kokeneelta kasvihuoneviljelijältä. Kysymys,miten ja mitä suosittelette syyslannoitukseen kasvihuoneessa olevalle kesän käytetylle pussimullalle ?. Ollaan nyt eka kesä oltu kasvihuoneen omistajia ja tulihan sieltä joitakin tomaatteja ,pitkiä ja avomaankurkkuja muutama. Multa tosiaan on pussimultaa 3/1 turvesäkki oli sekoitussuhde keväällä kun homman saimme alkuun,kertaakaan ei lannoitettu kesän aikana. Nyt olisi tarkoitus korottaa kasvupenkkien laitoja 10cm korkeammaksi ja samalla möyhiä mullat ja sekoittaa hevonpeetä samalla sekaan.Että onko nyt hyvä aika lisätä lanta mullan sekaan että siitä saisi parhaat tehot ensi kesän kasveille.Kaikki vanhat juuret on poistettu mullasta ja mitään rikkakasveja ei näkynyt kesän aikana,lannoitushan varmasti tuottaisi ensikesänä paremman sadon jos sen vain oikein osaisi tehdä. Neuvoja otetaan vastaan kokeneemmilta kasvihuone viljelijöiltä.Ps kasvihuoneen mitat ovat 2x3m.
Neuvoja kaivataan
2
294
Vastaukset
- siellä se hautuu
Mullassahan ei kasva mitään talven aikan, ei ne ravinteet sieltä itestään häviä. Jos lanta ei ole kunnolla palanutta, niin sekin ongelma ratkeaa siinä samassa kevättä ootellessa, kun saa siellä mullan seassa maatua lisää. Mikäli teillä on komposti, voi sen tuotoksia sotkea mullan jatkeeksi. Muutamia kourallisia vois kalkkia sotkea sekaan, se auttaa kasveja käyttämään ravinteita hyödyksi.
- Lannoitteita!
Kanankakkarakeita vaan sekaan! Siihen löytyy ohjeitakin, kuinka paljon per kasvi käyttävät lannoitetta per kasvukausi. Sitten on muitakin raelannoitteita, kekkilällä Puutarhalannoite, GreenCarella Puutarhan Kesä lannoite, ja Kekkilällä uutuus hevonkakkaa rakeina. Kannaattaa laittaa, lannoittaa uudelleen varsinkin kun kasvit alkavat kukkimaan! Uudessa mullassahan on myös jo lannoitteita valmiina seassa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2443258
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362952Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342178Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari352095Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa731968Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841756Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh381624Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221507Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561424Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451269