Linnainmaan raiskausepäily: Poliisi etsii kolmea miestä, kamerak

Kaukea teko!

Linnainmaan raiskausepäily: Poliisi etsii kolmea miestä, kamerakuvat tutkitaan perusteellisesti
Kuva: ColourboxAamulehti

Poliisi jatkaa nuoren naisen raiskaustapauksen tutkintaa muun muassa käymällä läpi Tampereen Hämeenkadulle sijoitettujen valvontakameroiden kuvaa.

– Työ vie aikaa. Olemme vielä alkutietojen varassa, sanoo tutkintaa johtava komisario Pasi Nieminen Pirkanmaan poliisista.

Valvontakameroiden tallentamien kuvien avulla pyritään tarkentamaan paikka, jossa tummaihoinen mies pakotti naisen pakettiauton kyytiin. Tavoitteena on selvittää kuvien avulla auton malli, merkki ja väri.

Niemisen mukaan esille ei ole vielä tullut merkittäviä uusia tietoja tai silminnäkijähavaintoja.

Pirkanmaalainen parikymppinen nainen käveli Hämeenkatua pitkin kello yhden aikaan lauantaiyönä, kun lyhyttukkainen, punaiseen teepaitaan pukeutunut tummaihoinen mies työnsi naisen auton tavaratilaan. Autossa oli takana ikkunalliset pariovet.

Nainen vietiin Linnainmaan Citymarketin pihaan, jossa hänet raiskattiin. Nainen pääsi pakenemaan autosta. Poliisi etsii kolmea tummaihoista miestä epäiltynä teosta. Poliisin mukaan yksi heistä ajoi pakettiautoa ja kaksi oli kyydissä.

Silminnäkijähavainnoista voi ilmoittaa poliisin numeroihin 050-456 1416 tai 050-395 4149.

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkaus ja lotto

      Veikkaan ettei mitään saada kiinni, kuten ei aiemminkaan...

      Tytöt hei... kannattaa nukkuu yöllä ja liikkua päiväs aikaan missä on turvallista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      48
      2982
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2808
    3. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2666
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2626
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2590
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      107
      2175
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      52
      2039
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      143
      1900
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1852
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      23
      1737
    Aihe