Vanha 940 yllätti

tuleva volvisti???

Appiukko osti sopivasti 1993 malisen 940 farkun. Autolla on ajettu 260tkm ja koneena on 2.3. Otettiin se ajoon pienin odotuksin, mutta yllätys oli melkoinen.
Hemmetin jämäkkä ja 140kmh moottoritieajossa kulkee kuin juna sivutuulista välittämättä. Yllättävä hiljainen auto ottaen huomioon että on 18 vuotias.

Moottori saisi olla tehokkaampi, mielellään turbo. Nelivaihteinen automaatti ei ainakaan paranna suorituskykyä

Kori on ruostesuojattu ammattiliikkeessä ja huollot tehty huoltokorjan mukaan. ainoastaan meallinen koiraverkko natisee, muuten ei sivuääniä.

Ilmastointia ei ole eikä penkin korkeuden säätöä tai en ainakaan pikaetsimältä sitä löytänyt. Rattia ei voi nostaa/laskea. Mielenkiintoinen äheltäminen auton sisälle ja ulos

Lämpiää uskomattoman nopeasti. tiedä sitten miten tehokas on 25 asteen pakkasissa.

Yksi juttu ärsyttää eniten on tuo automaatti. Miksi vaihdevalitsimessa ei voi olla D-3-2-1?? On D-2-1 eli pakkokolmosta ei sa päälle, mikä olis hyvä juttu kärryä vedettäessä 80kmh vauhdissa. Saahan sitä herkemmäksi kickdown vaijeria säätämällä, mutta silti.

minkälaisia kulutuslukemia olette saaneet 940:llä????

jaahas... pikkusen sekava tropickossu drinkkejä nauttineena, mutta pirun hyvä auto ja ottaisin tämän lapinmatkalle mielummin kuin yhdenkään tojotan, siis jos puhutaan ajettavuudesta.

8

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saabvolvo19999

      Itsellä on vuoden nuorempi Saab 9000 automaatilla. Tunnistan samat ominaisuudet siitäkin. Kyllä vanhat Ruotsinraudat ovat hyviä!!

      • volvoville

        Onnea volvon johdosta, itsellä myös 940, tosin diesel, 900-sarjalaisella ajaa huoletta iän kaiken!


    • Halpisautoilija

      Penkin korkeussäätö löytyy jakkaran oikealta puolelta siitä tuolin ja käsijarrukahvan väliltä. Itellä vie 940:nen matka-ajossa n. 9litraa, kaupungissa ehkä 12-14 litraa. Kyseessä on manuaali.

    • assssssss

      Minulla on 85 kW 2,3 manuaalivaihteella, ei siis turboa, sama vuosimalli farmari.
      Luulin että en ikinä (puhutaan kesäkultuksista) pääse alle 9 litraan / 100 km.
      Pääsinpä: Ajoin enimmäkseen matka-ajoa isoilla teillä. Ajoin koko ajan 80 km/h jos sai niin paljon ajaa... Kulutus oli 8,1 l/100 km. Tässä ajossa oli erittäin vähän kaupunkiajoa. Kierroslukumittari oli n. 2000 rpm koko ajan, ei enempää.
      Kuulin että 740 sarjan autolla oli menty jopa 7 l/100 km (onkohan niissä jo ruisku uudemmissa ?). Tällöin oli ajettu n. 70 km/h maantieajoa. Itse en lähde tuohon mukaan. Autoilijat hermostuvat takana jonossa ...

      9 l/100 km pääsee kun ei aja yli 100 km/h.
      Kyllä kaupunkiajossa helposti menee 13 l/100 km ja ylikin.
      En aja paljoakaan kaupungissa. Työmatkakin menee polkupyörällä.

      • wolvomies

        Meidän 740 vie 10l maantiellä 90km/h.
        On ruisku, vähän ajettu ja teknisesti täys 10.
        En tiedä miksi noin paljon? :/


    • Näin minulla oli.

      Siinä vaidekepin sivussa on nappi josta voi kytkeä 4-vaihteen pois käytöstä. Mittaristoon syttyy nuolivalo.

    • 13+18

      Eiköhän toi jämäkkyyden tunne johdu just siitä, että ei ole toyotaa parempaa autoa juuri alla ollut, älä suutu, näin se vaan on. Toki sä olet kummin kaiman veljen bemarilla ajanut 10 vuotta jne.

    • 34545dfdsdtrr

      "Ilmastointia ei ole eikä penkin korkeuden säätöä tai en ainakaan pikaetsimältä sitä löytänyt. Rattia ei voi nostaa/laskea. Mielenkiintoinen äheltäminen auton sisälle ja ulos"

      Suosittelen nopeusrajoitusten ja muidenkin liikennesääntöjen noudattamista. Vai Saksassako kävit testaamassa? Volvo kuskeja ei toisaalta liikennesäännöt koske. Eihän siinä katiskassa ole vielä vilkkuja, koska uudempiinkaan niitä ei ole laitettu.
      Ja laihduta hyvä ihminen, jos et autosta ulos pääse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      39
      5191
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      67
      4175
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3726
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2738
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      162
      2576
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      65
      2412
    7. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2296
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2209
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1745
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1578
    Aihe