ulkoiluttaminen ennen rokotuksia

Ofelina

Heippa
Meille tulee kolmen viikon päästä pikkuinen chihu poika (8 viikon ikäinen) ja minua vähä mietityttää ulkoiluttaminen ennen vahvistus rokotteiden ottoa. Asumme kerrostalo alueella missä asuu paljon muita koiria eli siis jätöksiä ja koitria on paljon, tiedän että sosiaalistaminen on tuossa iässä tarpeellista ja myös sisäsiistiksi oppimisen kannalta ulkoilu pihalla tärkeää , että pentu oppii tekemään tarpeensa ulos. Toisaalla neuvotaan odottamaan niin kauan että rokotukset otettu ja toisaalla taas että heti vaan ulos (varoen vaan kontaktia tuntemattomien koirien kanssa), mikäs tässä tilanteessa nyt olisi kaikkein järkevintä? Ei varmaan koirankaan kannalta olisi kiva kuukautta pissailla vaan sisälle eikä päästä kävelemään ulos yhtään. Kasvattaja neuvoi sylissä viemään hiukan ulos???

3

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chihu234

      ihan hyvin voit viedä pennun pihalle. tarkkana vaan kannattaa olla että ei pääse hirveästi mtn siellä pihalla syömään. Emon suoja-aineet suojaavat pentua siihen 12vko asti :) ja pentusi voi haistella ja leikkiäkin muiden koirien kanssa kunhan olet varma että näillä muilla koirilla on rokotukset kunnossa.elikkä jos löytyy kaveripiiristä tuttuja koiria niin niiden kanssa vaan touhumaan kuhankun pentu on ensin kunnolla kotiutunu.Sosiaalistaminen on tärkeää koska pentu oppii ja tottuu parhaiten uusin asioihin siinä 7-12 vko ikäisenä,sen jälkeen totuttaminen uusiin asioihin "vaikeutuu". ja tuollaisella rodulla kun chihu on tärkeää juuri toi sosiaalistamis vaihe,tietäen että suurin osa pikku roduista omaa sen ison egon ja näin ollen on sitten vanhempana räksyttämässä muille jos ei ole sosiaalistettu tarpeeksi.

      Elikkä reippaasti vaan pihalle tutustumaan ja haistelemaan ja tuttuihin koiriin kontakia joilla ne rokotukset kunnossa.muistathan että koirapuistoon ei saa viedä pentua ennekun ne rokotukset kunnossa =)

      Onnea tulevan pennun kanssa :)

      • Ofelia-

        kiitos neuvoista :)


      • Tsemppiä tulevaan
        Ofelia- kirjoitti:

        kiitos neuvoista :)

        Suurin virhe on eristää pentu muista koirista ja uusista kokemuksia. Suomessa on äärimmäisen hyvin saatu kaikki tartuntataudit hallintaan rokotuksilla, joten niistä ei pahemmin ole vaaraa. Toki jos asia huolettaa sinua voit kysyä toiselta koiran omistajalta, että kai koirasi on terve. Jos pentu ei saa paljon uusia kokemuksia siitä voi hyvinkin tulla jollain tavoin häiriökäytöksinen tai hyvin arka. Ulkona pitää myös olla tarkka mitä pennulla eksyy suuhun. Purkat, tupakan tumpit yms. roskat ovat pennun mielestä mielenkiintoisia joten äkkiä ne eksyvät suuhun.

        Koirapuistoihin tosiaan ei saa mennä rokottamattoman koiran kanssa, joten sitä pitää myös pienen pennun kanssa välttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe