On taas se aika vuodesta, kun on aihetta toivottaa munarikasta pääsiäistä. Ja pakkoruotsitonta tulevaisuutta. Samoin virallista suomenkielistä yksikielisyyttä, jolloin Suomi liittyy muiden Pohjoismaiden joukkoon, joissa kaikissa muissa vain enemmistön kieli on virallinen; Ruotsissa ruotsi, Tanskassa tanska, Norjassa norja ja Islannissa islanti.
Purkaa munaa!
10
331
Vastaukset
- Ihan-Tala
Tämä tämä Heikin Pääsiäistoivotus pureekin suomalaisiin pakkoruotsittajiin kuin "kuuma naskali munavoihin" Laihialla. Kuuma naskali on Laihialainen "perinnekalu" ja matkamuisto.
Heikki kyllä hoksaa mistä on kyse...
Hyvää Pääsiäistä Talan Heikille, tuolle ankaralle suomalaisuusmiehelle, joka oikeasti uskaltaa! - -ahaa-
kaikissa muissakin naapurimaissamme ja niiden lähipiirissä ainoastaan maan enemmistön kieli on maan virallisena kielenä.
Suomi on poikkeus joka ei tule säilymään. - Mahdoton Mela
Kuppe tulee palstalle retostelemaan siitä, miten se purkaa munansa pääsiäisenä! Voiko olla törkeämpää! Ketä kiinnostaa millä tekniikalla se saa lämpimän ilmasuihkun, parilla pullanmurulla ryyditettynä, aikaiseksi? Mene hei perverssi muualle munajuttuinesi.
sairastin saabismia ja menin rengasliikkeeseen kiirastorstaina ja näin vain lapun ovessa "Olemme pääsiäislomalla - purkaa munaa ja palatkaa ensi viikolla". Siitä jäi tämä verraton ilmaus mieleen: "pure munaa". Toinen ikimuistoinen pääsiäistervehdys on tietenkin "Munarikasta pääsiäistä".
Likaisen mielikuvituksen omaavat kuten "Mahdoton Mela" tuossa ylempänä ovat ihan oma lukunsa - mutta eivät ole ihan kokonaan väärässä.- muuan fenno
Tahallista väärinlukua, nimimerkki "Mahdoton Mela". Huutomerkki perässä vahvistaa, että kyseessä on imperatiivi verbistä 'purra'.
Ette voi pilata vanhaa ja tarpeellista sanaa 'muna'. Sama koskee mm. verbiä 'panna'. Jos näitä sanoja käsitetään väärin, siitä väärinkäsittäjä vain leimautuu tosiaan likaisen mielikuvituksen omaavaksi.
- T.Hala
Tala on taas päässyt mieliaiheeseensa kimppuun. Nyt munajuttuja!! Äsken kehuskeli olevansa kova panomies ja sitten myöhemmin suihinoton mestari.... On meillä taas tasokas persu ehdoilla. Käykääpäs katsomassa "miehen" kuvaa, www.simplesite.fi. Sana "simple" kertonee kaiken!
- yksikieliseksi yes
ja T. Hala ovat tietenkin Lapioita, jotka eivät pysty mitään muuta kirjoittamaan kuin herjaamaan Talaa.
Me suomenkieliset olemme saaneet tarpeeksemme tästä järjettömästä pakkoruotsituksesta ja kaksikielisyydestä.
Kaksikieliset kyltit on aika poistaa Helsingistä koska täällä on nyt enemmän muita vieraskielisiä kuin ruotsia puhuvia. - Silliä kullekin ja k
"Munalla töihin" -lauseella oli tapana markkinoida kananmunia.....mutta eihän se Tala töissä käy ja ei ole käynytkään sen jälkeen kun fudut sai 52 vuortiaana.
PS Puhuvat, Tala, että työuraa pitäisi pidentää. Miten ajattelet siitä? Silliä kullekin ja k kirjoitti:
"Munalla töihin" -lauseella oli tapana markkinoida kananmunia.....mutta eihän se Tala töissä käy ja ei ole käynytkään sen jälkeen kun fudut sai 52 vuortiaana.
PS Puhuvat, Tala, että työuraa pitäisi pidentää. Miten ajattelet siitä?ja työurani vain jatkuu - ihan YK:ta myöten. Heti alkuvuodesta heitin työkeikan Japaniin. Ja kunnallispolitiikassa riittää hommia ihan sikana.
http://www.simplesite.com/Tala
siellä muuten tulee kohta 160.000 katsojakertaa täyteen.
- murenna pakkoruotsi
pääsiäispyhien aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824300Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1373352Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213307Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412754Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182544"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192201Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016- 291964
Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk471960Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01913