Hei. Toivon, että minulle vastataan pahemmin vitsailematta, sillä tämän kirjoittaminen vaatii minulta paljon.
Etsin itselleni ihan vain puhdasta isäfiguuria. Vanhempaa miestä jonka kanssa voisin puhua tai kertoa asioistani tai kysyä neuvoa tietyissä asioissa. Itse olen 18.
Oma isäni oli henkisesti tasapainoton alkoholisti. En koskaan tyttönä saanut häneltä minkäänlaista hyväksyntää, vaan monen vuoden fyysistä ja henkistä pahoinpitelyä, joista jälkimmäinen oli pahempaa. En onnistunut saamaan minkäänlaista isätytär kontaktia, sillä isäni piti vain veljeäni omana lapsenaan ja vietti vain hänen kanssaan, selvänä, aikaa. Minä sain usein vain ne hetket, kun isä piti kantaa baarista kotiin tai noutaa milloin poliisiasemalta, milloin sairaalasta. Joka toisen kuukauden asuin lastenkodissa ja muissa laitoksissa.
Minulle tämä kaikki oli silloin normaalia, aivan kuten veljellenikin ja totuin olemaan talossamme hyvin vähäpätöisenä pidetty palvelijan-tapainen.
Tähän kyllästyin lukion ensimmäisellä, kun päädyin erään illan päätteeksi malmin aluesairaalaan.
En ole nähnyt isääni oikeudenkäynnin jälkeen ja nyt asun vihdoin omillani. En ole koskaan edes harkinnut kotiin palaamista, mutta pimeinä iltoina tuntuu vain tämä tyhjiö ja yksinäisyys, kuin elämästäni puuttuisi suuri pala.
Olen aina kateellinen kun näen lapsia heidän vanhempiensa kanssa ja kaipaan jonkinlaista läheisyyttä vaikka minulla ei ole sitä koskaan ollutkaan. Aina kun ystävystyn vanhemman miehen kanssa pelkään takertuvani liikaa, varsinkin sellaisten kanssa jotka tekevät töitä nuorten parissa, niinkuin opettajat, sossut tai lastensuojelutyöntekijät. Tuntuu myös kurjalta, kun ainoat ihmiset jotka välittävät vähääkään, ovat sellaisia, joille maksetaan siitä.
En uskalla luoda minkäänlaisia vahvoja suhteita keheenkään, sillä pelkään sitä kierrettä, josta kaikki puhuvat, että väkivaltaisesta perheestä väkivaltaiseen suhteeseen. En myöskään uskalla tutustua oikein kehenkään kunnolla, sillä en enää halua tuntea oloani hylätyksi tai siltä että tuotan jatkuvaa pettymystä muille. En kaipaa sääliä, vaan juttuseuraa, vaan jotakuta, joka voisi edes sähköpostin kautta jutella joskus ja kertoa ja kysellä kuulumisia. Ettei aina tarvitsisi olla näin helvetin yksin.
Isäfiguuria meiliseuraksi
12
839
Vastaukset
- Juttua
Jospa laittaisit mailia, olen itse vnhempi mies ja isänä tiedän nuo koukerot nmelkoisen hyvin. Omakohtaisia kokemuksia riittää vuosien varrelta, joskin ovat ovat jo kaikki omillaan. Voit siis kertoa mitä haluat, kysyä mitä haluat, yritän olla jokin tuki siihen kaikkeen joka puuttuu. Laita ensin mailia väliaikaiseen osoitteeseeni, sieltä saat palautteena toisen osoitteen johon voidaan jatkaa yhteyksiä ja kaikenlaisten asioiden puintia.
Eikä sillä sisällöllä retostella tai jatketa mihinkään suuntaan, kaikki on siten kahdenkeskistä ja toivonmukaan voin olla hyödyksi. [email protected] tuonne voit kertoa aluksi jotakin, olen pelkkänä silmänä. - juttu seuraa sulle
Laitappa tulemaan viestiä. t. [email protected]
- Saunan taa
Nimikin jo kertoo minkä sortin apua antaisit.Hyi helvetti!
- tuki 2
Olet varmaan jo saanut ihan hyvän kirjoittelukaverin tuosta ensimmäisestä vastauksesta. Hänellä tuntuu olevan hyvää kokemusta.
Itse olen jo eläkeikäinen mies ja onnellisesti aviossa. Olen auttanut muutamia nuoria elämässä eteenpäin juuri samanlaisista kuvioista kuin Sinullakin on. Eli kokemusta olisi sillä alueella.
Olen myös kouluttautunut vapaaehtoiseen nuorten tukemiseen eli tietoa on myös viralliseltakin suunalta. En kilpaile ammattiauttajien kanssa, vaan olen heidän kanssaan yhteistyössä. Tunnen alan lainsäädäntöä koulutukseni pohjalta sen verran, mitä tässä "tehtävässäni" tarvitaan. Olen jo työelämässä tottunut vaitiolovelvoiteeseen ja noudatan sitä tiukasti.
En tee vapaaehtoistyötä palkan edestä; palkkani saan sitten tuonpuoleisessa, teen tätä sydämestäni.
