Sanokaas te luonnonsuojelu ihmiset mitä järkeä tässä on..en itse ole asiaa vielä niin hyvin sisäistänyt muuta kuin lompakon kautta kun hemmetin kallista bensaa ostanut..
Ymmärtääkseni uudessa bensassa on max 5% enemmän etanolia kun vanhassa 95e:ssä.Eli toi %voi vaihdella siinä 1-5%välillä riippuen laadusta ja jakelupisteestä.
Mutta kun sitä laittaa uuteen yli 2000 vuosimalliseen autoon niin se kuluttaa bensaa 1-5%enemmän.
ja tämä bensa ei "sovellu" noin 30%auto kannastamme..joudumme me köyhät laittamaan sitä lyijyllisempää niihin vahoihin autoihin.
Jotenkin on vain sellainen olo että tämä uusi bensa saastuttaa vain enemmän kuin vanha ja tuntuu kuin vain ainut joka hyötyy on valtio:? "virolainien naurahdus:D"
95E/10E
4
475
Vastaukset
- nesteoil
eihän lyijyä ole ollut missään bensassa enää vuosikausiin.
- erkkivaa
Haitallisuus riippunee pitkälti siitä, miten etanoliosuus tuotetaan. Nyt valitettavasti niin että ainakin osa tulee sademetsään raivatuilta öljypalmuplantaaseilta. Ja lisää sademetsiä raivataan jotta saadaan viljelytilaa korvaamaan palmujen viljelyyn siirtyneitä maita.
Eli huono homma ainakin luonnonsuojelullisesti, luultavasti myös muilta kanteilta katsoen.
Toisaalta, paha tässä mitään helppoa korvaavaa raaka-ainetta on näyttää, pitäisi kulutusta vähentää huomattavasti. Mutta ihmiset ei taida vielä olla valmiita siihen vaiheeseen...- Aivan järjetöntä
on laittaa ruoka tankkiin. Ruoka pitää syödä ja tankkiin laittaa aitoa bensaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh811973Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1001695- 1801286
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6666- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472