maksajan maksukyvyn,niin tuolloin se on kuitenkin aivan oikein suhteutettu.
- manna gryn
vahingonkorvaus taisi muodostua irtisanomisajan palkasta korkoineen sekä itse vahingonkorvauksesta. ainakin irtisanomisajan palkasta menee verot, joten rahallinen hyöty ei kovin suureksi jää korhoselle.
hovioikeuden päätös muistuttaa jonkinlaista kompromissia tuomiolauseketta myöten, ja hienokseltaan, mutta selvästi se oli muotoiltu kantajan eduksi. lisäksi on muistettava, että työsuojelupiiri on samasta tapauksesta lähtenyt hakemaan omaa linjausta työtuomioistuimeen, joten korvaussumma voi vielä kasvaa.
kuten jo aikaisemmin totesin, korhosen tapaus lienee viimeisiä mahdollisia, joissa on perusteita hakea hyvitystä seksuaalisen suuntautuneisuuden johdosta. nytkin näyttö oli tiukalla, -joskin alma median omasta hölmöilystä johtuen se tuli näkyvämmäksi. - orack babama
manna gryn kirjoitti:
vahingonkorvaus taisi muodostua irtisanomisajan palkasta korkoineen sekä itse vahingonkorvauksesta. ainakin irtisanomisajan palkasta menee verot, joten rahallinen hyöty ei kovin suureksi jää korhoselle.
hovioikeuden päätös muistuttaa jonkinlaista kompromissia tuomiolauseketta myöten, ja hienokseltaan, mutta selvästi se oli muotoiltu kantajan eduksi. lisäksi on muistettava, että työsuojelupiiri on samasta tapauksesta lähtenyt hakemaan omaa linjausta työtuomioistuimeen, joten korvaussumma voi vielä kasvaa.
kuten jo aikaisemmin totesin, korhosen tapaus lienee viimeisiä mahdollisia, joissa on perusteita hakea hyvitystä seksuaalisen suuntautuneisuuden johdosta. nytkin näyttö oli tiukalla, -joskin alma median omasta hölmöilystä johtuen se tuli näkyvämmäksi.tuomio tulee alma-medialle
ja siksi porukkaa lentää
pihalle yhtiöstä - manna gryn
orack babama kirjoitti:
tuomio tulee alma-medialle
ja siksi porukkaa lentää
pihalle yhtiöstäprinttimedialla on muutenkin vaikeuksia näin muutosten keskellä. paperilehti ei enää lisää levikkiään, ilmoitukset ja mainonta siirtyvät nettiin ja nuorempi sukupolvi lukee uutiset sujuvasti netistä. paperilehti tekee kuolemaa suurten ikäluokkien tahdissa.
tämäkin vaikuttaa lehtitalojen toimintaan ja näkyy siis irtisanomisina.
keskisuomalaisen konsernissa toisaalta on parikymmentä paperilehteä, mikä viestii siitä, että perinteisellä sanomalehdellä on maaseudulla vielä kysyntää. kunhan joku huolehtii jakelusta. - Raipe.
manna gryn kirjoitti:
printtimedialla on muutenkin vaikeuksia näin muutosten keskellä. paperilehti ei enää lisää levikkiään, ilmoitukset ja mainonta siirtyvät nettiin ja nuorempi sukupolvi lukee uutiset sujuvasti netistä. paperilehti tekee kuolemaa suurten ikäluokkien tahdissa.
tämäkin vaikuttaa lehtitalojen toimintaan ja näkyy siis irtisanomisina.
keskisuomalaisen konsernissa toisaalta on parikymmentä paperilehteä, mikä viestii siitä, että perinteisellä sanomalehdellä on maaseudulla vielä kysyntää. kunhan joku huolehtii jakelusta.Luin hiljakkoin yhden ison mediakonsernin tj-nimityksen, jossa julistettiin, että tiettyä lehteä luotsataan nyt kohti lukulaiteympäristöä. Lehtien lukeminen ei ole käyttöliittymästä riippuva. Perinteinen media ei uutta polvea kiinnosta ja se on vaan karu totuus. Meidän ikäpolvi lukee printtiä valikoiden, mutta huomaan omalla kohdallanikin hakevani yhä usemmin uutiset netistä ja mediatalojen ongelma onkin siinä, miten sillä tekee bisnestä. Mitä enemmän nettisivuilla on mainontaa, sen kankeampi on niiden toimivuus ja netissä mainoksen ärsytyskynnys on huomattavasti suurempi kuin paperiversiossa.
Lehtien levikit ovat laskussa kauttaaltaan, mainosmyynti on elpymässä, mutta sanomalehtien osalta se tekohengitys tulee avointen työpaikkojen ilmoittelusta. Siitäkin huomattava osa on siirtynyt joko kokonaan tai osittain verkkopalveluihin. Telkkari on lisännyt mainosaikaansa ja semmonen kansanmiehen mittari on se, ehtiikö mainoskatkon aikana polttaa tupakan. Aivan mainiosti, viimeaikaisten kokemusten mukaan.
Sanomalehdellä on edelleen perinteiset vahvuutensa kuten mainitsit, mm. toimiva jakelu. Varsinkin maakunnista lähdetään kaupunkiin harkiten ja silloin mm. päivittäistavaramainokset ovat aika hottia kamaa. Niitä räiskeitä on aika hankala siirtää nettiin tai erilaisiin lukulaiteympäristöihin. Oman kesäpaikkakuntani lehdessä oli valtavan mielenkiintoinen takasivu täynnä pieniä ilmoituksia tyyliin tori/kauppahalli jne.
En nyt mitään kuoliniskua olisi julistamassa kuitenkaan. Lukijasukupolvea on vielä jäljellä, vähemmän, kuin ennen, mutta jos tuotantokustannukset sopeutetaan pienenevään levikkiin ja mainosmyyntiin, kyllä sillä elää.
Johanna Korhosen tuomiolla ei liene mitään tekemistä Almamedian sisäisten järjestelyjen kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve523022Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi932816On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622678Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732638Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä962593Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä302577Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1092287Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl522039Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1431900Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk631885