Focuksen epämukavuudet

Janina 37

Olen ajellut nyt monen vuoden focus-kuurin jälkeen toisella saman koko- ja hintaluokan merkillä X ja erot ajomukavuudessa ovat huikeat.

Focus syö vähemmän polttoainetta, on ollut tosi kestävä ja on jämäkkä ohjattavuudeltaan, mutta muuta kehuttavaa ei tule mieleen.

Focuksen melutaso on aivan kamala eikä siinä voi nauttia musiikista - nyt on ihan outoa, kun kuulee eri soittimet ja saundit jne.. Lapset olivat tottuneet juttelemaan takapenkillä kovaäänisesti ja he jatkoivat vähän aikaa huutamista myös tässä X:ssäkin kunnes oppivat, että nyt normaali äänikin kuuluu.

Foccerissa mm. puhaltajan melu tuplaantuu kun kierroksia lisää pykälällä, mutta x:ssä sen ääni ei juuri kuulu. X:ään on laitettu joka paikkaan paksu äänieristys, joka tuskin olisi ollut kallista fordissakin.

Eli kun auton vaihto tulee eteen, kannattaa koeajaa useita merkkejä ja testata itse vaikkapa melutason merkitys - näihin netin viesteihin ei ole luottamista !

8

836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rutinoffi on hyvä

      Onko sullakin nyt Rutinoffi kuten mulla? On se vaan niin saakelin hyvä!

      • A7

        Paitsi Rutinoff niin ainakin monessa ranskalaisessa pirssissä melutaso on
        olematon verrattuna Focukseen mutta siihen ne fransmannien hyvät puolet
        jää koska ovat muuten epäluotettavia vikapesiä eteenkin Citikat ja II Lagut.


    • 2.0i = voima vie

      Ghia-Focuksissa on äänieristeet. Varsinkin kaksilitrainen bensakone on hiljainen. Jopa TM:n autoradiovertailussa mainittiin "KIITÄMME: Hiljaista autoa". Kyseessä siis kaksilitrainen eli ns. "iso-Focus" ja sekin mainittiin vertailussa, ettei joku yleistä tulosta pikku-Focukseen.

      Iso-Focus voitti vertailun. Paras radio/cd-soitin ja äänenlaatu.

      Tiedän kyllä minkälainen jyrinä/kumina/huminakoppi tuollainen perustason 1.6-Focus on. On ollut huollon ajan sijaisautona. Onhan se toki halpa.

    • kuulo tallella

      Kiitos Janina kun muistutit noista Focuksen hyvistä puolista, näinhän se on. Ja näitä asioita moni arvostaa.

      Kerro nyt vielä mikä on tuo merkki X, joka kuluttaa enemmän, on epäluotettavampi ja ohjaukseltaan huonompi?

    • tuntuu hiljaiselle

      nissanissa (primmu,almu) käynnin jälkeen (sama moottorikoko)

    • Noufordthanks

      Mulla on nyt ensimmäinen Fordini ikinä. Focus vuosimalli -04. Kukaan tuttavistani ei ole ikinä suositellut mutta päätin kokeilla vaikka olin kuullut negatiivistakin palautetta Fordeista. Focus on hyvä ajettava ja jämäkän tuntuinen. Siinä kaikki mitä voin kehua ainakaan kyseistä yksilöä. Pikkuvikaa pikkuvikaa huolto ei tunnu tasokkaalta.Kaikista 8 autosta joita minulla on ollut niin Focus on ehtinyt aiheuttamaan eniten harmia ensimmäisen kuukauden aikana. Tuskin kaikki Fordit näin laaduttomia on, minulle lienee sattunut ns. maanantaikappale. Silti seuraava autoni on muu kuin Ford.

    • fordistiiii

      Fordeissa on yksi heikkous: niissä ei ole heikkouksia!:)

      • Eco Booster

        Tuskin Voortti on mikään poikkeus vikavapaudessa, tuoreessa muistissa on
        Mondeon ja Focuksen vetari ja kittisauma viat sekä huono äänieristys ehkä
        näissä uusissa nämä jutut on korjautunut mutta liiat sähköherkut tulee ennen-
        pitkään tekemään tepposia, ja tämä pätee kaikkiin automerkkeihin.

        Ja pienitehoisista moottoreista revitään aina vaan enemmän tehoa..hmmm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      84
      2727
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      58
      2634
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      70
      2594
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2551
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      89
      2075
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2012
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1866
    8. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      52
      1539
    9. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      16
      1476
    10. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      35
      1467
    Aihe