Minulla on 4v labbis ja 2v cockeri, ja nyt ilmeisesti labbikselle on ihan parin viime viikon aikana tullut tapa repiä laukut naulakosta ja hihnat jotka myös usein puree poikki ja pöydältä kaikki paperit ja kaikki. Aina on ollut ongelma ruuan varastelemisesta, mutta tämä on jo uutta, että kaikki, kirjaimellisesti kaikki, kelpaa. Ei välttämättä edes pure rikki mitään, vetää vaan tavarat lattialle. Kun tulen kotiin, neiti tietää kyllä tehneensä väärin ja häpeissään kyyristelee jossain, mutta sama toistuu kuitenkin heti seuraavan kerran, kun tulen kotiin. En tiedä enää yhtään, mitä tekisin sen kanssa, turhauttaa joka paikka raikata joka kerta, kun tulee kotiin. Eikä siis edes tarvitse olla poissa paria tuntia kauempaa.
Apua!
10
97
Vastaukset
- canis.familiaris
Oireilee ja hakee huomiota. Ei koira ilkeyttaan mitään tee.
Tekemistä...tekemistä..eikö tuo eteinen/naulakkokin jotain viitteitä anna. - yksijäynälabukanom.
Yleensä tuo on oire siitä, että koira on tylsistynyt eikä ole saanut riittävästi liikuntaa ja aivojumppaa. Väsynyt koira ei jaksa tehdä omaa kivaa. Kannattaa ensi alkuun siirtää kaikki tavara naulakosta ja pöydiltä piiloon kaappiin ja lisätä liikunnan ja aivojumpan määrää ennenkuin jätät koiran yksin kotiin.
Meillä onneksi tuollainen toiminta on loppunut melkein kokonaan, kun koira on viisi, tosin viime talvena kun sillä oli juoksut pääsi nuorempi neiti puistoon, mutta vanhempi ei niin eiköhän kotona oltu purtu päiväpeitto, kun koira tiesi että nuorempi on päässyt muinakin päivinä koirapuistoon. - erpåagjionä
Totta tuokin .... Kun mietin sitäkin, että voiko se olla niin sairaan nälkänen koko ajan, tai jos ei saa kaikkia ravintoaineita ruuasta. Me ollaan aloitettu labbiksen kanssa raakaruokavalio tuossa n. puoli vuotta sitten, koska se on allerginen varastopunkille, voiko olla, ettei ruokavalio ole vielä ihan kasassa?
- canis.familiaris
",tai jos ei saa kaikkia ravintoaineita ruuasta. "..Pyrkii silloin lähinnä penkomaan roskista, käy pöydillä jne..jos taas puuttuu vitamiineja, kivenäisiä, hivenaineita jne..syö pyrkii syömään kipsi/betiniseinää kiviä, maata, jne....toisen koiran pashaa jne..tuo esimerkki on puhtaasti turhautumista.
"kun koira on viisi,"..usin labbiksella menee tuo aika kun rauhoittuu "mielikuva" labbikseksi. (energisyys)
Kultsilla siihen menee 4v. (energisyyys) - tgasahy
Joo toisen koiran paskaa se kyllä syö, on kylläkin syönyt aina, osittain vissiin tapa ... en tiiä ... Mutta voi olla täysin mahdollista tuo turhautuminen. ei kai auta, kun lisätä koirapuistokäyntejä ...
- MM
Siirrä vähäksi aikaa kaikki mahdollinen mitä voisi tuhota/repiä alas ylös hyllyille tai kaappeihin turvaan. Turha on itseään kiusata sillä, että jättää koirille tavaraa revittäväksi ja sitten niitä saa olla siivoilemassa, kun helpommalla pääsee ennakoimalla.
Muuten täällä tulikin jo hyviä vinkkejä, tuo kun kuulostaa aika lailla tylsistymiseltä. Kunnon lenkkejä (mielellään mahdollisuus olla vapaana), ja ennen kaikkea aktivointia (pää ja nenä koirilla käyttöön), koiraa kun on pelkällä lenkittämisellä aika mahdoton väsyneeksi saada, varsinkin noita rotuja.
Koirille kannattaa myös jättää tekemistä kun olet poissa, esimerkiksi kunnon luut kaluttavaksi.
Äläkä missään nimessä kotiin tullessa toru koiraa tai ole sille vihainen jos se jotain on tehnyt. Ei se enää ymmärrä mistä sitä kielletään ja komennetaan. Tyynesti vain siivoat jäljet vaikka kuinka suututtaisi. - tahb
Tuo tyynenä pysyminen on kyllä isoin haaste. Ottaa raivelista niin maan perkeleesti, kun tulee kotiin ja kaikki on palasina. Mutta se on vaan opeteltava pitämään naama kiinni vaikka kuin kyrpii ...
- MM
Käy vaikka pihalla tai parvekkeella huutamassa pahin kiukku pois, jos on tuhoja tullut.. Ehkäpä se edes vähän helpottaa (tai saa ainakin naapurit jotain ihmeteltävää)..
- ...
Lähde siitä, että turha inhimillistäminen pois. Koira ei ole häpeissään, vaan koira pelkää, koska on oppiva eläin ja tietää, että olet jälleen vihainen kun tulet kotiin.
Koira stressaa kotiin tuloasi, koska olet vihainen ja purkaa stressiä johonkin. Koira ei tiedä, että olet vihainen juuri sen takia, että se on purkanut stressiään johonkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh791954Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1481260
- 59698
- 225697
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako195563- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472