Tunnen yhden luterilaisen papin joka on entinen ortodoksi.
Tämänsuuntainen muuttoliike ei kai kuitenkaan liene kovin yleistä?
Mutta kiinnitin huomiota tilastoon, jonka mukaan:
Ortodoksisen kirkon jäsenmäärä on kääntynyt laskuun vuonna 2010?
Miten käy kaikille ortodoksisille tavoille, ja kirkollisille juhlille kun vanhempi ikäpolvi väistyy lopullisesti kirkoista?
Voisiko joku teologi tai asiantuntija vastata tähän?
Kunniallinen kysymys
13
447
Vastaukset
- En ole jäävi
En ole teologi enkä asiantuntija enkä muukaan arvohenkilö, mutta silti sallittaneen mielipiteeni:
-Ei yksi pääsky kesää tee. Tunnen montakin ihmistä jotka vaihtoivat kirkkokuntaa.
-Tilasto on miten se luetaan. Pitäisi tietää pitemmältä ajalta kehitys, vain trendi osoittaa joksikin ajaksi eteenpäin kehityksen suunnan.
-Niin ortodoksiset kuin kaikki muutkin tavat ovat muuttuneet vuosisatojen aikana paljon ja tulevat muuttumaan kiihtyvällä vauhdilla. Tietänet että kaikki kirkollinen koreografia on ihmisten keksimää.- Bellevue
vastauksesta. Hmm..
Näin varmaan on.
Tällä palstalla on poikkeuksellisen kova suvaitsemattomuus valloillaan.
Sinä vaikutat varsin asialliselta ortodoksilta.
kiitos
- .-.-.-.-.-.-.-.-
mitä tarkoitat asiantuntijalla? Pitääkö olla teologi, joka on sivuaineenaan lukenut perinteentutkimusta? Vai tohtoritason kulttuuriantropologi?
- Bellevue
ehkä tarkoitin ihmistä, joka on saanut omakohtaisen ortodoksisen kasteen ja voitelun ja on perehtynyt jumaluusoppiinsa, jota nyt edustaa, vieden tarvittaessa missionääristä tehtävää suhteessa muuhun, kuitenkin näkyvään, ehkä sekularisoituneeseen mutta kuitenkin ei ortodoksiseen maailmaan, ja jonka parissa kuitenkin toteuttaa arkipäivän elämää ortodoksisessa kontekstissa.
- kirjoitukset
Tulee tapahtumaan niin,että kaikki mikä nimi sitten onkin häviävät.Tosin nimellisesti jää voimaan.Herra itse perustaa oman seurakuntansa maan päälle.Tosin tämäkin tapahtuu viimeisen vuosiviikon aikana.Kuitenkin sitä ennen on harvalukuisten ylösotto.Koska silloin on vielä 7-vuotta tämän jälkeen,niin itse Herra perustaa oman seurakuntansa maan päälle.Tätä juuri Matt.25 käsittelee,koska vasta silloin ovi suljetaan vuosiviikon päätteeksi.Siksi on tärkeää ymmärtää Rammatun profetiat oikein.
- olla mikään
erikoisasiantuntija osatakseen vastata kysymykseesi.
Ortodoksiseen kirkkoon voi liittyä kuka vaan, kunhan on opiskellut että tietää mihin on liittymässä. Ei siinä kysytä onko luterilainen pappi vai ei. Mutta suinpäin ei pidä tulla.
Ortodoksiset tavat - miten niin ne häviäisivät kun vanha polvi väistyy? Eihän meillä ole pelkästään vanhuksia kirkossa. Kyllä ne tavat ovat siirtyneet uusille ortodokseille, joko perheen sisällä tai sitten uusille liittyneille.
Ihme ajatus että ortodoksiset tavat ja juhlat kärsisivät siitä että ihmisiä kuolee pois. En ymmärrä logiikkaasi. Onhan luterilaisessakin kirkossa tavat ja juhlat säilyneet vaikka Lutterista on jo vuosisatoja aikaa... ;)- katoamattomuus
säilyneet paljon pitempään kuin luerilaiset, ovathan ne 1500v vanhempiakin! Eivät ne mihinkään katoa!
- maalainen..
katoamattomuus kirjoitti:
säilyneet paljon pitempään kuin luerilaiset, ovathan ne 1500v vanhempiakin! Eivät ne mihinkään katoa!
Bellevue kirjoittaa:
"ehkä tarkoitin ihmistä, joka on saanut omakohtaisen ortodoksisen kasteen ja voitelun ja on perehtynyt jumaluusoppiinsa, jota nyt edustaa, vieden tarvittaessa missionääristä tehtävää suhteessa muuhun, kuitenkin näkyvään, ehkä sekularisoituneeseen mutta kuitenkin ei ortodoksiseen maailmaan, ja jonka parissa kuitenkin toteuttaa arkipäivän elämää ortodoksisessa kontekstissa."
Teologinko pitäisi tietää mitä tämä herra Bellevue tarkoittaa missionäärillä, sekulaisoituneella ja kontekstilla? Bellevue näyttää olevan exportti sivistyssanoilla priljeeraava! - bizou
maalainen.. kirjoitti:
Bellevue kirjoittaa:
"ehkä tarkoitin ihmistä, joka on saanut omakohtaisen ortodoksisen kasteen ja voitelun ja on perehtynyt jumaluusoppiinsa, jota nyt edustaa, vieden tarvittaessa missionääristä tehtävää suhteessa muuhun, kuitenkin näkyvään, ehkä sekularisoituneeseen mutta kuitenkin ei ortodoksiseen maailmaan, ja jonka parissa kuitenkin toteuttaa arkipäivän elämää ortodoksisessa kontekstissa."