Jos haluat toisenkin näkökulman, niin laita postia [email protected] ja tätä osoitetta ei tarvitse vaihtaa.- Mikkis69
Tässä olisi myös ollut tarjolla mies kirjoittelukaveriksi, mutta ilmeisesti sulle jo ihan kivasti kertynyt näitä tarjokkaita. Itse sossussa töissä, joten pohjaa ja kokemusta olisi. Toivottavasti saat kaipaamaasi apua. =)
- helppariks
Mikkis69 kirjoitti:
Tässä olisi myös ollut tarjolla mies kirjoittelukaveriksi, mutta ilmeisesti sulle jo ihan kivasti kertynyt näitä tarjokkaita. Itse sossussa töissä, joten pohjaa ja kokemusta olisi. Toivottavasti saat kaipaamaasi apua. =)
Pk-seudulla asuva 38v.mies voisi kävelylenkkien,pyöräilyn jne muodossa olla juttuseurana ja kannustajana.Eli liveystävyyttä lähinnä tarjoan.Silloin tunteita ja ajatuksia ei tule feikattua niin helposti.
Meilaa,jos siltä tuntuu. =) [email protected]
- summercat86
Satuin tämän lukemaan ja vaikka nainen olenkin niin päätin kirjoittaa...
Et todellakaan ole yksin noiden juttujen kanssa, itsellänikin on kaikenlaista samantyyppistä ja tunnistin monesta lauseesta itseni. Tiedän miltä tuntuu kaivata vanhempaa joka auttaisi. Itseltäni on tuki puuttunut ja puuttuu edelleen, ja miten kävikään...olen suhteessa miehen kanssa, jota pelkään kun on kerran minut jo hakannut, ja koska ei ole sitä tukiverkkoa en pääse pois. Elämä voisi olla niin erilaista jos olisin aiemmin jo tajunnut hakea apua, nyt en enää osaa.
Onnea ja aurinkoa elämääsi,älä anna periksi!- tuki 2
Sillä nyt olet jo ottanut ensimmäisen askeleen kohti parempaa tulevaisuutta. Sinun ei tarvitse elää pelossa. Tukiverkon voi muodostaa myös näinkin. Siis ottamalla yhteyttä ihmisiin, jotka haluavat auttaa. Voin tarjota tukeani myös Sinulle. Enkä tarvitse vastineeksi mitään, sillä palkkani saan siinä, että saan hyvän mielen tekemällä jotain lähimmäiseni hyväksi ja ehkä sitten tämän maallisen vaelluksen jälkeen...
Ota rohkeasti yhteyttä, sillä minä en kimppuusi käy. Sähköpostiosoitteeni löydät tuosta aiemmasta vastausestani nimimerkillä tuki 2. - tottakai pääset
Miten niin et pääse pois? Otat yhteyttä turvakotiin, siitä se poispääsy alkaa.
- mapa677
kyllä voin ruveta sulle isä hahmoksi,olen 43v mies,ja minulla on itselläni 25v poika,laittele viestiä ensin spostiin [email protected] ni vaihdetaan mese ym osoitteet..OK..? T:isäfiguuri
- kohtalotoveri
Väkivaltaisesta perheestä päätyy väkivaltaiseen suhteeseen tai muuten hyväksikäytettäväksi, jos ei hoidata kodista jääneitä traumoja.
Tarkoitan hoidolla ihan asiallista psykoterapiaa, jonka avulla voi oppia arvostamaan ja rakastamaan itseään.
Sen kyvyn kaltoinkohtelu vie ja sen myötä itsen ja muiden arviointikyvyn ja kyvyn pitää huolta itsestä omissa ihmissuhteissaan. ( Tähän viittaa huolesi, että saattaisit tuottaa jatkuvaa pettymystä muille. Miksi muka tuottaisit? Ei mitään todellista syytä olettaa niin, niin uskottelee vain kiero "palaute" jota pahoinpitelijältä saa.)
Kokonaan rakkautta vaille jääneen ihmisen rakkauden- ja läheisyydennälkä on niin pohjaton, että mikä tahansa "tarjous" helposti sokaisee - ja tarjokas myös: tarjouksen petollisuutta tai tarjokkaan huonoja tai vaarallisia puolia on vaikea tunnistaa.
Kaiken lisäksi hyväksikäyttäjät tietävät tämän liiankin hyvin ja toimivat sen mukaan: Kaappaaminen suhteeseen tehdään houkuttelemalla hyvällä joka sitten muuttuu pakottamiseksi pahalla, vankilaksi.
Keskustelussa otsikolla "Väkivalta avioliitossa" on parhaillaan paljon infoa tästä. Kannattaa katsoa. - Itsekin kirjoitin myös sinne, koska kokemuksesta tiedän, miten aiheellisia varoitukset ovat. Minua auttoi terapia.
Olet terävä nuori nainen, joten kehotan miettimään uudestaan tätä isähahmon "adoptointia". Se ei korjaa isäsuhteesi sinulle tuottamaa vahinkoa mutta sisältää suuren riskin, että vahinkoa kertyy lisää.
Itse en uskaltaisi lähestyä näistä tarjokkaista ketään. Tukihenkilöksi oikeasti soveltuva aikuinen ei mielestäni tarjoudu sellaiseksi vastailemalla täällä, missä tietävät sinun olevan aivan yksin arvioissasi ja suojaton. (Siksihän näiltä palstoilta napataan toistuvasti pedofiilejä). Kunnat ja järjestöt välittävät vapaaehtoisia (siis ei viran puolesta välittäviä ) tukihenkilöitä, jotka on valittu taustat tutkien ja koulutettu ja joiden toimintaa kontrolloidaan. Et ole yksin, jos haluat muutoksia.
Tiedoksi vielä:
Kelan kustantama terapiatarjonta nuorille on parantunut paljon. KIRJOITTELE niin juttellaan tosi tarkoituksella niistä josta haluat puhua?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462