Läpiviennin uusiokäyttö?

reikä päässä

Hei. Ajattelin vaihtaa eteenpäin näyttävään kaikuluotaimeen. Osaisiko kukaan kommentoida, ovatko läpiviennit mitenkään keskenään yhteensopivia? Eli voiko vanhan kaikuanturin läpiviennin uusiokäyttää. Ei viitsisi alkaa repiä vanhaa (pitävää?) holkkia irti.

5

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Echopilot?

      Ehdotan että mittaat vanhan anturisi reiän läpimitan ja katsot uuden anturin asennusohjeet mitat piirroksineen valmistajan sivuilta.

      Kun itse vaihdoin 30 vuotta vanhan lokin anturin uuteen ja erimerkkiseen, rungon läpiviennin reikä oli molemmissa täsmälleen sama. Vanhan läpivientihelan irroituskin oli helppo; mutteri irti ja nakuttelua vasaralla. Uuden anturin tiivistykseen sikaflexiä. Kaiun antureita on monen tyyppisiä. Merkkejä ja asennustapoja tietämättä on vaikea sanoa sopiiko uusi anturi vanhan paikalle sellaisenaan.

      Echopilotin mielenkiintoinen uutuus on 3-ulotteista kuvaa näyttävä kaiku. Sitäkö harkitset?
      Tässä esite ja runkoläpiviennin mitat:
      http://www.echopilot.com/echopilot-3d-forward-sonar.htm
      http://www.echopilot.com/user/image/3d-skin-fit-body-120.pdf

      • 11+10

        ECHOPILOT FLS 3D
        Hinta: 7490.00 €
        Huom. Näyttö ei kuulu toimitukseen.

        :O


    • kllööä

      ainakin itse kun olen ihan muutaman laitteen vaihtanut, niin aina on pitänyt läpivientikin vaihtaa.

    • tuskin...

      Läpiviennissä on tietty halkaisija, pituus ja vielä lukitus kierteellä, bajonetilla tms. Melkoisen epätodennäköistä, että valmistajan vaihtuessa muuta pysyisi samana kuin ehkä halkaisija. Halkaisijoissa on tiettyjä vakiokokoja, mutta niitäkin metrisinä ja tuumaisina.

      Mutta kuten edellä jo todettiin, ei se läpiviennin vaihto mikään temppu ole. Pari milliä ylikokoinen reikäkään ei ole mikään ongelma, sen ei pidäkään olla turhan jämpti.

    • Joonaslokki

      Hei,
      jos kyse on EchoPilotista, anturin asennusholkin ulkohalkaisija on joko 45 mm (standard-anturi) tai 60 mm (professional-anturi). Läpiviennit eri valmistajilla eivät ole standardeja joten mitä todennäköisimmin tarvitset uuden reiän.

      Terv. Janne Salonen, Joonaslokki ky (EchoPilotin maahantuoja).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2158
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      139
      1797
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      744
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      731
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      619
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      550
    Aihe