Mitä tarkoittaa "luottamushenkilö"?
Luottamushenkilöillä on keskeinen asema edustukselliseen demokratiaan perustuvassa kunnallisessa päätöksenteossa. Ylintä päätösvaltaa käyttävät luottamushenkilöt. Viranhaltijat ja työntekijät toimivat luottamushenkilötoimielinten alaisina. Luottamustoimen tunnusmerkkejä ovat
* pakollisuus. Luottamustoimen hoitaminen on valtuustoehdokkuutta lukuun ottamatta eräänlainen kansalaisvelvollisuus. Luottamustoimesta on oikeus kieltäytyä vain laissa säädetyillä perusteilla.
* erottamattomuus. Luottamushenkilö ei yleensä ole erotettavissa kesken toimikautensa. Poikkeus on 21 §:ssä säädetty kaikkien toimielimeen kuuluvien luottamushenkilöiden erottaminen epäluottamuksen perusteella (ns. sovellettu parlamentarismi). Yksittäistä luottamushenkilöä ei voida erottaa muuten kuin rikoksen perusteella.
* määräaikaisuus. Erottamattomuuden vastapainona luottamustoimi on määräaikainen. Luottamushenkilö valitaan tehtäväänsä asianomaisen toimielimen toimikaudeksi. Valtuutetun toimikausi on neljä vuotta. Muiden toimielinten toimikaudesta päättää yleensä valtuusto.
* vaalikelpoisuus. Luottamushenkilön on täytettävä tietyt edellytykset voidakseen toimia kunnan luottamushenkilönä (yleinen vaalikelpoisuus). Näiden yleisten edellytysten lisäksi eri toimielimiin on säädetty erityisiä kelpoisuusvaatimuksia tai -rajoituksia (34–36 §).
* virkavastuu. Luottamushenkilö on toimessaan rikosoikeudellisessa virkavastuussa ja häneen sovelletaan rikoslain 40 luvun virkarikoksia koskevia säännöksiä.
* poliittinen vastuu. Luottamushenkilö on poliittisessa vastuussa valitsijoilleen ja edustamalleen puolueelle, järjestölle tai ryhmälle.
Vaalikelpoisuuden menettäminen
Jos vaalikelpoisuus menetetään kesken toimikauden, valtuutetun toimikausi päättyy. Luottamushenkilön menettäessä vaalikelpoisuutensa on valtuuston todettava luottamustoimi päättyneeksi. Päätös pannaan täytäntöön heti. Kuntalain 11 §:n mukaan, jos valtuutettu menettää vaalikelpoisuutensa, hänen tilalleen valitaan jäljellä olevaksi toimikaudeksi edustamansa listan ensimmäinen varavaltuutettu. Vaalikelpoisuuden menetys pitää siis todeta erikseen valtuuston päätöksellä.
Jos valtuutettu valitaan määräaikaisesti (enintään 6 kk.) hoitamaan tehtävää, joka aiheuttaisi vaalikelpoisuuden menettämisen, hän ei menetä vaalikelpoisuuttaan. Määräaikaisen tehtävän aikana valtuutettu ei kuitenkaan saisi hoitaa tehtäväänsä valtuutettuna.
LUottamushenkilö
5
253
Vastaukset
- toinen töh
Valtuutetun toimikausi on neljä vuotta. Muiden toimielinten toimikaudesta päättää yleensä valtuusto.
On myöskin kunnallinen tiedottaminen 29 § ja kuntalaisen aloiteoikeus 28 § on myöskin mahdollisuus valita palvelujen käyttäjiä valita johonkin tehtävään kuntalaki 27 § eli näin kuullaan asukkaiden mielipiteitä mutta toisaalla täällä keskustellaan siitä,että miten ainoastaan päätetään jopa mielestäni asioita pimitetään MK
- paas kertoen
markkukorpinen kirjoitti:
On myöskin kunnallinen tiedottaminen 29 § ja kuntalaisen aloiteoikeus 28 § on myöskin mahdollisuus valita palvelujen käyttäjiä valita johonkin tehtävään kuntalaki 27 § eli näin kuullaan asukkaiden mielipiteitä mutta toisaalla täällä keskustellaan siitä,että miten ainoastaan päätetään jopa mielestäni asioita pimitetään MK
Nyt sitten on lupa kertoa mitä asioita, milloin ja kuka on pimittänyt. Alahan kertoa kaikelle kansalle.
paas kertoen kirjoitti:
Nyt sitten on lupa kertoa mitä asioita, milloin ja kuka on pimittänyt. Alahan kertoa kaikelle kansalle.
asia on todettu monessa yhteydessä eli minulle ei ole työryhmä vastannut kirjalliseen kysymykseen ennen valtuuston päätöstä vanhuspolittisesta ohjelmasta sen totesin myöskin lautakunnan kokouksessa ja vaitiolo jatku. joten tämä asia ei ole yksilöasia.joten nostan asian näin esiin.MK
markkukorpinen kirjoitti:
asia on todettu monessa yhteydessä eli minulle ei ole työryhmä vastannut kirjalliseen kysymykseen ennen valtuuston päätöstä vanhuspolittisesta ohjelmasta sen totesin myöskin lautakunnan kokouksessa ja vaitiolo jatku. joten tämä asia ei ole yksilöasia.joten nostan asian näin esiin.MK
Asian voinee tarkistaa valtuuston pöytäkirjasta kunnan jäsenten aloitteet MK
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1328132Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1587344Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1855005Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2523358Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1042842Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82649Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1482487- 1782323
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181955Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n121949