Teologinko pitäisi tietää mitä tämä herra Bellevue tarkoittaa missionäärillä, sekulaisoituneella ja kontekstilla? Bellevue näyttää olevan exportti sivistyssanoilla priljeeraava!koskaan kokeillut sairaanvoitelua?
Voisi olla ihan kiva efekti tai vaikkapa useamman kerran vaikka kerran viikossa yhdistettynä johonkin maalliseen terapiaan.
Kokeile vaikka ihan piruuttasi.... - bizou
katoamattomuus kirjoitti:
säilyneet paljon pitempään kuin luerilaiset, ovathan ne 1500v vanhempiakin! Eivät ne mihinkään katoa!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luterilaisuus
Ja syntymä uskontoni jota en kuitenkaan koskaan harjoittanut alkoi näyttää herätysliikkeeltä.En koskaan voisi ajatella noin saati tuntea.Ja vaikka kuvittelen olevani eräällä tavalla humaani ihminen en kuitenkaan koe että muuttelisin raamattun sanomaa tai tiettyjen tai kirkkoa tiettyjen ryhmien hyväksi.
Tietyt asiat ovat luettu ihmisille synneiksi ja sellaisina ne pysyvätkin.Se ei tietysi kuulu minulle mitä muut uskovat tai uskomattomat tekevät.Mutta henkilökohtaisesti voin sanoa että tietty ihmistyyppi saa minut herkästi ärsyyntymään.Silläkin on paljon tekemistä synnin kanssa joskaan itsekkään ole täysin syytön mutten tiettävästi provosoi omilla synneilläni toisia.
Tyyliin korota itsesi alista toisia.
Ihmettelen myöskin miten seksuaalivähemmistöjen oikeudet ovat rantautuneet ylipäätänsäkkin kirkon piiriin.Kirkoillahan on asiaan selvä kanta.Eläköön sen mukaan ken vi tai olkoot voimatta.Jos ei kirkon opin mukaan voi elää on joko yritettävä tehdä parannus tai tyydyttävä olemaan epätäydellinen kuten muutkin ihmiset.
En minä ymmärrä naispappeuden kärkkymistäkään.Raamatun vuoksi ja myös tottumuskysymysten vuoksi.
Muut virka-asemat ovat asia erikseen.
Kaikkia asioita nyt ei ole tarkoitettu yhten kuten kirkkoa ja valtiota.Tämä on minun mielipiteeni.
Kuten joku luennoitsija joskus totesikin että ihmisoikeudet ovatsuhteellinen käsite riippuen taustasta johon niitä sovelletaan. - hjkgyicyiy
maalainen.. kirjoitti:
Bellevue kirjoittaa:
"ehkä tarkoitin ihmistä, joka on saanut omakohtaisen ortodoksisen kasteen ja voitelun ja on perehtynyt jumaluusoppiinsa, jota nyt edustaa, vieden tarvittaessa missionääristä tehtävää suhteessa muuhun, kuitenkin näkyvään, ehkä sekularisoituneeseen mutta kuitenkin ei ortodoksiseen maailmaan, ja jonka parissa kuitenkin toteuttaa arkipäivän elämää ortodoksisessa kontekstissa."
Teologinko pitäisi tietää mitä tämä herra Bellevue tarkoittaa missionäärillä, sekulaisoituneella ja kontekstilla? Bellevue näyttää olevan exportti sivistyssanoilla priljeeraava!ihmisethän luulevat vielä että kaikki ortodoksit ovat kuin maalaisia...
- ortodoksi
on kääntynyt laskuun, mutta kysymys ei ole samanlaisesta hurjasta romahduksesta kuin luterilaisessa kirkossa. Kirkostamme kuolee jäseniä enemmän kuin seurakunnan jäsenille syntyy ortodokseiksi kastettavia lapsia, muttta kirkkoomme liittyneitä on edelleen enemmän kuin siitä eronneita.
Hyvät ortodoksinuoret, valitkaa itsellenne samanuskoinen puoliso ja hankkikaa, jos Jumala suo, paljon lapsia! Näin kirkkomme pysyy elinvoimaisena.
En ymmärrä, miksi sinä ap (luultavasti toisuskoinen), olet huolissasi ortodoksisista perinteistä? Tavat opitaan kirkollisessa elämässä, ortodoksiset juhlat vietetään kirkossa. Jos uskomme säilyy, säilyvät perinteiset tavatkin, ja jos vanhat ortodoksisuvut sammuvat, uusia tulee tilalle. - esittämäänne kysymyk
kysymykseen.
Olen kiinnitänyt huomiota tilastoon, jonka mukaan:
Luterilaisen kirkon jäsenmäärä on kääntynyt laskuun jo hyvin monia vuosia sitten? Väki oikein pakenee luterilaisuudesta.
Pakostakin tulee miettineeksi, miten käy kaikille luterilaisille tavoille, ja kirkollisille juhlille kun vanhempi ikäpolvi väistyy lopullisesti kirkoista eikä uutta sukupolvea tule ollenkaan veisaamaan heidän rinnalleen.
Todellisuudessa siis luterilaisuus katoaa ja pirstaloituu yhä enemmän kaikenlaisiin muihin lahkouskontoihin. Tämä tulee olemaan luterilaisuuden kohtalo ja samalla tietenkin sen valtiollinen suosikkiasema päättyy lopullisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve482982Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi922808On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole612666Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712626Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952590Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1072175Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl522039Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1431900Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk611852Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?231737