Videostreamin kaappaus - php?

ronski

Olen käyttänyt tähän asti varsin menestyksekkäästi StreamBox VCR -ohjelmaa RealPlayer- ja Windows MediaPlayer -videoiden kaappaukseen & tallennukseen omalle kovalevylleni.

Näköjään tekniikka on kuitenkin kehittynyt, eikä esim. Seiskan nettisivujen videopätkien ja Ylen uutisvideoiden tallennus tahdo enää oikein onnistua, koska en pysty osoittamaan kaappausohjelmalle imaistavan tiedoston http-osoitetta. Nämä sivut kun tuntuvat käyttävän suorien linkkien sijasta jotain php-juttuja.

Mikä tähän tepsisi? Millä saisin esim. tältä sivulta haluamani uutisvideon talteen?

http://www.yle.fi/yle24/videosali/index.php?a=1&t=2&q=6

3

2077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmaahurtta

      Ainakin tuon mainitsemasi sivun streami tulee seuraavasta osoitteesta:

      http://ra.yle.fi/ramgen/yle24/video/pe2030_rk.rm

      Näyttäisi tuo osoite muodostuvan samalla tavalla aina, eli torstain pätkä esim. olisi http://ra.yle.fi/ramgen/yle24/video/to2030_rk.rm

      Tämä käy ilmi, kun katsot sivun lähdekoodia ja haet sieltä merkkijonoa "www.yle.fi/uutiset".Toisella hakukerralla löytyy html:ää joka näyttää tältä:



      Tuossa siis se embedin src kertoo streamin osoitteen. Sinun asiaksesi pitänee jättää, miten sen sitten kovalevylle talletat, en ole itse koskaan kokenut tarpeelliseksi tallentaa striimiä. En siis osaa siinä auttaa.

      • ronski

        Kiitokset, nyt onnistui.


      • Hyacinth

        Toimiiko tämä StreamBox VCR -ohjelma ja RealPlayer ylen elokuvien lataamiseen dvd:lle?
        jos nii kumpaa kannattaa käyttää, StreamBox VCR tar RealPlayeriä?
        Haluaisin ladata dvd:lle pokka pitää ohjelmat yle areenasta enkä tiedä mitä ohjelmaa käyttää...

        -kiitoos


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      154
      4826
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2119
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      35
      1996
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      16
      1859
    5. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      110
      1832
    6. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      93
      1668
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      45
      1333
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      66
      1188
    9. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      114
      1133
    10. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      27
      1083
    Aihe