laihdutus ja imetys

ekakertalainen

Voiko imetysajalla alottaa laihdutuskuuria? Vauvani on isokokoinen ja 3kkvanha. Jospa laihduttaessa tulee puutostiloja meille tai maidontuotanto loppuu. Onko sellaista pelkoa?

Muuta ruokaa aion tarjota vauvalle kun se on 6kk ja imetyst jatkukoon 12kk:teen.

4

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämäntavat

      Ainahan voit syödä terveellisesti ja liikkua. Jätät herkut, syöt hedelmiä jne. Ei kannata ryhtyä millekään dieetille.

    • EI dieettiä

      saa alkaa sen takia ettei maitoon joudu toks., ei se kielto mistään puutostiloista tms. johdu!

    • emppu 10
    • että näin.

      Täysimetys kuluttaa noin 500 kaloria vuorokaudessa, eli imetys itsessään jo lisää kulutusta. Syö monipuolisesti ja terveellisesti jätä sokerit ja valkoiset jauhot pois sekä juo vettä runsaasti. Valitse rasvoista ne hyvät rasvat. Mitään laihdutusta et näillä ohjeilla tarvitse. Vielä kun yhtälöön lisää päivittäiset kävelylenkit niin olo piristyy kummasti.

      Varsinaisen laihduttamisen ehdit aloittamaan myöhemminkin. Vaikka yleensä kaikennäköisten diettien noudattaminen tarkoittaa sitä, että ruokavalio yksipuolistuu ja näillä saadaankin vain hetkellisiä tuloksia aikaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      158
      4856
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2129
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      35
      2006
    4. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      115
      1899
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      16
      1879
    6. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      93
      1688
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      46
      1337
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      67
      1232
    9. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      120
      1166
    10. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      29
      1115
    Aihe